Sıvı Ölçü Birimleri - Sıvı Ölçü Birimleri Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 29 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sıvı Ölçü Birimleri - Sıvı Ölçü Birimleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sıvı Ölçü Birimleri - Sıvı Ölçü Birimleri Nelerdir?


  Sıvı Ölçü Birimleri


  Sıvıların miktarı Hacim birimleri ile ölçülür. Litre ve m3 vb. birimler kullanılır. Sıvı maddelerin hacimlerini ölçmek için kullanılan ölçüler. Sıvı ölçüleri temel birimi litre veya galondur. Litre, kısaca l ile gösterilir. Litreden küçük sıvı miktarları Litreninsantilitre (cl) ve mililitre (ml). as katlarıyla, litreden büyük sıvı miktarları litrenin katlarıyla ölçülür. Litrenin Katları: dekalitre (dal), hektolitre (hl) ve kilolitre (kl). Litrenin Askatları: desilitre (dl), Sıvı ölçüsü birimleri onar onar büyür, onar onar küçülür. Bir sıvı ölçüsü birimi bir alt birime çevrilirken 10 ile çarpılır, bir üst birime çevrilirken 10a bölünür.
   

 2. Sıvı Ölçü Birimleri

  Sıvıların miktarı Hacim birimleri ile ölçülür Litre ve m3 vb birimler kullanılır Sıvı maddelerin hacimlerini ölçmek için kullanılan ölçüler Sıvı ölçüleri temel birimi litre veya galondur Litre, kısaca l ile gösterilir Litreden küçük sıvı miktarları Litreninsantilitre (cl) ve mililitre (ml) as katlarıyla, litreden büyük sıvı miktarları litrenin katlarıyla ölçülür Litrenin Katları: dekalitre (dal), hektolitre (hl) ve kilolitre (kl) Litrenin Askatları: desilitre (dl), Sıvı ölçüsü birimleri onar onar büyür, onar onar küçülür Bir sıvı ölçüsü birimi bir alt birime çevrilirken 10 ile çarpılır, bir üst birime çevrilirken 10a bölünür
   

 3. Sıvıların miktarı Hacim birimleri ile ölçülür. Litre ve m3 vb. birimler kullanılır. Sıvı maddelerin hacimlerini ölçmek için kullanılan ölçüler. Sıvı ölçüleri temel birimi litre veya galondur. Litre, kısaca l ile gösterilir. Litreden küçük sıvı miktarları Litreninsantilitre (cl) ve mililitre (ml). as katlarıyla, litreden büyük sıvı miktarları litrenin katlarıyla ölçülür. Litrenin Katları: dekalitre (dal), hektolitre (hl) ve kilolitre (kl). Litrenin Askatları: desilitre (dl), Sıvı ölçüsü birimleri onar onar büyür, onar onar küçülür. Bir sıvı ölçüsü birimi bir alt birime çevrilirken 10 ile çarpılır, bir üst birime çevrilirken 10a bölünür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sıvı Ölçü Birimleri Forum Tarih
Osmanlı Devletinde Kullanılan Uzunluk Sıvı Kütle Hacim Ağırlık Ölçüsü Birimleri Neler Tarihi Bilgiler 22 Aralık 2013
Sıvı Ölçü Birimleri - Litrenin Katları - Litrenin Askatları Nedir Konu Dışı Başlıklar 20 Eylül 2011
Sıvı Ölçü Birimlerinin Tarihçesi Nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Mayıs 2011
Sivil Toplum Kuruluşlarında Hizmet Kalitesi ve Ölçümü Seviyeli-Ciddi Konular 30 Mart 2012
Sıvı ve Gaz Hacimlerinin Ölçülmesi Konu Dışı Başlıklar 29 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş