Saat Tamircisi Mesleği - Saat Tamircisi Ne İş Yapar

'Meslekler Rehberi' forumunda SeLeN tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Saat Tamircisi Mesleği - Saat Tamircisi Ne İş Yapar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saat Tamircisi mesleği - Saat Tamircisi görevi - Saat Tamircisi hakkında


  Kol, cep, pano, meydan, duvar, masa saati gibi her türlü mekanik, elektrikli ve elektronik saatlerin bakım ve tamirini yapan kişidir.

  Görevleri

  Onarılmak üzere getirilen bozuk saati, çeşitli aletler kullanarak parçalarına ayırır, -kırık ya da bozuk parçayı belirler ve düzeltir, gerekirse yenisini takar, -saatin parçalarını temizler, yağlar, -parçaları birleştirir ve saati ayarlar, -yaptığı onarım işleminin maliyetini belirler.

  Kullanılan alet ve malzemeler

  Büyüteç (lup), saat yıkama makinesi, saat ayar makinesi, tornavida takımları, zımba takımları, çeşitli ölçme aletleri, havya (elektrikli ısıtıcı), yan kesici, kargaburun, cımbız, -mercek, çekiç, pense, çeşitli temizlik maddeleri, sıvı madeni yağ, saat yedek parçaları gibi araç-gereç ve malzemeleri kullanır.

  Mesleğin gerektirdiği özellikler

  Saat tamircisi olmak isteyenlerin; -ayrıntıları algılayabilen, -göz-el koordinasyonu ile şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine ve mekanik yeteneğe sahip, -göz, el ve parmakları sağlam, -el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, -dikkatli, sabırlı kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma ortamı ve koşulları

  Saat tamircisi kendine ait işyerinde atölye ortamında çalışır. İşini genellikle tek başına ve oturarak yürütür. Müşterilerle, yedek parça satıcılarıyla, çırak ve kalfalarla iletişimde bulunur.

  Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

  Saat tamircileri, saat tamiri yapılan işyerlerinde çalışırlar. Elektronik saatlerin hızla piyasaya sürülmesi ve fiyatlarının çok ucuz olması, pahalı ve iyi saatlerin ise fazla arıza yapmamasından dolayı saat tamirciliği ile ilgili işyerlerinin sayısı her geçen gün biraz daha azalmaktadır. Yetişmiş meslek elemanları gelir kayıplarını önlemek için de ek iş alanlarına (saat ve gözlük satıcılığı gibi) yönelmektedirler. Meslekte çalışma alanının giderek azaldığı söylenebilir.

  Meslek eğitiminin verildiği yerler

  -mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.

  Meslek eğitimine giriş koşulları

  Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; ·en az ilköğretim okulu mezunu olmak, ·14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. · bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, · eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

  Eğitimin süresi ve İçeriği

  Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim süresi lise ve daha üst düzeyde genel eğitim almış olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Eğitim süresince; -müşteri ve usta ilişkileri, -kullanılan alet ve makinelerin tanınması ve bakımı, -arıza tespit yöntemlerinin öğrenilmesi, -saatler ve saat çeşitlerinin tanınması, -sökülen parçaların temizlenmesi ve yağlanması, -masa saatlerinin sökülüp takılması, arızalarının tespit edilerek gönderilmesi ve bakımı, -kurmalı kol saatlerinin sökülüp takılması, arızalarının tespit edilip giderilmesi ve bakımı, -otomatik saatlerin sökülüp takılması, arızalarının tespit edilerek giderilmesi vb. Konular öğretilmektedir. Ayrıca çırak öğrenciler teorik eğitimde türkçe, matematik, meslek matematiği, İşletme bilgisi ve kooperatifçilik, toplam kalite yönetimi, gibi genel bilgi derslerinin yanında teknik resim, İş güvenliği, mekanik meslek bilgisi, elektronik meslek bilgisi, bilgisayar, meslek resmi gibi meslek dersleri alırlar.

  Meslekte İlerleme

  Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Saat tamirciliği mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. -ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "usta öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saat Tamircisi Mesleği Forum Tarih
Günümüzde yerel saat kullanılsaydı ne gibi karışıklıklar ortaya çıkabilirdi kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Türkiye'nin ulusal saati hangi meridyene göre ayarlanıyor? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Ocak 2017
Saat sloganları Eğitim Bilgileri 18 Ocak 2017
Geçmişte kullanılan saatler ve özellikleri nelerdir? Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2015
Güneş saati nedir güneş saatini kim buldu Bilim & Teknoloji 20 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş