Saç - Saç renkleri - Saç Hakkında Bilgiler

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Saç - Saç renkleri - Saç Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saç - Saç renkleri - Saç Hakkında Bilgiler


  Vikipedi, özgür ansiklopedi  [​IMG]
  "Saçını ören genç kız", Sophie Gengembre Anderson'ın tablosu.


  Başlığın diğer anlamları için Saç (anlam ayrım) sayfasına bakınız.
  Saç, insanda, baş üzerinde bulunan kıl kümesine verilen genel ad.
  Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın, büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,4 mm'dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar.
  Yaş, ırk, cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir. Örneğin Afrika'lı birinin saçları yaklaşık 3 kat dokudan meydana gelirken ve kıvrılmaya meyilliyken bu oran uzakdoğulularda 11 kata kadar çıkar ve saçlar düz olma eğilimi gösterirler. Bunun nedeni saçların, doğa koşulları nedeniyle adaptasyona uğramasıdır.  Saç folikülü
  [​IMG]
  Saç folikülü:
  1.Saç 2.Cilt
  3.Kas 4.Kök kılıfı 5.Sebaköz bez  Folikül, saçın içinde büyüdüğü yapıdır. Saçın içinde bulunduğu gözenekli yapı yağ üreterek deriyi ve saçı yağlandırır. Gözenekli yapının dışında görülen kısımlarda özel kaslar yer alır.  Saç renkleri
  Saça rengini veren pigmentler sarı, kırmızı ve mavi renklidir. Sarı pigmentler en küçük, maviler en büyük hacme sahiptirler. Mavi pigmentler en dışta, kırmızı ortada ve sarı en içte yer alır. Bu nedenle kimyasal yollarla saç rengi açılırken saç önce mavi rengini yitirerek kızıllaşır, son olarak da sarı hale gelir. İşleme devam edilirse beyaz veya beyaza çok yakın bir ton elde edilebilir.
  Vücutta pigmentlerin yokluğu, albino denilen durumun ortaya çıkmasına neden olur. Albino canlılarda, genellikle tüm kıllar renksizdir.
  Saç ağarması, saça renk veren pigment boya maddesinin zamanla azalmasından ileri gelir. Saçların birden beyazlaşması renk değişiminden olmayıp, siyah kılların dökülmesi ve daha dayanıklı beyaz saçların kalmasından ileri gelir.
  Saç renkleri tanımlanırken, mavi ağırlıklı renkler "kül veya soğuk tonlar", kızıl ağırlıklı renkler "altın veya sıcak tonlar" olarak adlandırılır. Saç rengi tanımlanırken harf ve rakamlardan oluşmuş kodlar kullanılır. Numara küçüldükçe renk koyulaşır. Genellikle 1 numara "siyah", 10 numara "açık sarı" saçları tanımlamak için kullanılır. Harfler ise genellikle rengin türünü (sıcak, soğuk, leylak vs.) belirtmek için kullanılır.

  Saç hastalıkları

  [​IMG]

  Saçkıran


  Saçların dökülmesine, doğrudan saçlarla ilgili mikrobik hastalıklar sebep olabildiği gibi vitaminsizlik, açlık, şeker hastalığı, akut, hormon bozukluğu gibi, bünyedeki herhangi bir rahatsızlık da sebep olabilir. Kellik, saçkıran, kepek, dazlaklık belli başlı saç hastalıklarıdır.
  Vücutta doğuştan pigment bulunmayan (akşın) kişilerin saçları ve vücutlarındaki bütün kıllar beyaz renktedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saç Saç renkleri Forum Tarih
Elektrik kablosu faz nötr ve toprak hattı renkleri kısaca Genel Bilgi (Elektrik) 7 Ocak 2016
2013 Yılı Saç Renkleri Güzellik & Bakım 11 Mayıs 2012
2011 Yılı Moda Saç Renkleri - 2011 Yılında Hangi Saç Rengi Moda? Güzellik & Bakım 17 Aralık 2010
Burçlara Göre Saç Renkleri Burçlar Alemi - Astroloji 10 Ağustos 2010
Röfleli Saç Renkleri Modelleri Güzellik & Bakım 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş