Sabit Disk (Hard disk) ve Disketler Hakkında Bilgi

'Donanım ve Yazılım Sorunlarınız' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sabit Disk (Hard disk) ve Disketler Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yukarıda belirtildiği gibi bilgiler bilgisayarın belleğinde işlenip değerlendiriliyor. Bilgisayarın kapatılması veya elektriğin kesilmesi halinde bellekteki bilgiler siliniyordu. Bellekte geçici olarak saklanan bilgileri kalıcı olarak saklamak için bilgilerin manyetik bir ortama aktarılması gerekir.

  En çok kullanılan manyetik ortamların başında ise hard disk ve disketler gelmektedir. Disketler bilgisayara takılıp çıkartılabilirken, hard diskler bilgisayarda sabit olarak kalıyor. Disketlerin hem kapasiteleri düşük hem de disketten bilgi okuma ve yazma hızı hard disklere göre son derece düşüktür. Ayrıca hard diskler disketlere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yani hard (sabit) disk sürücü bir bilgisayarın bilgi depolamak için kullandığı en temel birimdir. Veriler bir dizi dönen diskte manyetik olarak saklanır(Kaydedilen bilgiler Dosya adını alır).

  Bilgisayarınızda birden fazla sabit disk sürücü bulunabilir veya bir sabit disk iki yada daha fazla bölüme ayrılabilir. İlk sabit disk, C sürücüsü diye adlandırılır. Daha sonra takılan hard diskler sırasıyla D,E,F... harflerini alır.

  Not: D harfi genellikle CD-ROM sürücüsü için kullanılır.

  Bir sabit diskin saklayabileceği bilgilerin miktarı, MB(Mega Byte) ve GB(Giga Byte) ile ölçülür.Günümüzde sabit disklerin kapasitesi 10-50 GB arasındadır.

  Not : 1 GB = 1024 MB olmakla birlikte, bazı sabit disk üreticileri 1 GB = 1000 MB olarak tanımlamaktadır.

  Disket (floppy disk), verileri manyetik ortamda saklayan taşınabilir bir araçtır. Bir disketi(ve hard diski) ilk kez kullanmadan önce biçimlendirmek (formatlamak) gerekir. Formatlama, disketi iz ve sektörlere ayırarak onu kullanıma hazır duruma getirir.

  Disketler, boyutlarına göre ikiye ayrılmaktadır: 3.5 ve 5.25 Bugün kullanılan 3.5 disketlerin veri saklama kapasiteleri için iki yaygın standart kullanılıyor:

  1.Çift yoğunluklu (Double Density-DD) : 720 KB
  2.Yüksek yoğunluklu (High Density-HD) : 1.44 MB

  Bilgisayarlarda disket sürücü A (varsa ikinci sürücü B) diye adlandırılır. Artık çoğu bilgisayarda disket sürücüler kullanılmamaktadır.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sabit Disk (Hard Forum Tarih
Smart Defrag Portable Sabit Disk Birleştirme Programı S-T 24 Aralık 2010
Verbatim GT Taşınabilir Sabit Disk Bilim & Teknoloji 13 Kasım 2010
Sabit Disk Üzerinde Linux İçin Yer Açalım Linux işletim sistemi 15 Nisan 2009
Gmail hesabınızı sabıt dısk olarak kullanın Yahoo,G-Mail,ICQ,Mirc 1 Mart 2009
Sabit Disk Üzerinde Linux İçin Yer Açmak Linux işletim sistemi 10 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş