Saf Madde - Saf Madde Ne Demektir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 29 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Saf Madde - Saf Madde Ne Demektir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saf Madde - Saf Madde Ne Demektir?

  Saf Madde Nedir? Örnekler

  Çevremizdeki bazı maddeler saf durumundadır. İçlerinde kendinden başka madde bulunmayan maddelere saf maddeler denir. Şeker , tuz , cam , altın ve aliminyüm gibi maddeler saftır.

  Altın, gümüş, bakır , kurşun gibi maddeler tek bir maddeden oluşmuşlardır. İçlerinde kendilerinden başka madde bulunmaz. Bir bakır teli kestiğimizde, en küçük parçası yine bakırdır.

  Salata yaparken domates, marul, havuç, salatalık gibi malzemeler kullanırız. Kullandığımız bu malzemeler, doğada tek başlarına bulunurlar. Dolayısıyla bunlara saf madde deriz Yapısında kendinden başka madde bulundurmayan maddelere saf madde denir.

  Farklı Bir Kaynaktan…

  SAF madde :

  Fiziksel yollarla kendisinden başka maddelere ayrışmayan maddelerdir. Saf maddelerin belirli erime ve kaynama noktaları vardır. Doğada 2 çeşit saf madde vardır.

  1-Element :

  Aynı tür atomların bir araya gelerek oluşturdukları fiziksel ve kimyasal yollarla başka maddelere ayrıştırılamayan saf maddelerdir. Demir (fe) , karbon (C )

  2-BİLEŞİK:

  İki veya daha fazla türdeki atomların belli oranlarda birleşerek oluşturdukları değişik özellikteki saf maddelerdir. Su ( H2O )
   

Bu Sayfayı Paylaş