Saç Yapısı ve Renkleri

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Saç Yapısı ve Renkleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın büyüme hızı ortalama günde 03 mm ile 04 mm”dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar.

  Yaş ırk cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir. Örneğin Afrika”lı birinin saçları yaklaşık 3 kat dokudan meydana gelirken bu oran uzakdoğulularda 11 kata kadar çıkar. Bunun nedeni saçların doğa koşulları nedeniyle adaptasyona uğramasıdır.

  Saç Renkleri

  Saça rengini veren pigmentler sarı kırmızı ve mavi renklidir. Sarı pigmentler en küçük maviler en büyük hacme sahiptirler. Mavi pigmentler en dışta kırmızı ortada ve sarı en içte yer alır. Bu nedenle kimyasal yollarla saç rengi açılırken saç önce mavi rengini yitirerek kızıllaşır son olarak da sarı hale gelir. İşleme devam edilirse beyaz veya beyaza çok yakın bir ton elde edilebilir.

  Vücutta pigmentlerin yokluğu albino denilen durumun ortaya çıkmasına neden olur. Albino canlılarda genellikle tüm kıllar renksizdir.

  Saç ağarması saça renk veren pigment boya maddesinin zamanla azalmasından ileri gelir. Saçların birden beyazlaşması renk değişiminden olmayıp siyah kılların dökülmesi ve daha dayanıklı beyaz saçların kalmasından ileri gelir.

  Saç renkleri tanımlanırken mavi ağırlıklı renkler “kül veya soğuk tonlar” kızıl ağırlıklı renkler “altın veya sıcak tonlar” olarak adlandırılır. Saç rengi tanımlanırken harf ve rakamlardan oluşmuş kodlar kullanılır. Numara küçüldükçe renk koyulaşır. Genellikle 1 numara “siyah” 10 numara “açık sarı” saçları tanımlamak için kullanılır. Harfler ise genellikle rengin türünü (sıcak soğuk leylak vs.) belirtmek için kullanılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saç Yapısı Renkleri Forum Tarih
DNA'nın yapısında bulunan bazlar kısaca Sorular ve Cevaplar 23 Kasım 2016
İlk Türk devletlerinde sınıflı toplum yapısının görülme nedenleri kısaca Tarihi Bilgiler 15 Ekim 2016
Ortaçağda Avrupa'nın siyasi yapısı nasıldı kısaca Tarihi Bilgiler 30 Aralık 2015
Göl sularının kimyasal yapısını etkileyen etmenler kısaca Doğa ve Bitkiler 13 Kasım 2015
Osmanlıda toplum yapısı kısaca Tarihi Bilgiler 25 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş