S i p s i

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda Asi_isyankar tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. S i p s i konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  S İ P S İ
  Sipsi, sulak yerlerde yetişen bir tür kamıştan yapılan üflemeli bir müzik aletidir.Yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup üstte 2 cm aralıklarla 5 delik ve altta 1 delik olmak üzere 6 delikten oluşmaktadır.
  Üç Ana Bölümden oluşur;
  ·Ses çıkarma özelliği olan ve titreşim sonucu ses veren ağızlık kısmı
  ·Seslerin ezgiye dönüştüğü ana kalıp
  ·Seslerin dağılımını önleyen alış, kiraz gibi ağaçların kabuğu ile süslenen kısmı.

  Sipsi kendine has hiç değişmeyen ses potansiyeli ile tanınmaktadır. Çapı çok küçük olmasına rağmen çıkartmış olduğu ses tonu çok fazladır.

  Sipsinin ilk çıkış yeri Orta Asya olduğu söylenmektedir. Türklerin Anadolu’ya yerleşmesinden sonra Dirmil’de ortaya çıktığı ve ana merkezi haline geldiği bilinmektedir.
  Dirmil denilince aklımıza sipsi gelir.Sipsinin günümüze kadar geliş şekli çırak – usta ilişkisi şeklindedir. Halen bu şekilde devam etmektedir.


  Önceleri Cura ve 3 telli bağlama eşliğinde çalınıyordu. Günümüzde ise ses potansiyeline eşit olan bir çok enstrüman ile beraber çalınabilmektedir. Ama en önemli özelliği Folklorumuzun Teke yöresi özelliğinden dolayı vazgeçilmez bir çalgı türüdür. En önemli ritmik kısmı ise boğaz türüdür.
   

 2. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye  Sipsi Nedir ?


  [​IMG]


  Üflemeli bir Türk Çalgısı olan Sipsi kemik, ağaç veya kamıştan yapılmaktadır. Kamıştan yapılan ise daha yaygındır. Uç kısmında ses veren ve kamıştan yapılan küçük bir parça daha vardır. Bu kısım tamamen ağız içine alınarak hava üflenir. Nefesli çalgılar grubundan bir Türk halk müziği çalgısı. Kabak kemane gibi, Teke yöresi gurbet havası açışlarında sık duyulur. Başta Burdur olmak üzere, Fethiye'den kuzeye doğru Denizli'ye kadarki bölge içerisinde sıkça kullanılan yöresel bir müzik aletidir.

  Yurdumuzda Ege Bölgesi'nde yaygın olarak kullanılmaktadır. Beş üst, bir alt kısmında olmak üzere toplam altı tane melodi perdesi bulunmaktadır.

  Üç Ana Bölümden oluşur;

  · Ses çıkarma özelliği olan ve titreşim sonucu ses veren ağızlık kısmı
  · Seslerin ezgiye dönüştüğü ana kalıp
  · Seslerin dağılımını önleyen alış, kiraz gibi ağaçların kabuğu ile süslenen kısmı.


  Sipsi kendine has hiç değişmeyen ses potansiyeli ile tanınmaktadır. Çapı çok küçük olmasına rağmen çıkartmış olduğu ses tonu çok fazladır.

  Sipsi 15–25 cm uzunluğunda ince bir kamıştan yapılır. Tek parça veya iki ayrı parça halinde olabilir ama iki parçalı sipsiler daha yaygın ve kullanışlıdır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlık kısmına cukcuk, gövde kısmına da gödlek denilmektedir. Çam dallarının filizlerinden, söğüt dallarından, içi boş ot ve çavdarlardan ve kartalın kanat kemiğinden yapılan sipsilere de rastlanılmaktadır. Üstte 5, altta 1 olmak üzere toplam 6 deliklidir. Delikler yörede yaygın olan ezgileri çalacak şekilde Hüseyni dizisine göre açılmıştır ve ses alanı sınırlı olduğundan diğer dizilerin çoğunun çalınması mümkün değildir. Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi sipside de akort yapılamadığından değişik boyda sipsiler kullanılır. Daha çok bir eşlik çalgısıdır ve gurbet havaları, zeybekler, Teke havaları gibi ezgileri çalarken bağlama, üç telli, kabak kemane gibi çalgılarla güzel bir uyum oluşturur.
   

Bu Sayfayı Paylaş