Saçta Kepeklenme ve Tedavisi

'Güzellik & Bakım' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Saçta Kepeklenme ve Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saçta Kepeklenme ve Tedavisi


  Kafa derinizden beyaz beyaz bir şeyler dökülüyor.

  Nedenleri:
  Derideki yağ bezleri iltihabı : Omuzlarınıza adeta kar taneleri düşüyor başka belirti yok. Veya kaşlarınızda burnunuzda kulaklarınızın arkasında hatta koltuk altlarınızda ve cinsel organlarınızda çok miktarda pul pul kabuk ya da kepek var. Kızarma kabuk bağlama ve akıntı görülüyor. Bunun nedeni kesinlikle bilinmiyor ancak bu muhtemelen aşırı yağlanmayla birlikte görülen ve çoğunlukla fiziksel ya da duygusal stresle aşırı sıcak ve nemli havayla veya soğukla daha da kötüleşen bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanabilir.
  Kendi kendine yardım yöntemleri genellikle işe yarar.
  Sedef hastalığı : Önce kepek vardı ama artık lekeler başladı ve bu beyaz pullarla kaplı kabarık lekeler saç derisine dizlere dirseklere ve kaba etinize yayıldı.
  Lekeler kaşınıyor veya ağrı yapıyor. Tırnaklarınızda yumuşama ve renk atma eklem ağrıları ve sertleşme de söz konusu olabilir.


  Mantar Enfeksiyonu : Saç derinizde kaşınan kırmızı veya gri lekeli pullar var. Muhtemelen saçınız biraz döküldü. Mantar enfeksiyonlarına mikroskopik organizmalar yol açar. Tutulmalar hafif ile ağır arası derecelerde olabilir. Enfeksiyon genellikle hijyene dikkat etmemenin sonucudur. Bazen reçetesiz veya reçeteli ilaç gerekebilir.

  Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
  Reçetesiz veya reçeteyle verilmiş ve sülfür asit salisilik selenyum veya katran içeren bir şampuanla her gün yıkayın. Talimatlara harfiyen uyun ve iyice durulayın. Bir güçlendirici yararlı olabilir.

  Önleme
  Kepeğe karşı şampuanı ara sıra normal şampuan kullanımının arasında kullanın. Farklı şampuanları deneyin iki şampuanı değişmeli kullanın veya birkaç günde bir şampuan değiştirin.

  Öteki Nedenler
  Kontakt dermatit

  Çocuğunuzun Tedavisi
  Yumuşak bir saç fırçası veya diş fırçasıyla saç derisinin rahatsız bölgesini (pullu kırmızı kabuklu ya da akıntılı kısmını) yumuşatın. Kabuklar çıkmayacak kadar sertse ılık bebe yağı sürün ve çocuğunuzun başına ılık havlu sarıp 15 dakika beklettikten sonra kepek giderici şampuanla yıkayın ancak şampuan çocuğun gözüne kaçmasın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saçta Kepeklenme Tedavisi Forum Tarih
Çörek Otu Yağı Saçta Nasıl Kullanılır Güzellik & Bakım 18 Kasım 2011
Saçtaki Tuz Kitabı - Avi Kitap, Resim ve Dergi 10 Eylül 2010
Şok diyetler saçtan çalıyor Diyet Beslenme 21 Şubat 2009
Şok diyetler saçtan çalıyor! Diyet Beslenme 7 Ekim 2008
Saç derisinde kuruluk ve kepeklenme Güzellik & Bakım 17 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş