Sağlıklı yaşamanın doğal sırrı; Fitoterapi

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sağlıklı yaşamanın doğal sırrı; Fitoterapi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlıklı yaşamanın doğal sırrı; Fitoterapi[​IMG][​IMG] [SIZE=+1]İnsanlık tarihi kadar eski olan tıbbi bitkilerle tedavi, günümüzde varlığını fitoterapi adı altında bilimsel yöntemlerle sürdürüyor.[/SIZE]
  İnsanlık, yüzyıllar boyu, uzun ve sağlıklı yaşamak için formüller aramış. Kimi zaman içgüdüleri, kimi zamansa tesadüfler sonunda, hastalıklarını bitkilerle tedavi etmeyi öğrenmiş.


  Sümerlerden bugüne şifalı bitkilerle gerçekleştirilen hastalıkların tedavisi, günümüzde fitoterapi adı altında bilimsel yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Tıbbi bitkiler içinde bulunan kimyasal maddelerin, belirli doz ve şekiller haline getirilerek, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılması anlamına gelen fitoterapi, bugün tamamlayıcı bir tıp yöntemi olarak uygulanıyor. Daha çok hastalanmadan önce kişiyi korumayı hedefleyen fitoterapi, ayrıca ilaç tedavisine de destek sağlıyor.

  Günümüzde varlığını, farmakognozinin (bitki bilimi) modern tedaviye uygulanması olarak sürdüren fitoterapi, özellikle eğitim seviyesi yüksek bir kesim tarafından daha çok tercih ediliyor. Uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırrını doğada arayan bu kesim, fitoterapiyi yeni bir yaşam biçimi olarak değerlendiriyor.

  Fitoterapi ile bağışıklık sistemine destek
  Kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi hastalıklara karşı, modern yöntemler ve ilaç tedavisinin yanında, tamamlayıcı bir tıp yöntemi olan fitoterapi, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı çok daha dirençli olmasını sağlıyor. Ayrıca eklem ağrıları, mide, bağırsak sorunları, solunum yolu hastalıkları gibi bazı hastalıkların tedavisi de tıbbi bitkiler, yani fitoterapi ile gerçekleştirilebiliyor.

  Fitoterapide tıbbi bitkiler olarak tanımlanan ve tedavi edici değere sahip drog adı verilen bitkiler taze veya kurutulmuş olarak ayrılıyor. Ayrılan kısımlardan elde edilen ekstraksiyon ürünleri; damla, şurup, kapsül, tablet, draje gibi şekillerde kullanılıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlıklı yaşamanın doğal Forum Tarih
Sağlıklı ve Uzun Yaşamanın Sırrı nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 13 Ocak 2014
Sağlıklı olmak neden temel insanlık hakkıdır? Sağlık Merkezi 26 Kasım 2016
Sosyal yönden sağlıklı bir insan nasıl olmalıdır kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Kasım 2016
Spor ile sağlıklı büyüme ve gelişme arasındaki ilişki kısaca Sağlık Merkezi 24 Kasım 2016
Sağlıklı yaşamak için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Sağlık Merkezi 23 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş