Sağlık Sektörü Hakkında Önemli Dipnotlar

'Genel Sağlık' forumunda DilzaR tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Sağlık Sektörü Hakkında Önemli Dipnotlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bu konu altında sağlık hizmetinden nasıl en üst düzeyde ve en sağlıklı biçimde yararlanabileceğimizi tartışacağız.sizin gördüğünüz yanlışlar ve herhangi bir sağlık kuruluşuna başvururken uygulanacak en doğru strateji ve de sorularınız.

  bazı özel uygulamalar daki merak ettikleriniz. yada hazırlanma evresi.en doğru şekilde hangi tahlil,tetkik yada işleme hazırlanılır? yada hangi şikayetiniz için nereye başvurmalısınız? yada ne tür tahliller istemelisiniz ? gibi sorunlarımızı tartışmak ve cevap bulmak için açılmıştır..  ambulans nedir? ambulans hizmetlerinden nasıl faydalınılır?  Vatandaş olarak ambulans hizmetleri hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Kaç çeşit ambulans vardır?,
  Ambulansa ücret vermek gerekir mi? Fiyat tarifelerini kim belirliyor? Özel ambulans hizmetlerinin farkı nedir? Ambulans, cenaze nakil aracı olarak kullanılabilr mi? Sahte ambulans hizmetini nasıl anlarız? gibi, bir sağlık vakasında bilmemiz gereken bir çok bilgiyi ne yazıkki bilmemekteyiz. burada bu konuya ilişkin özet bilgilere yer verilmiştir.

  kara ambulansları iki tiptir. 1) Acil Yardım Ambulansları ve 2) Hasta Nakil Ambulansları.
  Acil Yardım Ambulansları daha üst donanıma sahip olup içinde doktor olan bir ekip ile hareket eden ve her türlü acil vakaya müdahale edebilme yeteneğindeki ambulanslardır.
  Hasta Nakil Ambulansları ise içinde
  stabilize edilmiş olan bir hastanın güvenli olarak taşınabileceği kadar tıbbi cihaz bulunan ve en az bir sağlık personelinin hastaya eşlik etmesi gereken ambulans tipleridir.

  Ambulanslar hasta nakli dışında herhangi başka bir amaçla (personel nakli, malzeme taşıma, cenaze nakli ) kullanılamazlar.
  Cenaze nakli, Hıfzıssıhha Kanununa göre belediyelerin sorumluluğunda olan ve bu iş için ayrılmış araçlarla yapılması gereken bir hizmettir.


  Ayrıca vatandaşlarımızın da ambulans hizmetlerini
  112 İl Ambulans Servisi Başhekimlikleri ile Ambulans Uygunluk Belgesi bulunan ambulans servisleri dışındaki kişilerden talep etmemeleri, ambulans hizmetinin devlet tarafından bedeli ödenen bir hizmet olduğunu bilerek hareket etmeleri kendileri açısından çok önemlidir.

  hangi durumlarda ambulans çağırmalıyız?

  112 ambulans hizmeti yukarıda belirtildiği gibi doktorlu ve sağlık personelinin içinde bulunduğu bir hizmettir.
  doktorun olmadığı durumlarda paramediklerinde hasta taşımaya, hastaya müdahale etmeye yetkileride vardır.. o yüzden acil durumlarda çağrılması başka hastaların zamanında ve sağlıklı faydalanması için önemlidir.

  ambulansların asıl amacı hastayı en doğru ve en hızlı şekilde hastayı en yakın sağlık kuruluşuna teslim etmek olduğu gibi bazı aracı olmayan ve yardıma muhtaç hastaları nakletmek için hasta nakil ambulanslarıda mevcuttur. cenaze işleri içinde faydalanılabilecek belediye ambulansları da vardır.
   

 2. DilzaR

  DilzaR Üye

  aile hekimliğinden en sağlıklı şekilde faydalanma yolları ve bilmedikleriniz
  herhangi bir hastalık halinde akut yani aniden gelişen bir semptom yoksa örneğin süregelen baş ağrıları,kas ve sırt ağrıları, kronik rahatsızlıklar,artık ilk başvurulacak birinci basamak sağlık birimi aile hekimliğidir..

  son uygulamalardan sonra aile hekimliği ve birinci basamak sağlık hizmeti veren birim olmakla beraber sağlık ocağından çok farklıdır..
  aile hekiminiz sizi en iyi tanıyan bunun içinde sizin için en iyi ve sağlıklı tedaviyi planlayıp uygulayacak olan size özel hekiminizdir.

  aile hekimliği uygulamasının amacı bireylerin kesintisiz ve ücretsiz sağlık hizmeti almasıdır.. aile hekimleri kendilerine kayıtlı nüfusu doğumdan itibaren izleyip,kayıt altına almak ve öncelikle sağlığını koruyup,tedavi etmekle yükümlüdür.. iyi yürütülecek bir sistemde koruyucu hekimlik te çok önemlidir. uygun aşılama ve eğitim sayesinde görülecek bir çok hastalıkla daha ucuz maliyete ve daha az zaman kaybıyla savaşılabilinir..
  aile hekimliğinin eski birinci basamak sağlık birimlerinden yani sağlık ocaklarından önemli ayırdedici özellikleri vardır;aile hekiminiz sadece belli bir nüfusla yükümlüdür, ve en önemli fark ta sağlık ocaklarının aksine çok önemli hastalıkları,kronik hastalıkları da uzman hekim gibi tedavi etme yetkisi verilmiş olmasıdır..hasta sadece hekimin uygun gördüğü durumlarda hastaneye sevk edilecektir. hatta ileride bu sistem iyice oturduğunda aile hekiminizin sevki olmaksızın hastaneye baş vurduğunuz takdirde ücretli muayene olacaksınız..
  oyüzden iyi bir aile hekimi seç meniz çok önemli..
  evet aile hekiminizi siz seçebilirsiniz.. aile hekiminize verilen nüfustan herhangi biri 6 ayın sonunda kendine ait bilgilerin bulunduğu dosyayı alıp başka doktora kaydolmaya gidebilir.. ve 3 hekim değiştirmeye hakkınız vardır..

  iyi bir hekim seçmeniz dileğiyle..
   

 3. DilzaR

  DilzaR Üye

  belli periyodlarda kontrol ettirmemiz gereken değerler

  vücudumuz sağlıklı olduğunu yada hastalık halini bazı belirtiler vererek bize anlatır. bu bir tür uyarı alarmı gibidir. belli dönemlerde bazı tetkikleri yaptırarak vücudumuzu daha sağlıklı tutabiliriz. böylece çoğu hastalığı en başından engelleyebildiğimiz gibi. vücudumuzla koordinasyon içinde olup, sağlığınıda koruyabiliriz..

  *hemogram : herhangi bir rahatsızlık olmaksızın 6 ayda bir hemogram bakılması sağlığımız için önemlidir. hemogram kan sayımı demektir. kan hücreleri ve birbirlerine oranları analiz edilirse bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır. hemogram tüm tetkiklerin belkemiği sayılabilir. küçük bir tetkiktir. ama kapsadığı alan oldukça geniştir. hemoglobinin düşük olması bize kansızlığı anlatır. buda bir çok sistemle ilgili olduğu için bizim için önemlidir.lokositlerin sayısıyla kanser hastalığının bile önteşhisi yapılabilmektedir..

  bunun yanısıra belli aralıklarla kan şekeri ölçümü glukoz tolerans testi sizde ileride oluşabilecek şeker hastalığı riski açısından bir fikir verebilir

  nekadar yaşınız gençte olsa yağ kütlesi bir vücudunuz olmasada yılda bir kolesterol ölçtürmeniz faydalı olacaktır. kolesterol kısmen vücuttaki yağ oranıyla alakalıdır. ama tamamen değildir. ve kolesterolün ölçümü ileride oluşacak kalp-damar hastalıkları nı engellemek için önemli bir yoldur.

  bayanlar için yaşı kaç olursa olsun yılda bir yapılacak meme muayenesi ve mamografi hayati önem arzeder..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlık Sektörü Hakkında Forum Tarih
Ülkemizde sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Obozite Nedir? Nedenleri ve Yolaçtığı Sağlık Sorunları Diyet Beslenme 26 Ocak 2017
Çevremizde hangi sağlık kuruluşları vardır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Toplumun sağlık düzeyini belirleyen ölçütler kısaca Sağlık Merkezi 28 Kasım 2016
Sağlık hizmetlerinin temel amacı kısaca Sağlık Merkezi 26 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş