Safari Web Tarayıcı 5.0 İndir Download Yükle

'S-T' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Safari Web Tarayıcı 5.0 İndir Download Yükle konusu Safari 5.0

  Boyut : 31 Mb

  Kullanım İzni : Ücretsiz (Freeware)

  Dil : Ingilizce

  İşletim Sistemi : Windows XP/Vista

  Üretici Firma : Apple

  [​IMG]

  Tanıtım:
  Safari, Apple'ın başta Macintosh işletim sistemi için ürettiği şimdilerde ise Windows'ta da çalıştırılabilen bir web tarayıcısıdır. Yalın görünüşü ve sade ayarları ile gelişmiş bir sörf imkânı sunan Safari RSS sayfalarını da okuyabiliyor. Apple, Safari internet tarayıcısının Windows sürümünü kullanıcıların beğenisine sunarken, Safari'nin diğer popüler tarayıcılardan daha hızlı olduğunu, dünyanın en iyi tarayıcısı olduğunu da iddia ediyor. Yaptıkları testler sonucunda Safari'nin Internet Explorer 7.0'dan 2 kat, Firefox 2'den de 1.6 kat daha hızlı olduğu belirtiliyor. Yine Javascript ve uygulama çalıştırma testlerinde de diğer tarayıcılardan 2 kata kadar daha hızlı olduğu belirtiliyor.

  Hızın yanında Safari'nin bir diğer ön plana çıkan özelliği temiz bir arayüze ve geniş bir sayfa izleme alanına sahip olması. IE7 ve diğer yeni nesil tarayıcılara benzer bir şekilde sekmeli gezinti özelliği (tek ana pencere içinde birden fazla sayfayı dolaşabilme) olması ve adres çubuğunun hemen yanında Google arama çubuğu bulunuyor.

  Yine yeni nesil tarayıcıların birçoğunda bulunan ortak özelliklerden olan açılır (pop-up) pencereleri engelleme, sayfa içi arama, RSS besleme, çerez engelleme, otomatik form doldurma gibi özellikleri de barındıran Safari, SnapBack özelliği ile de dikkat çekiyor. Bu özelliği kullanarak sayfalar arasında dolaşırken yolunuzu kaybettiğinizde, tarayıcınız bir tuşla sizi başlangıç noktanıza (arama sonuç sayfası veya gezindiğiniz sitenin ana sayfası) geri dönmenizi sağlıyor. Ayrıca metin kutularını boyutlandırma imkânı da sunuyor.

  Tüm bu özelliklerinin yanında, bazı eksiklikleri ve problemleri de mevcut. Bu gibi problemlerin bildirilebilmesi için bir hata tespit tuşu (bug report) koymayı da ihmal etmemişler. Yaptığımız denemede karşılaştığımız ilk problem Favoriler (Bookmark) menüsünün kullanımında (favori site ekleme, favorileri gösterme) tarayıcının hata vererek kapanması. Ayrıca IE ve diğer popüler tarayıcılardan kolay bir şekilde favorilerin aktarılması imkanı da sağlanmamış. Bazı eklentiler varsayılan olarak yüklü gelmiyor ve henüz herhangi bir yerden de yükleme imkânına sahip olamadık. Ek olarak, Firefox, IE ve Opera ile sorunsuzca gösterilen bazı sitelerde, oldukça fazla görüntüleme hatası verdiğini belirtmeden de geçemeyeceğiz.

  Şu an için henüz eklenti desteği de (Flash Player eklentisi vs.) yeterince gelişmediği için geniş kitlelere pek hitap etmiyor. Sadelikten hoşlanan ve hızlı gezintiyi önemseyen kullanıcıların deneyebileceği, eksiklikleri giderilip hızlı bir gelişim süreci yaşarsa, arkasında Apple gibi bir devin de bulunduğu dikkate alınarak, Safari'nin popüler tarayıcılar arasında yerini alabilecek bir yazılım olduğu söylenebilir.

  Editörün Yorumu:
  Safari'nin 3.0 Beta ve 3.0.1 Beta sürümlerini denedim ve açıkçası gördüğüm manzara karşısında şok olmuştum. Bırakın web sitelerini açmayı tarayıcının kendisi bile açılırken hata veriyordu. İlk beta sürümünü deneyen pek çok Windows kullanıcısı bu durumdan şikâyetçiydi. Ve birkaç gün sonra 3.0.1 sürümü çıktı. Apple bu sürümde 3 tane yüksek öncelikli güvenlik güncelleştirmesini kapatıyordu ve biraz da hata düzeltmeleri yapmıştı. Ancak bu yeterli değildi. Düzeltilmesi gereken birkaç tane daha güvenlik açığı vardı. Üstelik bunlar sadece Windows'ta açığa çıkıyordu. Mac Os'ta bu gibi açıklar bulunmuyordu. 3.0.1 Beta sürümünde web siteleri arasında gezerken tarayıcı çok sık hata veriyordu. Üstelik karşılaştığım bir diğer hata da bazı sitelerde yazıların görünmeyişiydi! Google arama sonuçlarında site başlıkları çıkmıyordu.

  Ve 3.0.3 Beta sürümü yayınlandı. Bu sürümde tarayıcıyı daha iyi deneme fırsatı buldum. Safari'nin ilginç özellikleri var. Bunlardan birincisi LCD ekranlarda keskin görünen yazıların gölgelendirilmesidir. LCD ekranları olmayanlar da bu özelliği açıp kapatabiliyorlar. Bu özelliğe Edit -> Preferences -> Appearance -> Font smoothing başlığı altından erişebilirsiniz.

  Diğer bir özelliği Private Browsing (Gizli Gezinti) özelliği. Bu özelliği Edit -> Private Browsing'den erişebiliyorsunuz. Bu özellik web sitelerinde dolaştığınızda gezdiğiniz web siteleri geçmişe kaydedilmiyor. Aradığınız kelimeler hatırlatılmıyor ve yazdığınız adresler adres çubuğunda çıkmıyor.

  Dikkatimi çeken diğer bir özellik Internet Explorer'daki gibi sağ tıklama menüsü çok uzun değil. Ve oldukça kullanışlı öğelere yer vermişler. Örneğin boş bir yere sağ tıkladığınızda sayfayı yazdır, sayfayı kaydet, kaynak kodunu göster, ileri git, geri git, yeniden yükle seçenekleri var. Yazı seçip sağ tıkladığınızda ise sağ üstte seçtiğiniz arama motoruna göre seçtiğiniz yazıyı arama imkânınız var.

  Yer imleri ya da Sık kullanılanlar alıp verme bakımından Safari o kadar başarılı değil. Dosyalarla uğraşmanız gerekiyor.

  Hız açısından Safari kötü sayılmaz. Açtığım siteler yavaş açılmadı. Belirgin bir farklılık da yok. Ancak sayfa gösterimleri sorunlu olabiliyor. Bazen yazıları küçük, bazen de olması gerekenden daha kalın gösterebiliyor.

  Safari 5.0
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Safari Tarayıcı İndir Forum Tarih
1956 Model Pontiac Safari Resimleri Tuning 8 Ocak 2012
Safari Sirki Nusaybin'de büyük ilgi gördü Mardin Tanıtımı 8 Ekim 2010
Adobe Flash Player (Firefox, Safari, Opera) 10.0.45.2 İndir A-B 10 Mayıs 2010
Cabela's African Safari Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 4 Aralık 2009
Safari 4.0.4 İndir S-T 17 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş