Saçayağı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Saçayağı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pınarbaşı Saçayağı Köyü - Saçayağı Köyü Hakkında - Saçayağı Köyü Tanıtımı - Saçayağı Köyü Resimleri
  İlçe: PINARBAŞI

  İl: KAYSERİ


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  140

  1997
  106


  İle Uzaklığı:
  163 km

  İlçeye Uzaklığı:
  63 km

  Rakım:
  1670 m


  Tarihi

  Kafkasya sürgününde bu bölgeye yerleştirilen halk, yerleşim yerlerine Kunujhable ismini vermiş ve bu isim bir zaman kullanılmıştır. Daha sonraları yerleşim yerinin toprak yapısının kireçli olması ve beyaz bir arazi görünümü verdiğinden Beyazköy ismi verilmiştir. Köyün yerleşim şekli 3 küme görünümünde olduğundan dolayı daha sonraları Saçayağı ismi verilmiş ve halen bu ad kullanılmaktadır.

  Kültür

  Köyümüz, Kafkasya dan göç ettirilerek gelen Çerkez boyundandır. Çerkez örf ve adetleri hala hüküm sürmektedir. Köyün resmi işlemleri Muhtarlıkça yapılmakla beraber toplumsal yaşantının gereği olan bazı uygulamaları Thamade denilen toplum önderleri tarafından yürütülür.

  Düğünlerde, nikahlarda, cenazede hatta hasta ve komşu ziyaretine grupça gidildiği durumlarda kesinlikle bir lider(Thamade) bir de yardımcı seçilir, tören süresince grubu bu kişiler yönetir. Thamadelerin geleneklere uygun olan her isteği gruba emirdir. Grup uymak zorundadır.

  Her evin bir misafir odası olur, her misafir odasının da protokol sırasına göre oturma adabı vardır. Giriş durumuna göre kapının sağ tarafından en uzak köşe büyüklere ve misafirlere aittir, gençler ve ev sahibi bu sıraya uymak zorundadır. Ev sahibi kapıya en yakın oturur, büyüklerin yukarısına oturmak son derece ayıptır.

  Selam verip cemaatin içine giren bir kişiyi herkes ayakta karşılamak zorundadır. Oturarak misafir karşılanmaz, ayıp sayılır.

  Misafirler, ev sahibinin emanetidir, en güzel şekilde ağırlamak zorundadırlar. En güzel yemekler yedirilir, en güzel ve en temiz yataklarda yatırılır, günlerce dahi kalsalar bezginlik hissetirilmez. Yemekler masada yenilir, her fert ayrı tabaklarla yemeğini yer, yemekten önce başlangıç duası edilir, yemek sonrası bitiş duası ile tamamlanır.

  Köylerimizde komşular arası tartışma ve kavgalar kesinlikle resmiyete dökülmeden Thamadelerce tatlıya bağlanır, mutlaka kişiler barıştırılır.

  Düğünlerimiz, kadınlı, erkekli birlikte yapılır. Kafkas dansları ile neşeli ve birbirlerine son derece kibar ve saygılı olarak tamamlanır. Kadınlar toplumun her kesiminde aktif olarak görev alır, haremlik ve selamlık uygulanmaz.

  Önemli yemeklerimiz: şıps paste, psıhalıve, velibak, lekum halıve, gubate, şınel gava, kalmıkşe, halame vb.

  Köyümüz tahsile çok önem verir, tüm kız ve erkek çocuklarını okutmak için yarışırlar

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları çok kurak, kışlar ise eskisi gibi olmasa da karlı ve çok soğuk geçmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Yılmaz VURDEM
  2004 - Yılmaz VURDEM
  1999 - Yılmaz VURDEM


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saçayağı Köyü Hakkında Forum Tarih
Saçayağı Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Sacayağı Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 22 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş