Saç Boyaları Kanserojen Mi?

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 31 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Saç Boyaları Kanserojen Mi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]Son günlerde hepimizi telaşlandıran bu konu hakkında ülkemizin en büyük boya markalarından Eczacıbaşı’nın açıklamasını sizlerle paylaşmak istedim. Detaylı okuduğumuzda telaşlanacak bir şey olmadığını anladım. Sizi de kaynak belirtip bilgilendirerek, gelen sorularınızı toptan cevaplamış oldum. Lütfen dikkatlice inceleyiniz.

  Ayrıca Ağustos ayı boyunca hafta içi her gün Kanal 1’de saat 11.00 ile 13.00 arasında ‘Ece İle Erkenden’ isimli kadın programında saç tasarımlarımızla karşınızda olacağız. İzlemenizi istiyorum, yorumlarınızı bekliyorum; çünkü bu, çoğunuzla birebir tanışmak demek olacak. Ben her Pazartesi programa katılırken, ekibimden iki kişi her gün canlı yayında bir bayanın saçlarını boya ve kesim yaparak yenileme şansı bulacak.

  20 Temmuz 2006 tarihinde AB Komisyonu tarafından yayınlanan 2006/65/EC sayılı direktif ile adı geçen 22 adet saç boya maddesinin 1 Aralık 2006 tarihinden sonra kozmetik ürünlerde kullanılmasına son verilmiştir.

  Kullanılmasına son verilmesine kadarki süreç şu şekilde olmuştur:

  12 Haziran 2001 yılında Avrupa Birliği Bilimsel Komitesi, bazı saç boyalarının sağlık açısından potansiyel bir risk oluşturabileceği konusunun incelenmsine karar vermiştir. Komitenin bir sonraki 17 Aralık 2002 tarihindeki kararı, bazı saç boyalarının uzun dönemli devamlı kullanımlarda kansere neden olabileceği şeklinde olmuştur. Bunun üzerine bir güvenlik stratejisi geliştirilmiş ve piyasada bulunan tüm saç boyalarının 76/768/EEC Avrupa Birliği Kozmetik Direktifi’ne uygun hale getirilmesine karar verilmiştir. Bunu ispatlamak için sektördeki tüm firmalar ürünlerinin güvenlik dosyalarını komisyona iletmişlerdir. O tarihten bugüne kadar 115 adet boya maddesi hakkında endüstriden güvenlik dosyası komisyona gönderilmiştir. Bu 22 boya maddesi hakkında herhangi bir firma tarafından yapılmış bir güvenlik bildirimi bulunmamasından dolayı, bu maddelerin kullanımına son verilmiştir. Yani bu 22 madde endüstride zaten artık kullanılmayan boya maddeleridir ki hiç bir firma onlar hakkında güvenlik bildiriminde bile bulunmamıştır. Komitenin bu kararı zaten hakkında bildirimde bulunulmayan hammaddelere ait olduğundan, sektördeki hiçbir firmayı etkilememektedir ve rekabete aykırı bir durum yaratmamaktadır.

  Tüm Avrupa'da kalıcı boyaların toplam boya pazarındaki payı yüzde 80’dir. Kadınların yüzde 60’ı, erkeklerin yüzde 10’u saçlarını ortalama yılda 6-8 defa boyamaktadırlar. Boya pazarı yaklaşık 2,6 milyar Avro değerindedir. Bu da toplam kozmetik endüstrisinin yüzde 8’ine tekabül etmektedir. Bu büyük ve gelişmeye açık pazar sürekli mercek altındadır. Avrupa Komisyonu'nun ve endüstrinin bu konudaki bilimsel çalışmaları azımsanamayacak ölçüdedir. Saç boyaları güvenlikleri bakımından üzerinde en detaylı çalışılan konudur ve bu nedenle bunlar belki de kozmetik piyasasındaki en güvenli ürünlerdir.

  Zaten Türkiye'de Kozmetik Mevzuatı da Avrupa Birliği ile uyumlu şekildedir. Bir kozmetik ürünün Türkiye'ye girebilmesi için 76/768/EEC Avrupa Birliği Kozmetik Direktifi’ne uygun ve diğer ülkelerde de serbestçe satılabilen bir ürün olması gerekmektedir. Alman Schwarzkopf & Henkel'den ithal etmekte olduğumuz Igora Royal kalıcı saç boyaları bu 22 maddeyi zaten hiç içermemektedir ve tamamıyle güvenlidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saç Boyaları Kanserojen Forum Tarih
Kuaförlerin Kullandığı Kalitesiz Saç Boyalarının Tehlikeleri Nelerdir ? Güzellik & Bakım 30 Aralık 2010
Kalıcı Saç Boyaları ve Kanser Riski Güzellik & Bakım 20 Aralık 2008
Saç Boyalarında Pazar Araştırmaları Güzellik & Bakım 20 Aralık 2008
Bidat ve hurafe örnekleri 10 tane kısaca Diğer Dinler İnançlar Bugün: 00:26
Ay olmasa ne olabilirdi kısaca Uzay ve Gökyüzü Bugün: 00:25

Bu Sayfayı Paylaş