Sıvı Ölçü Birimleri - Sıvı Ölçü Birimleri Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 29 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sıvı Ölçü Birimleri - Sıvı Ölçü Birimleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sıvı Ölçü Birimleri - Sıvı Ölçü Birimleri Nelerdir?


  Sıvı Ölçü Birimleri


  Sıvıların miktarı Hacim birimleri ile ölçülür. Litre ve m3 vb. birimler kullanılır. Sıvı maddelerin hacimlerini ölçmek için kullanılan ölçüler. Sıvı ölçüleri temel birimi litre veya galondur. Litre, kısaca l ile gösterilir. Litreden küçük sıvı miktarları Litreninsantilitre (cl) ve mililitre (ml). as katlarıyla, litreden büyük sıvı miktarları litrenin katlarıyla ölçülür. Litrenin Katları: dekalitre (dal), hektolitre (hl) ve kilolitre (kl). Litrenin Askatları: desilitre (dl), Sıvı ölçüsü birimleri onar onar büyür, onar onar küçülür. Bir sıvı ölçüsü birimi bir alt birime çevrilirken 10 ile çarpılır, bir üst birime çevrilirken 10a bölünür.
   

 2. Sıvı Ölçü Birimleri

  Sıvıların miktarı Hacim birimleri ile ölçülür Litre ve m3 vb birimler kullanılır Sıvı maddelerin hacimlerini ölçmek için kullanılan ölçüler Sıvı ölçüleri temel birimi litre veya galondur Litre, kısaca l ile gösterilir Litreden küçük sıvı miktarları Litreninsantilitre (cl) ve mililitre (ml) as katlarıyla, litreden büyük sıvı miktarları litrenin katlarıyla ölçülür Litrenin Katları: dekalitre (dal), hektolitre (hl) ve kilolitre (kl) Litrenin Askatları: desilitre (dl), Sıvı ölçüsü birimleri onar onar büyür, onar onar küçülür Bir sıvı ölçüsü birimi bir alt birime çevrilirken 10 ile çarpılır, bir üst birime çevrilirken 10a bölünür
   

 3. Sıvıların miktarı Hacim birimleri ile ölçülür. Litre ve m3 vb. birimler kullanılır. Sıvı maddelerin hacimlerini ölçmek için kullanılan ölçüler. Sıvı ölçüleri temel birimi litre veya galondur. Litre, kısaca l ile gösterilir. Litreden küçük sıvı miktarları Litreninsantilitre (cl) ve mililitre (ml). as katlarıyla, litreden büyük sıvı miktarları litrenin katlarıyla ölçülür. Litrenin Katları: dekalitre (dal), hektolitre (hl) ve kilolitre (kl). Litrenin Askatları: desilitre (dl), Sıvı ölçüsü birimleri onar onar büyür, onar onar küçülür. Bir sıvı ölçüsü birimi bir alt birime çevrilirken 10 ile çarpılır, bir üst birime çevrilirken 10a bölünür.
   

Bu Sayfayı Paylaş