Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi

'Diyet Beslenme' forumunda RiVeR_Nn tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi

  Kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip etmesi nedeniyle biten enerjinin tekrar alınabilmesi için en önemli öğündür. Bu nedenle hem çocuklar, hem de büyükler kahvaltı yapmaya özen göstermelidir.


  Okul öncesi dönemde aileye bağımlı yaşayan, istedikleri yapılan çocuk okula başlamasıyla birlikte yeni bir hayata başlar. Ev içindeki hayatı ve uyku düzenindeki değişikliklere paralel olarak beslenme düzeninde de değişiklikler meydana gelir. Sabah erken kalkması, okula yetişebilmek için acele etmesi gibi nedenlerle yeni oluşan beslenme düzeni, yetişkinlik döneminde değiştirmekte oldukça zorluk çekeceği olumsuz bazı alışkanlıklar kazanmasına neden olabilir.

  Okul hayatıyla birlikte çocukların beslenme alışkanlıklarında meydana gelen en önemli değişiklik kahvaltı yapmamaktır. Kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip etmesi nedeniyle biten enerjinin tekrar alınabilmesi için en önemli öğündür. Araştırmalar, kahvaltı yapan çocuğun sınıf içerisindeki başarısının daha fazla olduğunu, problem çözme gibi konularda daha başarılı olduğunu ve kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğunu; bazı araştırmalar da kahvaltı yapan çocukların beslenme yetersizliğinden oluşan hastalıklara daha az yakalandıklarını göstermektedir. Bunun dışında yapılan bazı araştırmalarda da kahvaltı yapmayan çocukların daha şişman oldukları belirlenmiştir.

  Çocukların kahvaltı yapması kadar kahvaltıda yediği besinlerin içeriği de önemlidir. Kahvaltıda çabuk sindirilen, kana çok çabuk karışan şekerli gıdalar yerine süt, yumurta gibi yavaş emilen, tokluk hissi daha fazla olan ve büyüme döneminde daha fazla ihtiyacımızın olduğu proteinli gıdaları almak gerekir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Forum Tarih
Sağlıklı olmak neden temel insanlık hakkıdır? Sağlık Merkezi 26 Kasım 2016
Sosyal yönden sağlıklı bir insan nasıl olmalıdır kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Kasım 2016
Spor ile sağlıklı büyüme ve gelişme arasındaki ilişki kısaca Sağlık Merkezi 24 Kasım 2016
Sağlıklı yaşamak için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Sağlık Merkezi 23 Kasım 2016
Sağlıklı ve başarılı olmak için ne yapmalıyız? Genel Sağlık 11 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş