Sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri[​IMG][​IMG] [SIZE=+1]Genel vücut sağlığımız için, yaşam tarzımızda bazı ufak tefek değişiklikler yaparak, sağlıklı ve dengeli beslenmemiz yeterli.[/SIZE]
  · Kilo kontrolünü, enerji alımı ve harcamasını dengede tutarak yapmalısınız.
  · Daha az görünür ve görünmez yağ tüketin. Enerjinizin sadece yüzde 30’unun yağlardan gelmesi gerekir. Tamamen yağsız diyetler, daha çok kolesterol üretilmesine neden olduğu gibi, yağda eriyen vitaminlerin kullanımını da azaltır. Bu nedenle evinize aldığınız ürünlerin yarım yağlı olmasına özen gösterin. Yemeklerinizde kullandığınız yağ ölçülü olsun ve yemeklerin tatlandırılmasını yağlar yerine baharatlarla yapın. Etlerin görünen yağlarını ayıklayarak pişirin, kızartmalardan mümkün olduğunca kaçının.
  · Diyetinizin kompleks karbonhidratlardan oluşmasını sağlayın. Basit şeker ve şekerli gıdaları en az seviyeye indirin. Rafine şeker tüketmemeye çalışın.
  · Daha çok posa tüketin. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.
  · Tuz tüketimini azaltın. Katkı maddelerinde de tuz vardır, unutmayın.
  · Daha az alkol tüketin. Mümkünse alkolü sadece özel günlerde alın, düzenli tüketmeyin.
  · Beslenme çeşidinizi artırmaya özen gösterin.
  · Tuzlanmış salamura ve tütsülenmiş gıdalardan, direkt ateşte pişmiş yiyeceklerden uzak durun.
  · Yiyeceklerin taze olmasına ve satın alırken kullanım sürelerine dikkat edin. Çürük, küflü besinleri, bu kısımlarını atarak da olsa tüketmeyin.
  · Kafein alımını sınırlandırın.
  · Kalsiyum, C vitamini ve demirden zengin beslenmeye özen gösterin.
  · Düzenli olarak günde 5-15 dakika, sabah erken veya akşam üzeri güneşlenin, çocuğunuzu da güneşlendirin.
  · Yiyecekleri satın almadan önce mutlaka etiketini okuyun.
  · Sebze ve meyvelerin yenilebilen kabuklarını soymamaya gayret edin veya çok ince soyun. En çok vitamin bu kısımlardadır, unutmayın.
  · Sebzeleri kapağını kapatarak pişirin. Sadece lahana, karnabahar, brokoli, kereviz gibi sülfürlü besinleri kapağı açık pişirebilirsiniz.
  · Sebze ve meyveleri az suda, kısa süreli pişirin. Bütün olarak yıkayın ve iri parçalar halinde doğrayın, küçük parçalara bölmeyin.
  · Sebzelere yeşilliğini korumak amacıyla da olsa, soda katmayın.
  · Makarna ve kuru baklagillerin haşlama suyunu atmayın, pirinci sıcak suda bekletmeyin.
  · Süt ve süt ürünleri ile sıvı yağları, ışıktan koruyun.
  · Bir kere kullandığınız kızartma yağını ikinci kez kullanmayın.
  · Bir öğünde bitecek kadar sıcak sebze pişirin. Isıtmak gerekiyorsa, yiyeceğiniz kadarını ısıtın.
  · Yemekleriniz soğuduktan hemen sonra buzdolabına kaldırın.
  · Ailenizde kalıtsal bir hastalık varsa, doktor kontrolünü aksatmayın.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Dengeli Beslenme Önerileri

  Doymuş yağ (tere yağ, kuyruk yağı) oranı yüksek besinleri daha az tüketin.Yeterli miktarda doymamış yağ (ay çiçek, mısırözü, soya, fındık, zeytin yağı) almaya dikkat edin. Yarım yağlı süt, yağsız yoğurt tüketin.Yağlı kırmızı et yerine yağsız et, kuru baklagiller (nohut, mercimek, fasulye gibi) balık ve tavuk tercih edin. Süt ve süt ürünleri de (yoğurt, peynir vb.) tüketilmeli fakat bunlarında az yağlı olmalarına dikkat edilmeli.Yemeklerinizi haşlama, fırında pişirme veya ızgarada pişirme yöntemleriyle pişirirseniz yemeğe eklenecek yağıda azaltmış olursunuz.
  Aşırı şekerli gıdalardan kaçınmalı ve hatta çay, kahve gibi içecekler şekersiz içilmeli veya şeker miktarı azaltılmalıdır.  Gıdalardan aldığımız günlük tuz miktarı 6 gr.ı (bir tatlı kaşığı) geçmemelidir. Bu miktara yemeklerden, ekmekten, içeceklerden aldığımız tuz miktarı dahildir. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasında ilişki bulunmaktadır. Yüksek tansiyonu olanlar doktorlarının tavsiyesine göre ya hiç tuz kullanmamalı yada miktarını azaltmalıdır.


  Güne kahvaltınızı yaparak başlayın. Gece boyu gıda alımı olmadığından beyninizin sabah kalkınca enerjiye ihtiyacı vardır. Daha sonra gıda alımınızı kahvaltıdan başlayarak gün içine yaymanız daha etkin kalori yakmanıza neden olur.Öğünlerinizi önceden belirleyiniz.Mümkünse yediklerinizi 3 ana öğün, 3ara öğüne bölün az ve sık beslenin.Bol su için, yiyecekleri iyice çiğneyin. Her yemek yediğinizde midenin 1/3’ünü boş bırakın. Tam olarak dolu mide sağlığımızın zaman içinde bozulmasına ,erken yaşlanmaya neden olur.Midenizi katı gıdalarla doldurmayın .Katı gıdalarla dolu mide içeriğinin gerekli öz suyu her tarafa dengeli ulaştırması güçleşir ve sindirim zorlaşır. Düzenli yemek yiyenler daha dengeli ve sağlıklı beslenmekte ve ideal kilolarını korumaktadırlar.  hinsel faaliyetlerin gerektirdiği enerji kaynaklarının en önemlilerinden biride meyvelerdir. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur. Glikoz meyvelerde hazır halde bulunur. Diğer gıdalarla alınan şeker midede yakılarak glikoza çevrilir. Bu nedenle meyveleri aç karnına yemeliyiz.Meyveler yemeklerden 30 dakika önce veya 3 saat sonra alınmalıdır.Mide doluyken alınan meyveler midede kalıp besin değeri kaybolup orada mayalanacağı için bütün sindirim sistemimizi yorar.


  Vücudumuzda dakikada 10 milyon hücre ölür ve bir o kadarı da yenilenir. Ortalama 100 günde (beyin ve sinir hücreleri hariç) bütün vücudumuz yenilenir.Düzensiz kötü beslenme yenileme sistemini aksatır. Cildiniz canlılığını, tazeliğini kaybeder ve en önemlisi hastalıklara açık olursunuz. Yorgunluk, çabuk yorulma, baş ağrısı olabilir. Düşünce ve hafıza sistemi bulanıklaşır.Bu nedenlerden dolayı düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli ve yemek için yaşamamalı sadece yaşamak için yemeli görüşünü benimsemeliyiz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlıklı dengeli beslenme Forum Tarih
Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Önemi Nedir Diyet Beslenme 21 Eylül 2011
Sağlıklı kemikler için nasıl beslenmeli - sağlıklı ve dengeli beslenme Diyet Beslenme 16 Mart 2010
Sağlıklı olmak neden temel insanlık hakkıdır? Sağlık Merkezi 26 Kasım 2016
Sosyal yönden sağlıklı bir insan nasıl olmalıdır kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Kasım 2016
Spor ile sağlıklı büyüme ve gelişme arasındaki ilişki kısaca Sağlık Merkezi 24 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş