Sağlıklı ve İyi Diyetin Özellikleri Nelerdir

'Diyet Beslenme' forumunda SeLeN tarafından 4 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sağlıklı ve İyi Diyetin Özellikleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sağlıklı diyet nasıl yapılır - sağlıklı diyet önerileri - sağlıklı diyet programı - sağlıklı diyet programları - sağlıklı diyet yemekleri  Tek gıda diyetlerinden uzak durun. Patates, pirinç lapası gibi tek besinden oluşan diyetler, sağlığınızı bozar. Kesinlikle 1000 kalorinin altında diyetlere girişmeyin. En ideal olanı 1500 kalori olanıdır.

  Günlük sıvı ihtiyacı su ve doğal içeceklerden karşılanmalıdır. Yapacağınız diyet, bitkisel ve hayvansal protein, yağ, posa, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde içermelidir. Diyetin içerdiği malzemeleri kolaylıkla bulunabilen besinlerden oluşmalıdır.

  Dışarı çıktığınızda rahatlıkla manav, kasap, market gibi yerlerde bulabileceğiniz ürün çeşidine sahip olmalıdır. Diyetin içerdiği besinler, o ülkede yaşayan insanlar tarafından benimsenmiş, mutfaklarda pişen ve sevilen yemeklerden oluşmalıdır. En sağlıklı diyet, kişinin yaşı, sağlığı ve kilosuna uygun olarak doktor tarafından hazırlanmış diyettir.

  Sağlıklı beslenme için gerekli olan besin maddeleri dengeli şekilde ancak kalorisi azaltılmış olarak tüketilmelidir.Sebze, salata, meyve diyette kafi derecede yer almalıdır. Hayvansal protein kaynağı olarak yağsız et, tavuk, balık, yağsız süt, az yağlı peynir ve yumurta tüketilmelidir.
  Bitkisel protein kaynağı olan baklagiller, diyet listesinde yer almalıdır. Az miktarda kabuklu yemiş olmalıdır. Yağ olarak sadece sıvıyağlar, öncelikle de zeytinyağı kullanılmalıdır. Karbonhidratların posadan zengin olması gerekir. Kilo verdikten sonra, kalori değeri arttırılarak aynı beslenme biçimine geçmek gerekir. Bu beslenme tarzı bir yaşam biçimi haline gelmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlıklı İyi Diyetin Forum Tarih
Sağlıklı ve başarılı olmak için ne yapmalıyız? Genel Sağlık 11 Ocak 2016
Sağlıklı beslenmek için nelere dikkat etmeliyiz kısaca Diyet Beslenme 9 Kasım 2015
Sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız? Genel Sağlık 13 Şubat 2014
Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız Genel Sağlık 10 Şubat 2014
Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız Genel Sağlık 22 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş