Sağlığınızı korumak için mucize ikililer

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sağlığınızı korumak için mucize ikililer konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlığınızı korumak için mucize ikililer

  [​IMG]

  Sağlığınızı korumak için her zaman kazanan aşağıdaki ikilileri kullanın.
  Tamam, yediklerinize dikkat ediyorsunuz, ancak nasıl yediğiniz de bir o kadar önemli… Bazı gıdaları birlikte yiyerek, elde edeceğiniz faydayı zirveye çıkarabilmeniz mümkün. Spor Beslenme Uzmanı Sencer Bulut, aldığınız besinlerin etkisinin basit takviyelerle nasıl artırılabileceğinin sırrını veriyor. Rezene + Sarımsak
  Faydası:
  Bu ekip, başka ilaç almanıza gerek kalmadan hastalıklarla savaşıyor.
  Bilimsel açıklama:
  Hem sarımsak, hem de rezene kanseri önlemek için aktif bileşenler içeriyor. Üstelik kanseri farklı yollardan hedef aldıkları için birbirlerini de tamamlıyorlar. Rezenenin içindeki aktif bileşik anetol sarımsağın kokusunu nötralize etmeye yardım ediyor. Anetol, mikrobik çoğalmayı engelleyen ve kötü nefes kokusuna neden olan kükürdü temizleyen tükürüğün üretimini hızlandırıyor.
  Püf noktası:
  Herhangi bir yemeği daha sağlıklı hale getirmek için sarımsağı rezenenin ‘yapraklarından’ ziyade, onlardan daha çok anetol içeren ‘tohumu’ ile karıştırın.

  Kuruyemiş + Bira
  Faydası:
  Bu iki bar arkadaşı kalp krizi riskini düşürebiliyor.
  Bilimsel açıklama:
  Çok sayıda araştırma kuru yemişin HDL (iyi kolesterol) seviyesini ateşlerken, ‘kötü’ LDL’yi düşürdüğünü gösteriyor. Alkol ise kalbinize kan akışını engelleyecek bir pıhtılaşmayı önleyen, bir tür kan inceltici olarak hareket ediyor. Üstelik kuru yemişin içindeki yağ ve lifin alkolün kan akışında emilimini yavaşlattığı da biliniyor. En iyi sonuç için ilk içkinizden 15 dakika önce atıştırmaya başlayın. Püf noktası: ‘Orta karar alkol tüketimi’ anahtar kelime… 85 gram kuruyemiş ve günde 1-2 kadeh bira (ya da şarabın) fazla kiloya neden olmadan kalp rahatsızlığı riskini azaltabiliyor.
  Balık + Brokoli
  Faydası:
  Bu süper ikili kanseri serseme çevirebiliyor.
  Bilimsel açıklama:
  Ton balığı, kanser savaşçısı bir enzim olan ‘tiyoredoksin redüktaz’ (TR-1) seviyesini artıran selenyum minerali içeriyor. Aynı şekilde, brokoli de TR-1’i ateşleyen bitkisel bir kimyasal olan sulforafan tedarikçisi. Bu iki besini birleştirip inceleyen İngiliz bilim adamları, ikilinin kanser hücrelerinin büyümesiyle savaşırken tek başına olduğundan 13 kez daha güçlü olduğunu gördüler.
  Püf noktası:
  Balığa ek olarak dana eti, hindi ve mantar da mükemmel selenyum kaynaklarındandır. Bununla birlikte turp ailesine mensup brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve lahana da zengin sulforafan deposu.
  Yoğurt + Enginar
  Faydası:
  Bağışıklık sisteminizin gücüne güç katabilirsiniz.
  Bilimsel açıklama:
  Yoğurdun kalsiyum açısından çok zengin olduğunu zaten biliyoruz. Ayrıca yoğurt bağışıklık sistemini güçlü kılan canlı bakteriler de içeriyor. Enginarın içerdiği, sindirilemeyen bir karbonhidrat olan inulin, sağlıklı bakterilerin büyümesini destekler ve bağırsakların kalsiyum emilim gücünü de artırır. Beraber tüketildiğinde ise daha fazla kalsiyum emilimi ve bağışıklık sistemine destek sağlanır.
  Püf noktası:
  Özellikle öğle yemekleri bu faydalardan yararlanmak için en uygun zamandır.
  Ispanak + Zeytinyağı
  Faydası:
  Kanser ve Alzheimer hastalıklarına karşı koruma sağlayabilirsiniz.
  Bilimsel açıklama:
  Yeşil yapraklı bitkiler karotenoid açısından zengindir. Böylece kanser ve Alzheimer için koruma sağlarlar. Ancak, bu gıdalar yağsız tüketildikleri zaman, karotenoidin emilimi sıfıra iner. Sağlıklı bir yağ olarak kabul edilen zeytinyağı ile birleştirildiğinde ise istenilen karotenoid seviyesine ulaşılabiliyor.
  Püf noktası:
  Yeşil yapraklı başka seçenekleriniz de var. Pazı ya da semizotu ile yapacağınız salatalar kilonuzu da kontrol altında tutabilmenizi sağlar.
  Fasulye + Domates
  Faydası:
  Bakır ve demir emilimini artırmak.
  Bilimsel açıklama:
  Fasulye besin deposu olsa da içinde barındırdığı ‘fitik asit’ bakır ve demir gibi önemli minerallerin emilimini engelliyor. Bu minerallerin emilimini kolaylaştırmak için, fasulyeleri C vitamini içeren gıdalarla birleştirmenizde fayda var. Zira C vitamini fitik asidin negatif etkilerini yok ediyor.
  Püf noktası:
  Fasulyenizin yanında içeceğiniz portakal ya da greyfurt suyu da sizi aynı şekilde tüm minerallere karşı daha açık hale getirecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlığınızı korumak için Forum Tarih
Sağlığınızı haber veren ipuçları Genel Sağlık 3 Şubat 2010
Kalp sağlığınızı korumanız için altın öneriler ! Genel Sağlık 20 Ocak 2010
Modanızı ve sağlığınızı korumanın yolları Bayan Giyimi & Bayan Modası 14 Ocak 2010
Kalp sağlığınızı korumanız için altın öneriler Genel Sağlık 15 Kasım 2009
Sağlığınızı başkası değil, siz koruyun! Genel Sağlık 25 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş