Sağpazar Köyü Bayat Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sağpazar Köyü Bayat Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayat Sağpazar Köyü - Sağpazar Köyü Hakkında - Sağpazar Köyü Tanıtımı - Sağpazar Köyü Resimleri
  İlçe: BAYAT

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: YUSUF SAĞPAZAR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(364)3942100

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  445

  1997
  497


  İle Uzaklığı:
  88 km

  İlçeye Uzaklığı:
  30 km

  Rakım:
  550 m


  Kültür

  Köy içanadolunun klasik yaşam tarzına sahiptir. Köyde düğünler ve diğer toplu etkinlikler köy halkı bir araya gelerek hep beraber yapılır, dışarıdan gelen misafirler komşular arasında ağırlanmak için paylaşılır. Düğünlerde misafirlere ikram edilmek üzere İskilip dolması yapılması bir gelenek haline gelmiştir.Düğünlerde kına gecesi yapılması ve sini yürütülmesi yani oğlan evinden kız evine geçlerin başları üzerinde taşıdıkları sini (tepsi) içerisinde kız evine maniler söyleyerek davul zurna eşliğinde hediyeler götürmesi geleneği hala devam etmektedir Köyün etnik yemekleri ise köye has KATMER ÇÖREĞİ,GÜLLEYLİM ÇÖREĞİ,TARHANA ÇORBASI,BULGUR KÖFTESİ (Bu köfte bulgur, et, köyün kendi acı biberi,kuru soğan ve tuz ile taş soku diğer adıyla dibekte tokmaklarla döğülerek yapılıp köz ateş üzerinde pişirilip yenir),köyde ayrıca Kızılırmakta balıkta tutulabilir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy Çorum ili sınırları içerisindeki arazisi en büyük köylerden biridir Kızılırmak nehri köyün arazilerini ikiye bölüp akmaktadır.Bu özelliği nedeni ilede ırmak kıyısındaki geniş bucakta pirinç ekimi ve hasadı yapılmakta elde edilen pirinç iç pazarda büyük rağbet görmektedir.Köyde ayrıca Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından petrol araması yapılmış ve petrole ulaşılmıştır ancak petrolün gravitesi'nin düşük olduğu ileri sürülerek kuyu kapatılmıştır.

  MUHTAR 2004-2009 - HAYDAR GÜNEY

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş