Sağlıklı ve ışıl ışıl bir gülüş için check-up

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sağlıklı ve ışıl ışıl bir gülüş için check-up konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlıklı ve ışıl ışıl bir gülüş için check-up

  [​IMG]

  Sağlıklı ve ışıl ışıl bir gülüş için check-up’a gidin.
  Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu ağız ve diş sağlığının, genel vücut sağlığı ile ilişkisinin önemini işaret ederek, ağız check up’ının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

  Ağız ve diş sağlığı için yapılan erken müdahaleler sayesinde ileride oluşabilecek diş kayıplarının önüne geçilebiliyor. Erken müdahale, daha sonra karşı karşıya kalınacak sıkıntılı tedavi sürecini de engelliyor.
  Ortalama yarım saatinizi alacak ağız check up’ında:
  • Öncelikle muhakkak, tüm dişlerin ve çene kemiklerinizi aynı düzlemde görüleceği bir panaromik röntgen çekilir. Ağız kanseri genellikle ağrısız olur. Bu nedenle diş hekimi, ağız içini muayene ederken kanserli doku olup olmadığını da inceler.
  • Ağızda görülen diğer ağrısız lezyonların başında kistler ve granülomlar gelir. Bunlar dişteki çürüğün kemik içine doğru ilerlemesiyle ortaya çıkarlar. Çekilecek röntgenle rahatlıkla teşhis edilirler. Kimi zaman ağız içine doğru da akma olabilir. Diş hekimi, ağız check up’ı sırasında diş eti iltihaplarının çene kemiğine ulaşıp ulaşmadığını, eğer ulaşmışsa operasyona gerek olup olmadığını kontrol eder.
  • Dilde veya ağız içinde yumru şeklinde ağrısız, oluşumların olup olmadığı incelenir. Dişlerdeki mevcut çürükler ve çürüme riski olan dişler hakkında bilgi verilir. Eğer varsa, dişteki protezler incelenir. Dişler veya dişetleriyle ilgili asimetriler veya estetik bakımdan bozuk dişlerin, nasıl tedavi edileceğine bakılır.

  • Diş taşı ve plak olup olmadığını bakılır, eğer varsa temizlenir.
  • Ağız kokusu olup olmadığına bakılır, eğer varsa kaynağı belirlenmeye çalışılır. Ağız check up’u sırasında diş hekimi, hastayı ağız hijyeni konusunda bilgilendirir. Uygun diş fırçalama tekniği ve diş ipi kullanımı gösterilir.
  • Çenelerde kapanış bozuklukları olup olmadığına bakılır. İki çene arasında kapanma bozukluğu varsa, yapılması gereken ortodontik tedavi biçimi belirlenir.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlıklı ışıl ışıl Forum Tarih
İngilterede sağlıklı kişilerin tomografi çektirmesi yasaklandı Genel Sağlık 12 Nisan 2010
Sağlıklı olmak neden temel insanlık hakkıdır? Sağlık Merkezi 26 Kasım 2016
Sosyal yönden sağlıklı bir insan nasıl olmalıdır kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Kasım 2016
Spor ile sağlıklı büyüme ve gelişme arasındaki ilişki kısaca Sağlık Merkezi 24 Kasım 2016
Sağlıklı yaşamak için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Sağlık Merkezi 23 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş