Saçlar İçin Gerekli Vitaminler

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 19 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Saçlar İçin Gerekli Vitaminler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Mat ve donuk saçlar[​IMG] kuru ve kaşıntılı saç derisi bize çok tatsız anlar yaşatabilirler. Bu gibi durumlarda kendinizi üzüp ümitsizliğe bırakmamalısınız. Bunun nedeninin vücudunuzda bazı gerekli vitaminlerin eksikliği olabileceği aklınıza geldi mi? Saçlar için gerekli ana vitaminler B grubu vitaminleridir. A[​IMG] E [​IMG] C vitaminleri de bu konuda önem taşıyorlar.
  B2 Vitamini: Vücudunuzda B 2 vitamini eksikse bunu çok kolay anlayabilirsiniz. saç kökleri çok çabuk yağlanıyor[​IMG] uçları ise kuru kalıyorsa bu B2 eksikliğinin bir belirtisidir. Bu vitamini sayesinde bizim saçlarımız sağlıklı bir görünüme sahiptir. B2 vitamininin kaynağı süt ürünleri[​IMG] et[​IMG] karaciğer ve ekmektir.
  B3 Vitamini: Saçlarda gerekli miktarda B 3 vitamini yoksa[​IMG] saçlar erken beyazlamaya başlar. Bu vitamin saçlardaki pigmetlerin oluşumundan sorumludur. Ayrıca saçların uzamasında da etkin rol oynar. B3 vitamini önemli ölçüde sığır eti ve karaciğerde[​IMG]ayrıca bira mayası içinde[​IMG] balık[​IMG] fıstık ve bütün tahıllarda bulunur.
  B5 Vitamini: Pantotenik Asit olarak da bilinmektedir. Vitaminin vücutta az olması saç folikülü hücrelerinin yeteri kadar beslenmemesine neden olu. Eksikliği durumunda saç dökülmelerine neden olabilir. Bu vitamin yiyeceklerde bol miktarda bulunur. Bu vitaminin kaynağı tavuk eti[​IMG] karaciğer[​IMG] kepek[​IMG] yumurta sarısı[​IMG] tahıllar[​IMG] fıstık[​IMG] brokoli[​IMG] bira mayasıdır.
  B6 Vitamini: Saç derisi kuruluğu ve kaşıntı probleminiz varsa bu b 6 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Sevmediğimiz kepek oluşumunda da B6 yetersizliğinin önemli rolü vardır. B6 vitamini eksikliğini tavuk[​IMG] balık[​IMG] karaciğer[​IMG] böbrek[​IMG] yumurta[​IMG] sebze[​IMG] soya fasulyesi[​IMG] muz[​IMG] fındık[​IMG] patates[​IMG] lahana[​IMG] kepekli tahıl ürünleri tüketerek giderebilirsiniz.B9 Vitamini: Saç uzamasında etkili bir vitamin olarak bilinmektedir. Sebzeler[​IMG] peynir[​IMG] balık[​IMG] gıda mayası yeterli miktarlarda B9 vitamini içerir.
  B10 Vitamini: Bu vitamin saçın doğal renginin korunmasına ve beyazlamaya karşı mücadelede görev alır. Süt ürünleri[​IMG] pirinç[​IMG] patates[​IMG] balık[​IMG] fındık[​IMG] yumurta sarısı ve bira mayası tüketerek B10 vitamini eksikliği telafi edebilirsiniz.
  B12 Vitamini: İçerdiği koblattan dolayı kobalamin olarak da bilinir. Bu vitamin hücre bölünmelerinin hızlı gerçekleşmesi[​IMG] dolayısı ile saçların sağlıklı olmaları için gereklidir. Düzensiz saç dökülmeleri[​IMG] kafa derisi kuruluğu ve kaşıntı bu vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkabilir. B12 vitamini hayvansal ürünlerde – et[​IMG] deniz ürünleri[​IMG] süt ürünleri[​IMG] yumurta sarısında bulunur.
  BC vitamini: Folik asit olarak da bilinir. Folik asit yeni hücre üretimi açısından önemlidir. Vitamin saçlarn uzamasında önmeli bir etkiye sahiptir. Sebzeler[​IMG] karaciğer[​IMG] bira mayasında bulunur.
  C vitamini: Bu vitaminin görevi saç köklerine kan taşıyan kılcal damarların çalışmalarını desteklemektir. Bu sayede kafa derisinin kan dolaşımını artırır ve saç kaybının önlenmesini sağlar[​IMG]saç köklerini güçlendirir. Turunçgiller[​IMG] lahana[​IMG] maydanoz[​IMG] kuşburnu meyveleri C vitamini deposudur.
  A Vitamini – Retinol: Kuru ve kırılgan saçların tedavisinde A vitamini yararlıdır. Bu vitamin zarar görmüş saç yapısını geri yükleyip[​IMG] saçlara esneklik kazandırılmasında yardımcıdır. A vitamini kaynakları – balık[​IMG] tereyağı[​IMG] yumurta sarısı[​IMG] karaciğer[​IMG] kayısı[​IMG] böğürtlen[​IMG] havuç olarak bilinmektedir.
  E Vitamini: E vitamini kanda oksijen taşıma sürecine dahil olduğundan[​IMG] dolaşımını artırır[​IMG] bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan insanların saçları da sağlıklı olur. E vitamini eksikliği saç gelişimi olumsuz etkileyip[​IMG] saç dökülmesine neden olabilir. Fındık[​IMG] ayçiçeği yağı[​IMG] kuruyemişlerde bulunur.
  Beslenmenize dikkat ederek saçınızın sağlıklı yapısını koruyabilir ve saç ve deri hastalıklarına yakalanmazsınız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saçlar İçin Gerekli Forum Tarih
Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler - Saç Sağlığını Bozan Yanlışlar Nelerdir? Güzellik & Bakım 3 Şubat 2013
Yağlı saçlar için doğal bakım Güzellik & Bakım 18 Kasım 2011
Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Saç Temizliği ve Saçların Bakımı Güzellik & Bakım 15 Haziran 2011
Kuru Saçlar İçin Bitkisel Bakım Güzellik & Bakım 5 Haziran 2011
Saçların Çabuk Uzaması İçin Doğal Yöntemler Nelerdir ? Güzellik & Bakım 29 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş