Sağırlar Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sağırlar Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sağırlar köyü bilgileri - sağırlar köyü tanıtım - sağırlar köyü resimleri  Sağırlar, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Ceyhan'ın 13 km doğusunda, daha Ceyhan kasabası kurulmadan önce kurulmuş küçücük ve şirin bir köydür. Köyün adı geçmiş dedelerimizden Sağırın Oğlu diye nam salmış zaata izafeten Sağırlar diye isimlendirilmiştir. Atalarımız 1800lü yıllarda Hatay'ın Reyhanlı kasabasından Maraş'ın Andırın kasabasına yerleşmiş, Yaycıoğulları ve diğer eşrafla uzun bir zaman orada kalmışlardır.

  Daha sonra 1900lü yılların başında Keşiş'in suyu Hemit'e ve Endel üzeri şu anda bulunduğu mevkiye yerleşmişlerdir. Doğusu Batısı ve Güneyinde çok eski yerleşim yeri bulunmaktadır.

  Kışı ılık ve yağışlı,yazı da Güneyden esen rüzgarı ile gayet serindir. güzel kültürü, hoş gelenek ve görenekleri olan köyümüz meşhur ve leziz yemeklerinin başında ; yağlı bazlama, sıkma, saç ve sini börekleri, içli köfte, mantı,yüksük çorbası, sarma, dolma ve yöreye mahsus ekşili çorbası ve toga çorbası meşhurdur
  Coğrafya

  Adana iline 61 km, Ceyhan ilçesine 13 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 193
  1997 177
  Ekonomi

  Tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisi vardır. Zeytin ağaçları çok güzeldir. tadına doyum olmayan nefis AKDAŞ ZEYTİNYAĞLARI ve çok erken yetişip piyasaya sürülen ince kabuklu, yalova incisi, bal küpü AKDAŞ ÜZÜMLERİ meşhurdur..
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  İlköğretim okulu var ama köyde ilköğretim taşımalı yapılmaktadır.. içma suyu köyün doğusunda bulunan KOCAKUYU diye ünlü yazın suyu soğuk, kışın sıcak akan pınardan, şebeke suyu olarak evlere verilmektedir. kanalizasyon şebekesi yok. PTT , sağlıkocağı, sağlık kabini yoktur. Camisi yeniden yapılmış olan köyümüzün ulaşım yolu asfalttır. elektirik ve sabit telefonu vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sağırlar Köyü Ceyhan Forum Tarih
Sağırlar Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Sağırlar Köyü Dursunbey Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Sagirlar İlköğretim Okulu Bilgileri Dursunbey Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 13 Mart 2012
Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 27 Aralık 2011
Sağırlar Kenti Masalı Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş