Saçkıran Hastalığı (Alopesi Areata)

'Cilt Hastalıkları' forumunda KaRDeLeN tarafından 14 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Saçkıran Hastalığı (Alopesi Areata) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saçkıran Hastalığı (Alopesi Areata)

  Alopesi areata nedir?
  Alopesi tıp dilinde saç kaybı anlamına gelmektedir. Alopesi areatada ise saçlarda aniden yuvarlak saçsız alanlar oluşturacak şekilde dökülme olmasıdır.

  Alopesi areatanın nedeni nedir?

  Alopesi areata otoimmun bir hastalıkdır. Otoimmun hastalıklarda bilinmeyen br nedenle bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu hücrelerle savaşmaya başlar. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da saçlarda dökülmeye neden olur.

  Hastalığın ailesel özelliği var mıdır?
  Alopesi areata ailenin bir bireyinden fazlasında görülebilir veya ailenin diğerlerinde pernisiyöz anemi ve vitiligo gibi diğer immun hastalıklar bulunabilir.

  Hastalık bulaşıcı mıdır?

  Alopesi areata bulaştırıcı değildir.

  Alopesi areatanın nedeni nedir?

  Hastalığın yenilen gıdalarla bir ilişkisi yoktur. Diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi hastalık stressli bir olaydan sonra başlayabilir fakat bu olguların hepsinde yoktur.


  Hastalık nasıl görülür?

  Alopesi areata belirgin bir rahatsızlık vermediği için genellikle berberler tarafından saptanır. Saçın büyümesi durur ve kökünden ayrılır. Alpopesi areata üç evre gösterir. İlk olarak saçlar aniden dökülür sonra dökülen alanda genişleme olur. Son olarak da saçlar başlangıçta renkleri beyaz veya gri olarak çıkmaya başlarlar. Bu ayları hatta yılları alabilir. Yeni kıllar çıkarken diğerleri dökülebilir.

  Saçların tamamı dökülebilir mi?

  Etkilenen hastaların %5 ine kadar olanında tüm saçlar dökülebilir. Bu duruma alopesi totalis denilir ve çok uzun sürebilir. Hastaların %1 inden azında vücut kılları tamamiyle dökülür bu durum alopesi üniversalis olarak bilinir.

  Hastalığın başka bir zararı var mıdır?

  Alopesi areata fiziksel bir rahatsızlığa neden olmaz ama psikolojik olarak hastayı etkiler.

  Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ne yazık ki hastalıkta kesin çözüm sağlayabilecek tedavi yoktur. Hastalık yavaş bir şekilde kendiliğinden iyileşebilir. Bazen yeni gelen saçlar beyaz veya gri renktedir daha sonra orijinal renklerine dönerler.

  Saçsız alana kortizon enjekte edilmesi saçların çıkışını hızlandırabilir. Bu tedavi intralezyonel kortizon enjeksiyonu olarak bilinir. Saçlardaki yeniden büyüme sadece enjeksiyon yapılan yerde görülür. Bu tedavi yeni alanlarda saç dökülmesini engellemez. Bununla beraber saçlar çıkmaya başlarsa ilave olarak yapılan enjeksiyonlar saçların çıkmasına yardımcı olur.

  Hastalığın tedavisinde bir çok farklı alternetif yöntem kullanılır. Fakat bu tedavilerin sonuçları değişkendir. Bazı losyonların kullanılması bazı kişilerde saçların çıkmasına neden olmaktadır. Bu amaçla kortizonlu ilaçlar veya minoksidil ve tahriş edici bir ajan olan ditranol kullanılabilir.

  İmmunoterapi denen tedavide düşük bir konsantrasyonda allerjik reaksiyon oluşturabilecek bir madde dökülen alan uygulanır ve bir allerjik kontakt dermatit oluşması sağlanır. Bu amaçla sıklıkla diphenylcyclopropenone (diphencyprone) kullanılır. Ne yazık ki bu tedavi tahriş edici ve rahatsızlık vericidirsıklıkla lenf bezlerinde büyümeye neden olur.

  Yaygın saç kaybı durumunda güvenilir bir tedavi yöntemi yoktur. Kortizon içeren haplar PUVA dediğimiz bir ışık tedavisi uygulanabilir. Fakat bu tedavilerin bir takım yan etkileri vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saçkıran Hastalığı (Alopesi Forum Tarih
Bitkilerle Saçkıran Tedavisi Şifalı Bitkiler 10 Temmuz 2010
Saçkıran Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 22 Mart 2010
Saçkıran (Alopesi Areata) Cilt Hastalıkları 30 Ağustos 2008
MS Hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi Genel Sağlık 2 Ekim 2016
Uyuz hastalığı ve belirtileri kısaca Cilt Hastalıkları 28 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş