Sağlık alanında yapılan önemli buluşlar nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sağlık alanında yapılan önemli buluşlar nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlık alanında yapılan önemli buluşlar nelerdir?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tıpta son 166 yılın en önemli buluşu

  Dünyanın en saygın tıp dergilerinden British Medical Journal geçen hafta okuyucuları arasında bir anket düzenledi. Amaç Mynet okurları için yazdı  Önce okuyucuların da katkılarıyla 100' den fazla icat yenilik... belirlendi. Daha sonra bunların sayısı bir uzmanlar kurulu tarafından 15' e indirildi.  5-14 ocak tarihleri arasında internet üzerinden yapılan oylamada tıpta son 166 yılın en önemli buluşu olmaya aday olarak belirlenen 15 önemli tıbbi buluş şunlardı:  Anestezi doku kültürleri ve aşılar.  Oylama geçen hafta sonuçlandı. Toplam 11.341 kişinin oy verdiği ankette birinciliği 1.795 oy alan (%15.8) sanitasyon kazandı. İkincilik 1.642 oy(%14.5) ile antibiyotiklerin olurken 1.574 oy(%13.9) alan anestezi ise üçüncülüğü aldı.  Daha sonraki sıralama ise aşağıdaki şekilde gerçekleşti:

  Aşılar 1.337 (%11.8)

  DNA' nın keşfi 1.000 (8.8)

  Mikrop teorisi 843 (%7.4)

  Doğum kontrol hapı 842 (%7.4)

  Kanıta dayalı tıp 636 (%5.6)

  X-ışınları ve diğer görüntüleme yöntemleri 471 (%4.2)

  Bilgisayarlar 405 (%3.6)

  Rehidrasyon sıvısı 308 (%2.7)

  Sigaran riskleri 183 (% 1.6)

  İmmunoloji 182 (%1.6)

  Klorpromazin 73 (%0.6)

  Doku kültürü 50 (%0.4)  BİRİNCİ SANİTASYON  Sanitasyon sağlığı koruma anlamında bir terim.  Bugün dünyada %98' i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 2.5 milyar insan yeterli sanitasyona ve bir milyarı da temiz suya muhtaç olarak yaşıyor.  Su insan sağlığı için çok önemli bir madde uyuz ve paraziter hastalıklar bunların başlıcaları.  WHO' nun istatistiklerine göre dünyada yılda 1 milyardan fazla insan ishal oluyor ve 2 milyondan fazla 5 yaş altı çocuk bu yüzden hayatını yitiriyor. Trahom yüzünden kör olmuş 6-9 milyon insan yaşıyor yeryüzünde ve 500 milyon da trahom riski altında.  Araştırmalara göre yeterli su sağlanması ishallerde %20 trahomda ise %25' lik bir azalma sağlamak mümkün. Tuvaletten sonra ellerin sabunla yıkanması tek başına dizanteri hastalığının bulaşmasını %85 oranında azaltıyor.  Sanitasyonun önemi ilk kez 1854 yılında Dr. John Snow' un koleranın su ile bulaştığını ileri sürmesi ve Edwin Chadwick' in ise evlere tuvalet sistemini önermesiyle ortaya çıktı.  ANTİBİYOTİKLER İKİNCİ

  Benim listede en çok ilaçlar ilgimi çekmişti. Bunlar penisilin doğum kontrol hapı ve rehidrasyon sıvısı idi.  Penisilin ve antibiyotiklere eyvallah. Bunların enfeksiyon hastalıkları ile mücadelede en önemli silahlarımız olduğunu ve bugüne kadar milyonlarca insanın hayatını kurtardığını söylemeye gerek yok sanırım.  İlk şizofreni ilacı olan klorpromazinin keşfi de psikiyatride yeni bir devrin başlangıcı oldu. Onu çünkü günümüzde leblebi gibi satılan depresyon ve diğer psikiyatri ilaçlarının keşfi klorpromazin sayesinde oldu.  Hayat kurtaran değil tam aksine 'hayat söndüren' bir ilaç olan doğum kontrol hapının listede yer almasının ne kadar doğru olduğunun kararını ise size bırakıyorum.  Neticede tüberküloz ve kemoterapi... ilaçlarının olmadığı listeye bunlar sanki biraz torpille girmişler gibi gelmişti bana.  Rehidrasyon sıvısına gelince. Bu bir ilaç değil biraz şeker ve temiz sudan oluşuyor.
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sağlıkta en önemli buluşlar


  İnsanlık tarihinin sağlık alanındaki en önemli buluşu belirlendi. British Medical Journal adlı tıp dergisinin 11 bin okuru, tıp alanında son 150 yılın en önemli atılımı ödülüne, kanalizasyon sistemi ve sifonu layık gördü.

  British Medical Journal adlı tıp dergisi 1840 yılından bu yana insan sağlığına faydalı 15 buluşun listesini oylamaya sundu. Çocukları hastalıklardan koruyan aşı ve doğum kontrol hapı gibi buluşların arasından sıyrılan tuvalet sistemi, 1795 oyla tartışmasız birinci geldi.

  11 bin doktor ve bilimadamının katıldığı oylamada, 1642 oyla antibiyotikler ikinci, bin 574 oyla anestezi üçüncü oldu.

  18. yüzyılda binlerce insanın hayatına mal olan kolera salgınının kirli sulardan yayıldığını savunan John Snow ve evlere tuvalet sistemi koymayı akıl eden Edwin Chadwick de son 150 yılın kahramanları ilan edildi.

  Ancak karşıt görüşler de vardı

  Oylamaya katılan bazı bilimadamları, DNA, sarılık aşısı gibi modern buluşlar dururken tuvalet ve kanalizasyon seçiminin gülünç olduğunu savundu.

   

 4. sağlık çok onemlidir bu yuzden bılım adamları sağlıkla ilgili buluşlar yapmıslardır bunlardan bırı kuduz asısıdır kuduz asısını PASTÖR bulmustur ılk deneyını bır cocuk ustune yapmıstır.........
   

 5. sağlık alanında yapılan buluşlar dna dır . dna yı ilk lokman hekim bulmuştur .eğer lokman hekimin hayatını öğrenmek istiyosanız evet yazın
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş