Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

'Genel Sağlık' forumunda Eylül tarafından 21 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız ?


  Temiz olun
  Bedenimizin, giysilerimizin,gıdalarımızın ve içinde yaşadığımız ortamın temizliği(hijyen), bizi bir çok hastalıktan korur.Temizlik hastalıktan korunmanın temel koşuludur.


  [​IMG]

  Zararlı alışkanlıklardan uzak durun
  Sigara, alkol gibi çeşitli maddelere bağımlılıkları, günümüz toplumların salgın hastalıklarıdır. Her yıl sırf sigara kullanıldığı için 5 milyondan fazla insan,ortalama 8-12 Yıl daha az yaşamaktadır. Bundan da öte,tiryakilerin yaşamlarının son 10-20 yılı,sigaranın neden olduğu kalp,yüksek tansiyon,KOAH,kanser,felç gibi onlarca hastalıktan dolayı çok zor geçmekte; yaşam kaliteleri çok düşmekte ve tiryakiler tedavi için yüksek bedeller ödemek zorunda kalmaktadırlar.


  [​IMG]

  Yeterli ve Dengeli Beslenin
  Türkçe’mizdeki “Can boğazdan gelir” değimi çok doğrudur. Ancak, bunu, çok beslenen kişinin kanlı-canlı olacağı şeklinde anlamamak gerekir.Doğru olan yeterli,dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Sofrada karbonhidrat,protein ve yağ gibi tüm besin öğelerine engeli bir biçimde yer verilmelidir.Bilhassa zeytinyağı,balık,sebze ve meyve ağırlıklı Akdeniz mutfağı günümüzde en çok önerilen beslenme biçimidir.Süt ile yoğur ve peynir gibi süt ürünleri bol tüketilmelidir.Yiyeceklerin taze ve temiz olarak hazırlanmasına dikkat edilmeli;bir hastalıktan ötürü özel bir diyet uygulamamız gerekiyorsa,perhize mutlaka uyulmalıdır.Kimyasal katkı maddeleri içeren hazır gıdalar ve ayaküstü atıştırmalardan (fast-food)mümkün oldukça uzak kalınmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için sofrada dengeli davranmak zorundayız. Düzenli aralıklarla ve ağır ağır yemek, lokmaları iyi çiğnemek,bol su içmek ve tıka basa doymadan sofradan kalkmayı becermeliyiz.Ana yemekten 20 dk kadar önce bir porsiyon salata veya meyve alınması, bir bardak su içilmesi ve sonrasında sohbet ile bir miktar oyalanılması çok yararlı olabilir.Sabah yeterince kahvaltı yapmalı; akşam yemeklerini erken ve hafif yemeğe alışmalıyız. Sebze ve meyveler ile kepekli undan yapılmış ekmek gibi posalı gıdalar,bağırsaklarımızın sağlığı için çok yararlıdır.Yemeklerde tuzun aşırı kullanılmasından kaçınılmalıdır. Spor yapın


  Düzenli egzersiz ve spor yapma alışkanlığı edinilmelidir. Bedenimiz, hareketle sağlıklı kalmaktadır. Durağanlık,hareketsizlik gerek iskelet ve kas sistemimizde, gerek kalp ve damarlarımızda ve gerekse diğer organlarımızda ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır .

  Profesyonel sporcuların yaptığı gibi yarışmak için değil, sağlığımızı koruyup geliştirmek amacıyla spor yapmalıyız.Yaşımıza,bünyemize uygun olan türde ve ağırlıkta spor yapmalıyız.Genç yaşta kazanılan spor yapma alışkanlığı, ileri yaşlarda sürdürülmelidir. Yürüyüş,koşu,bisiklet,yüzme,tenis gibi sporlar her yaşta yapılabilir.

  Doğayla İç İçe Olun ve Doğal Olanı Tercih Edin

  [​IMG]

  İnsan için tasarlanan yaşam alanı doğal çevredir . Modern kent yaşamında insan doğadan kopmamakta ve yapay bir dünyada yaşamak zorunda kalmaktadır .Akıllı binalarda ısınmadan aydınlatmaya ve hatta solunan havaya kadar her türlü gereksinim tamamen yapay olarak karşılanmaktadır.Modern yapı elemanlarından oluşmuş,bizi doğadan tamamen koparan mekanlarda oturup,çeşitli kimyasalların ilave edildiği hazır gıdalar tüketerek ve çoğu petrolden mamul sentetik giysiler giyerek sağlıklı kalmamız zordur.Dış ortam hava kirliliği ,İş yerinde solunan çeşitli toz ve gazlar,yoğun elektromanyetik dalga ve radyasyona maruz kalma ,asbest gibi çeşitli kanserojenlerle temas,tarımda kullanılan inorganik gübre,ilaç, hormon ve kimyasallar,içme ve kullanma suyuna kimyasal ve kanserojenlerin karışması;Çöplerin toplanması ve depolanmasındaki sorunlar,bazı sanayi ürün ve atıklarının sağlığa uygun şekilde yok edilememesi,trafik terörü,gürültü kirliliği,kitle imha silahları ,biyolojik terör,ormanlık ve yeşil alanların tahribi gibi modern teknoloji ve kent yaşamının getirdiği ciddi tehditler,sağlığımızı riske atmaktadır.Bundan dolayı,olabildiğince doğayla iç içe olmaya çalışmalı; yapay ortamların dezavantajlarını dengelemek üzere önlemler almalıyız.Güneş,rüzgar, toprak,yağmur,çimenler,çiçekler ve hayvanlar,uygun koşullarda insanın ruh,duygu ve beden sağlığını zenginleştiren ve hayatı daha yaşanılır kılan öğelerdir.Ayrıca kullandığımız eşyalardan yiyeceklerimize kadar her şeyde, mümkün olduğu kadar doğal olanı tercih etmeye dikkat etmeliyiz.
   

 2. şahsen çok az geldi bana hem işime de yaramadı bu arada 2 resim çok güzel benim gibi ödevi olanlara kolay gelsin sevgiler Şevval
   

 3. Benimde odevim var off yaaaa 4 ocaga kadar vermem lazim
   

 4. sağlığa etki eden faktörler
   

 5. biraz az ama yinede idare eder.
   

 6. güzel ama yetersiz bence... yine de işime yaradı. emeği geçen herkese teşekkürler.
   

 7. çok güzel ama çok az .pek işime yaramadı ama neyse.ÖZGE
   

 8. cok güzelmiş ödevime yaradı teşekkürler
   

 9. ne kadar az yaaaaaaaaaaaaaaaaa bu yetmez
   

 10. çok az hiç işime yaramadı...
   

 11. az geldi ama güzeldi.
   

 12. bencede güzeldi ama azdı .bu arada resimlerde süperdi haaaa
   

 13. yaaaaaaaaaaa istediğim şeyler çıkmıyorrr
   

 14. çok güzel olmuş ama çok az bilgi var yine de emeği geçene teşekkürler.BİRSU
   

 15. gerçekten çok güzel bu siteyi beğenmenizi tavsiye edrim
   

 16. çok kısa ama yinede işmeyaradı teşekkürler
   

 17. bence yetersiz ama yinede işime yaradı :D emeği geçen herkeze çok teşekkürler
   

 18. hem çok uzun hem çok kısa anlayan anladı (hiç işime yaramadı yaaa offffffff) :)P)
   

 19. Biraz Az Ama Ellerinize Sağlık :D
   

 20. bence bana yeterli geldi çok savolun
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağlığımızı Korumak İçin Forum Tarih
Sağlığımızı korumak için ne yapabiliriz Genel Sağlık 13 Haziran 2014
Göz Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız Genel Sağlık 17 Kasım 2013
Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız Ağız ve Diş Sağlığı 10 Mayıs 2011
Sağlığımızın geliştirilmesi ve korunmasına katkı sağlayan fiziksel aktiviteler kısaca Sağlık Merkezi 7 Aralık 2016
Hava kirliliği sağlığımızı nasıl etkiler kısaca Sorular ve Cevaplar 22 Ekim 2015

Bu Sayfayı Paylaş