Saç dökülmesine kalıcı çözüm

'Güzellik & Bakım' forumunda NeslisH tarafından 3 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Saç dökülmesine kalıcı çözüm konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saç dökülmesine kalıcı çözüm
  Likenlerden elde edilen ekstrelerden yapılan parfümlerin, sabunların ve şampuanların; saç dökülmesini ve bakteri oluşumunu önlediği belirlendi
  Atatürk Üniversitesi Tıbbi Aromatik Bitki ve İlaç Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Aslan, antibakterial özellikli kolonya, parfüm, deodorant, sabun, deterjan ve boya yaptıklarını, bu ürünlerin vücudu bakterilere karşı koruduğunu söyledi.

  Çeşitli likenlerden elde edilen ekstrelerin, kolonya, parfüm, deodorant, sabun ve deterjanlara katılabileceğini belirten Doç. Dr. Ali Aslan likenlerin antibakterial aktiviteye sahip olduğunu ve kokunun daha uzun süreli kalıcılığını artırdığını deneylerle ispatladı.

  Likenler üzerine yaptıkları araştırmalarda kolonya, parfüm ve çeşitli deodorantlarda kokunun daha uzun süreli kalabileceğini tespit ettiklerini söyleyen bilim adamı Aslan, "Parfümeride kokunun kalitesinin yanında, kalıcılığı da önemlidir. Likenlerin ekstresi, parfümeri sanayisinde kullanılırsa kokunun daha kalıcı olması sağlanır" dedi.

  SAÇ DÖKÜLMESİNE ÇÖZÜM
  Saç dökülmesinin likenlerle tedavi edilebileceğini belirten Aslan, "Çeşitli bakteri ve mantarların etkisi ile saç dökülmeleri sık görülmektedir. Likenlerin antibakterial ve antifungal etkiye sahip olduklarını deneylerle tespit ettik. Özellikle eller, koltuk altları ve vücudumuzun hemen her bölgesinde çok çeşitli bakteri floralarının varlığı bilinmektedir. Likenlerin ekstrelerinden yapılan deterjan ve parfümeriler bu bakteri hücrelerinin oluşumunu engelleyecektir" şeklinde konuştu.
  Likenler ile hazırlanan ürünlerin, piyasada çeşitli anti bakterial etkili ürünlerden daha doğal; güzellik ve hijyen sağladığını açıklayan bilim adamı Aslan, şunları kaydetti:
  "Çeşitli kimyasallar ile hazırlanan diğer ürünlerin başka yan etkileri olabilir. Ama doğal ürünlerin Avrupa ülkelerinde çok daha fazla kullanıldığı bilinmektedir. Fransa Almanya gibi ülkelerde eczanelerde doğal ürünler de satılmaktadır. Bu durum ülkemiz için çok yeni ve yetersizdir."

  YANLIŞ KULLANIMLARA DİKKAT
  Özellikle tıbbi bitkiler konusunda yanlış kullanımlar olduğuna dikkat çeken Aslan, "Çeşitli bitkileri satan aktarların, en az bir biyolog diploması almaları gerekiyor. Çünkü bir papatyanın çok sayıda türü var ve bu ürünler ehil olmayan kişiler tarafından satılıyor. Durum böyle olunca o ürünlerden faydalanılamayacağı gibi yan etkileri de olabilecektir. Ayrıca kullanımları hakkında da çok tereddütlü bilgiler olduğu açıktır" ifadesinde bulundu.
  Aktarların, eczacılar gibi mutlaka bir diplomaya sahip olmalarının önemli olduğunu vurgulayan Aslan, şunları söyledi:
  "Ülkemiz tıbbi bitkiler bakımından son derece zengindir. Bu tıbbi bitkileri ekonomiye kazandırmak son derece önemlidir. Bölgedeki sanayiciler ile işbirliğine gidilerek ve bu tip bitkilerin, işlenerek ihraç edilmesi sağlanabilir."mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saç dökülmesine kalıcı Forum Tarih
Saç Dökülmesine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir? Genel Sağlık 1 Nisan 2013
Saç Dökülmesine Karşı Koruyucu Bitkiler Nelerdir? Şifalı Bitkiler 29 Aralık 2011
Saç dökülmesine karşı şampuanlar Güzellik & Bakım 18 Şubat 2010
Saç Dökülmesine Oksijenli Çözüm Güzellik & Bakım 4 Ocak 2010
Hamilelik ve doğum sonrasında saç dökülmesine dikkat! Gebelik ve Annelik 11 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş