Saçtaki Tuz Kitabı - Avi

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda SeLeN tarafından 10 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Saçtaki Tuz Kitabı - Avi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Avi Saçtaki Tuz kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi

  Saçtaki Tuz
  İsyana Hazırlanan Tayfanın Arasında Bir Genç Kız
  Avi

  HayyKitap
  » Gençlik
  » Roman
  Fiyatı : 16,00 TL
  Ekim 2009,
  270 sayfa,
  ISBN: 9789759059934


  Kitap hakkında

  Saçtaki Tuz, özellikle tarihi roman, macera ve fantastik türde yapıtlarıyla tanınan Avi’nin Türkçeye çevrilen ilk kitabı. İlk gençlik çağından başlayarak, her yaştan okur tarafından okunmaya aday bu kitap, düşüncelerinizin sahilinde tuzdan bir iz bırakacak…

  Charlotte Doyle: On üç yaşında bir genç kız. 1832 yılında Amerika’daki ailesinin yanına gitmek için İngiltere’den kalkan Balık Kartalı adlı gemiye binen Charlotte gemideki tek yolcu, uygar davranışlardan nasibini almamış tayfanın arasında bir hanımefendidir. Kumandasındaki gemiyi gideceği yere en hızlı ve en kârlı şekilde ulaştırmasıyla nam salmış olan Kaptan Jaggery ise Charlotte’ın ait olduğu dünyanın ideal temsilcisidir.

  Kaptan Jaggery, yolculuğun başında “… şu güzelim saçınızda biraz tuz kalmasından başka zarar görmeyeceksiniz” der Charlotte’a. Ne var ki, Charlotte Atlantik’i aşarken o güne dek karşılaşmadığı bir zulme tanık olur; öyle ki, “adalet” ve “uygar insan” kavramlarını sorgulamak zorunda kalır. Okyanusun ortasında yalan, ihanet, nefret ve intikam çemberiyle kuşatılmış bulur kendini. Ama zaman içinde, dostluk ve bağlılıkla örülü bir başka çember daha olduğunu keşfeder. Denizcilerin dilindeyse iç içe çizilen iki çemberin çok farklı bir anlamı vardır: İsyana hazırlanan tayfanın imzaladığı yuvarlak dilekçe!

  İki ay sürecek olan yolculuk, Charlotte Doyle’un “büyüme mevsimi”dir. Charlotte, tayfanın dünyasıyla kendi dünyası arasındaki yarılmanın başından beri farkındadır ve o güne kadar ona bu yarılmanın “mutlak doğru” olduğu belletilmiştir. Adalet herkes için midir, yoksa yalnızca onu hak edenler için mi? Bir gemi, kendi başına bir ülkeyse… Kaptan hem yargıç hem jüri hem de cellatsa… Adalet rüzgârı nereden eser?

  Bir gemi hangi rüzgârı bulursa ona yelken açar. Ve okyanusun ortasında bazen hiç esinti olmaz, bazen de fırtına kopar.

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş