Saat Dilimleri (Uluslararası Saat)

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Saat Dilimleri (Uluslararası Saat) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saat Dilimleri (Uluslararası Saat)

  Saat dilimi, herbiri yaklaşık 15 derecelik boylama göre dizilmiş, Greenwich, İngiltere'den başlayan, insanların bulundukları bölgede ve dünyanın başka bir bölgesinde saatin kaç olduğunu öğrenmelerine yardım etmek için oluşturulan coğrafi yer küre dilimleridir.
  Saat Dilimleri genellikle hükümetler veya bazı astronomi enstitüleri tarafından belirlenirler ve 3 veya 4 harfle gösterilirler.
  Bilim ve tekniğin hızla gelişmesiyle ülkeler arası ekonomik ve siyasi ilişkilerin artması, buna bağlı olarak iletişimin hızlı olması uluslararası saatin doğmasına yol açmıştır. Bu sebeple saat dilimleri oluşturulmuştur. Dünya üzerinde 24 saat dilimi vardır.
  Ülkeler arasında her alanda gelişen ilişkilerde, saat farklılıklarından ortaya çıkan karışıklıkları önlemek amacıyla uluslararası saat ayarlamalarına gidilmiştir. Kendi ekseni etrafında bir tam turunu 24 saatte tamamladığı için Dünya, 24 saat dilimine ayrılmıştır. 360 meridyen yayı olduğuna göre, her saat diliminden 15 meridyen geçmektedir (360:24=15).
  Buna göre her saat diliminin (veya her 15 meridyenin) merkezindeki boylamın yerel saati esas alınarak o saat diliminin ortak saati olarak kullanılır. Bu saat diliminin geçtiği her ülke, esas alınan saat ayarı kullanır.
  Uluslararası saat ayarlamaları şöyle yapılmıştır:


  [​IMG]

  Saat dilimleri her yerde tam olarak meridyenleri takip etmez, siyasi sınırlara, kıta kenarları veya adaların konumuna göre girinti veya çıkıntı yapabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saat Dilimleri (Uluslararası Forum Tarih
Saat Dilimi Ne Demek Saat Dilimleri Nasıl Belirleniyor Eğitim Bilgileri 11 Ağustos 2013
Ülkeler Hangi Saat Dilimini Kullanırlar Uluslar arası Saat dilimleri Farkları Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Aralık 2011
Diğer Ülkelerin Türkiye ile Saat Farkları - Zaman Dilimleri Ülkeler Coğrafyası 28 Mayıs 2009
Yerel Saat Hesaplamalari,ortak Saat,saat Dİlİmlerİ,tarİh DeĞİŞtİrme Çİzgİsİ Diğer Mesleki Bilgiler 30 Kasım 2008
Günümüzde yerel saat kullanılsaydı ne gibi karışıklıklar ortaya çıkabilirdi kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş