Sağlıkla İlgili Yanlış Bilinenler

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sağlıkla İlgili Yanlış Bilinenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlıkla ilgili bir çok bilgiye ulaşmak mümkün ancak peki hangileri doğru hangileri safsatadan ibaret? Indianapolis Riley Çocuk Hastanesi doktorları Aaron Carroll ve Rachel Vreema sağlıkla ilgili yanlış bilinenlere açıklık getirdi.

  sağlıkla ilgili yanlış bilinenlerŞeker çocukları hiperaktif yapar
  Çoğu aile bir kutu kola içtikten sonra çocuklarının gözlerinde bir ışık görür. Indianapolis Riley Çocuk Hastanesi doktorları Aaron Carroll ve Rachel Vreema, çocukların şekerli içeceklerden sonra davranışlarının nasıl olduğunu araştırdı. Araştırmada hiperaktivite sorunu olduğu belirtilen çocukların bile davranışlarında bir değişim olmadığı görüldü. Çocuklarını hiperaktiflikten korumak için şekersiz içecek ve yiyeceklere yönlendiren aileler için uzmanlar, 'Farklılık sadece beyinlerinde' yorumunu yapıyor.

  Başınızı sıcak tutarsanız vücudunuz üşümez
  İnsanlar şapka, bere giydiklerinde üşümeyeceklerine inanır. Uzmanlar ise buna şöyle cevap veriyor; 'Eğer öyle olsaydı pantolonsuz olanlar şapkasız olanlardan daha çok üşürdü..' Gerçekte insanlar baş kısmına doğru yüzde 10 ısı kaybeder. Eğer dışarısı çok soğuksa sıkı giyinin ancak şapkasız, beresiz çıkmanız daha az üşümanizi sağlamaz, sadece koruyucu olur.

  Akşamdan kalanlar için tedavi vardır
  Uzmanlar, akşamdan kalanları hiçbir şeyi etkilemez. Akşamdan kalanların sıkıntılarını giderecek hiçbir ilaç ve tedavi mevcut değil. Akşamdan kalmayı önlemenin yolu daha az içmek.
  Panosteit zehirlidir
  Yılbaşı bitkisinin yaprakları kırmızı olduğu için zehirli olduğundan şüphelenilir. Değildir. Aileler yılbaşı için bu bitkileri güvenle dekorasyonda kullanabilir.

  Kışın intiharlar artar
  Karanlık, soğuk geceler, aile olamama, yalnızlık tüm bunlar olumsuz düşüncelere neden olabilir. Araştırmalara göre intihar oranları yazın daha yüksek kışın daha düşük.

  Gece yenilenler yağa dönüşür
  Zayıflama diyetlerinin bazılarında gece yemek yememe önerilir. İsviçre'de gece geç saatlerde yemek yiyen obezler hakkında yapılan bir çalışmada, gece yemedikleri halde çok yemek yemelerinden dolayı kilo aldıkları gözlendi. Uzmanlara göre zamanın bir önemi yok, miktarı önemli.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlıkla İlgili Yanlış Forum Tarih
Sağlıkla ilgili uyulması gereken kurallar nelerdir kısaca Genel Sağlık 12 Nisan 2014
Sağlıkla İlgili Fıkralar Fıkra & Komik Yazılar 6 Şubat 2012
Sağlık Şiirleri, Sağlıkla İlgili Şiirler, Sağlık Konulu Şiir Şiirler 15 Aralık 2011
Sağlık İle İlgili Atasözleri - Sağlıkla İlgili Özlü Sözler Atasözleri & Deyimler 21 Ekim 2011
Sağlıkla İlgili Atasözleri - Sağlık İle İlgili Sözler Atasözleri & Deyimler 24 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş