Saç Ektirmek Günah mı? - Saç Ekimi Günahmıdır

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Saç Ektirmek Günah mı? - Saç Ekimi Günahmıdır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saç Ekimi Günah mıdır,saç ektirmek günahmı  SAÇ EKTİRMEK GÜNAHMI

  Bu meselenin, aynıyla Kurân-ı Kerim’de ya da sünnette bulunmayacağı açıktır. Çünkü bu, yeni bir tekniktir. Ancak sünnette, yani Allah Rasulü’nün (sa) uygulamasında hükmü varolan, insandan insana saç naklidir. Buna bir bakıma insan saçından yapılan peruk kullanma da diyebiliriz. Hz. Peygamber’in kesinkes yasakladığı budur ve biz bunu başka bir yazımızda anlatmaya çalıştık. Orada uzunca anlattığımız gibi, peruk kullanmanın yasak oluşu, iki sebebe bağlanmıştır: 1.İnsanın bir parçası olan saçın yedek parça gibi bir başkasına takılması ve bu sebeple insana karşı gösterilen saygısızlık. 2.Başkasının saçıyla kendsini saçlı gibi gösterip karşısındakileri kandırma.

  Görüleceği üzere, peruk kullanmakla, saç ektirmenin benzer yönleri olduğu gibi, farklı yönleri de vardır ve bu sebeple saç ektirme de peruk kullanma gibi kesin haramdır demek mümkün değildir. Çünkü saç ektirme bir defa insanın kendi saçıyla yapılan bir ameliyedir. İkinci olarak, kalıcı olup bir bakıma kandırma anlamı içermeyebilir. Üçüncü olarak, yine bir bakıma tedavi sayılabilir. İşte bu sebeple saç ektirmenin kesin haram olduğu söylenemez.

  Ancak bir ölçüde farklı görünme, bir bakıma da estetik bir ameliye sayılabileceği için tamamen masum ve helal da olmamalıdır. Bu sebeple biz bu konunun son hükmünü verme durumunda değiliz, ama, haram olmasa da bir kerahet/mekruhluk içerdiğini, kendinden emin olan ve olduğundan başka türlü görünme gereği duymayan insanların buna ihtiyaç duymayacağını, yapılmaması halinde hiçbir gayri meşruluk yapılmış olmayacağını, ama yapılması durumunda en azından bir şüphe taşıdığını söyleyebiliriz.

  Gusül ve abdeste gelince, ektirilmiş saçın bunlara mani olduğunu söylemek mümkün diğildir. Çünkü deriye işlenen saç kökleri olsa dahi, temizleme görevi onların üzerine intikal eder ve üzerinin yıkanmasıyla abdest ya da gusül tamam olmuş olur.

  ALINTI
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saç Ektirmek Günah Forum Tarih
Matbaanın icadından önce kitaplar nasıl çoğaltılırdı kısaca Sorular ve Cevaplar Dün 22:40
ilk matbaa ile günümüz matbaası arasında ne gibi benzerlikler vardır kısaca Tarihi Bilgiler Dün 22:39
İlk matbaadan günümüz matbaasına kadar neler değişti kısaca Tarihi Bilgiler Dün 22:38
Bidat ve hurafe örnekleri 10 tane kısaca Diğer Dinler İnançlar Dün 00:26
Ay olmasa ne olabilirdi kısaca Uzay ve Gökyüzü Dün 00:25

Bu Sayfayı Paylaş