Sağlıca Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sağlıca Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sağlıca köyü bilgileri - sağlıca köyü tanıtım - sağlıca köyü resimleri  Sağlıca, Tokat ilinin Artova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün adı artova ilçesi ve köy arasında akmakta olan bir sudan gelmektedir.Eski yıllarda bu su çok ince aktığından köyün ismi ince anlamına gelen sar kelimesinden dolayı sar su yani ince su olarak anılmıştır.Daha sonraki yıllarda ise isim değişikliği yapılmış ve Sağlıca ismini almıştır.Bölge halkı arasında hala sarsu olarak söylenmektedir. köyümüzün arazisi çok tarıma el verişli bir köydür hayvancılıkla uğraşılır düz ovlara sahiptir köy çok güzel zengin liklere sahiptir
  Kültür

  Köyümüzde aşırı olarak tüketimi varolan bir yemek türü ve alışkanlıgı yoktur. Fakat yine de aşırıolmamakla beraber Madımak çok tüketilen yemeklerden biridir. Madımak İlkbahar da Doğa da kendiliginden yetişen boyu bir kaç cm. olan çok yıllık bir Bitkidir İlkbaharda toplanan Madımak Önce temizlenir, yıkanır ve güzelce kıyılır. Sonra bol Baharat ve Bulgur eklenerek pişirilir. İstege göre yogurtla sos yapılabilir. Köyün gelenek, görenek yemek tatlı türleri]:Madımak, karalahana sarması ,katmer ve gözleme.yaprak sarması,hingel,içli köfte,armut hoşafı,kısır köfte, düğ çorbası,nohot çrbası,haşıl, kurutma biber, kuşburnu pekmezi, sütlaç, avuz ve höşmerimdir.başlıca yemekleride tirit dir. düğ pilavı hedik çok yenen yemeklerden dir köy halkının en sevdiği yemeklerden ibikli çok yenen yemektürüdür kutüklü helle çorbası başlıca damak lezzetidir.
  Coğrafya

  Tokat iline 42 km, Artova ilçesine 4 km uzaklıktadır.Yakınındaki diğer köylerin (Kayaönü,Poyrazalan,Gürardıç,Ağamusa,Ahmetdanişmen t,devecikarkın,A.Karaçay,Bebekderesi) ilçe ve ile ulaşımı bu köy üzerinden yapıldığından merkezi bir özellik taşımaktadır.

  Yeşillik ve orman bakımından oldukca zengindir.Güneyinde Çal dağı,kuzeyinde Deveci ve Yıldız dağlarının uzantısı bulunmaktadır.en önemli akarsuyu artova ilçesininde içme suyuna katkı sağlayan sarsu suyu (ince su)dur.

  Köy ova üzerinde kuruluyken geçmiş yıllardaki deprem ve su taşması nedeniyle şuanki bulunduğu yere taşınmıştır.Düz araziye sahip olmasına rağmen suyun azlığından ve kuraklıktan dolayı verim oldukca düşüktür. eski zamanlarda da değişik uygarlıklar yaşamıştır.

  Köyümüzde çal dağında 1 adet mağara bulunmuş olup mağaraya gerekli ilgi alaka gösterilmemiş, turizm açısından ekonomik değeri var olabilecek değer ilçemize ve köyümüze kazandırılmamıştır.

  Köyümüzde yeterli yer altı suyu var olduğu DSİ mühendisleri tarafından ispatlandığı halde suyu gün yüzüne çıkarmak ve tarımsal anlamda faydalanmak adına hiçbi faaliyet yapılmamıştır.
  http://www.facebook.com/home.php?ref...8846336&ref=ts
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.karadeniz iklimi özellikleri taşısada iç anadolu iklimi etkileride görülmektedir.yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 368
  2000 317
  1997 326
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarımda daha çok şekerpancarı,buğday,arpa fiğ,nohut ve mercimek yetiştirilmektedir.meyvecilik yeni yeni gelişme aşamasındadır.hayvancılıkta ise besicilik ön plandadır.geniş orman ve merasıyla hayvancılık açısından elverişlidir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  2009 Sedat YILDIRIM 1. Aza Gazi BIYIK 2. Aza Akif AYTEN 3. Aza Kaya TÖRE
  Başlık yazısı [değiştir]
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok ama sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlıca Köyü Hakkında Forum Tarih
Sağlıcak Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Sağlıcak Köyü Varto Muş Muş Tanıtımı 22 Mart 2010
Sağlıca Köyü Tercan Erzincan Erzincan Tanıtımı 16 Mart 2010
Sağlıcak Köyü Elbeyli Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş