Sırtpınar Köyü Cumayeri Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sırtpınar Köyü Cumayeri Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumayeri Sırtpınar Köyü - Sırtpınar Köyü Hakkında - Sırtpınar Köyü Tanıtımı - Sırtpınar Köyü Resimleri
  Tarihi

  Mezarlığın olduğu mahallede (köye ismini veren Sırtpınar mahallesindeki) caminin 300 metre alt tarafında sırttan çıkan kaynak suyu (halen aktiftir) ile arazinin rampa oluşu nedeniyle sırttaki pınar denmesinden almış olup, iki kelimenin birleşmesi sonucu Sırtpınar olmuştur. Köyün tamamı 1870-1895 tarihlerinde Sultan Abdülhamid döneminde ordu ili ve ilçelerinden hicret eden göçmenler tarafından kurulmuştur. nekadar göcmenler tarafından kurulmuş olsada bu köye ilk gelenler Ordu ilinden gelen TÜREDİOGULLARI dır.Bu sulale şuanda 3000 kişiyi aşmaktadır ve soy adlarının hakını vermişlerdir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyde arefe günleri tüm çevre köylerinde katılımı ile arefe kesilmesi denilen önceki yıllarda birtür yufka tatlısı denilebilecek palaz isimli tatlı dağıtılırdı şimdilerde ise şekerli mamülatlar dağıtılıp mezarlık ziyaret edilip topluca dualar edilmektedir.

  Coğrafya

  Düzce iline 23 km, Cumayeri ilçesine 3 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 149
  1997 228

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş