Sadıroğlu Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sadıroğlu Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sadıroğlu Köyü Çifteler - Sadıroğlu Köyü - Çifteler - Sadıroğlu Köyü Hakkında  Sadıroğlu, Eskişehir ilinin Çifteler ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün şuan ki nüfusunu oluşturanların bir kısmı Afyonkarahisar ilinin Emirdağ ve Bayat ilcesinin köylerinden gelmişlerdir yaklaşık 6 etnik gruptan oluşur

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında geniş bilgi yoktur.iç Anadolu bölgesinin yemekleri ile benzerlik gösterir 1-tarhana corbası 2-mantı3-karnı yarık 4-kuru fasülye 5-sarma özellikle düğünlerde Pirinc Plavı yapılır yine düğünlerde kavurma pirinc pilavı bamya ve şehriye corbası sarma mevsim salatsı yapılır CAĞ döneri aslında Sadıroğlunda icat olmuş fakat Artvinliler kapmıştır köylüler telif hakkı alamamıştır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 248
  2000 314
  1997 354

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünlerinde kota uygulamasına gidilmesinin ardından köyün en önemli geçim kaynağı olan şeker pancar üretimi 2007 yılı itibari ile köydeki birkaç çiftçinin girişimleri sayesinde devam etmektedir. Son yıllarda alternatif üretim kapsamında kabak ve ayçiçeği üretimi yapılmaktadır.Ayrıca bölge arıcılık içinde uygundur.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - ŞÜKRÜ KIZILKAYA
  2004 - ALİ İHSAN YILMAZ
  1999 - CAFER DEMİR
  1994 - ALİ İHSAN YILMAZ
  1989 - ALİ İHSAN YILMAZ
  1984 - ALİ İHSAN YILMAZ

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 3. sınıfa kadar birleşik eğitim yaılmaktadır ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyün camisi 1940 lı yılların mimarisini taşımaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır . Köyde telefon ve ADSL bağlantısı mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır.​
   

Bu Sayfayı Paylaş