Sırtköy Köyü Manavgat Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sırtköy Köyü Manavgat Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalya Köyleri - Sırtköy Köyü - Sırtköy Hakkında - Sırtköy Köyü Tanıtımı - Sırtköy Resimleri


  İlçe: MANAVGAT - İl: ANTALYA


  Köy Muhtarı: KERAMETTİN TUNCER


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:


  0 (242) 779 80 11

  Cep Telefonu:


  0 (542) 728 88 07


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:


  2000


  371

  1997


  445

  İle Uzaklığı:


  104 km

  İlçeye Uzaklığı:


  30 km

  Rakım:


  750 m

  Sırtköy'ün kuruluşu hakkında kesin bir bilgi yoktur.bu adı dağın yamaçlarına kurulmasindan aldığı tahmin edilmektedir. Bölgede dağın yamaçlarına sırt adı verilir. Antalya ili, Manavgat ilçesi, Sırtköy'de Etenna tarihi kenti ve kaya mezarları bulunmaktadır. Aulock adlı araştırmacı, ETENNA'nın SELGE'den sonra sikke basan PİSİDYA kenti olduğunu söyler. Ruge, ETENNA'yı POMPHYLIA kenti olarak gösterir. Tarihi kent yakın zamana kadar başka isimlerle ifade ediliyordu.1984' te yayımlanan ve yeni bulunan bir yazıt ışığında tarihi kentin adı ETENNA olarak kesinlik kazanmıştır.Türkiye'de 4 tane ATATÜRK dağı vardır,bunlardan birisi de bu köyde yer almaktadır. Köyün girişinde araştırmayı incelemeyi bekleyen oldukça geniş bir mağara bulunmaktadır.Tarihi Liman Kenti Side'yi İç Anadolu'ya bağlayan,Pamphylia Bölgesi ve Çevresi Eski Yol Sistemlerinden biri olan Side-Kesik Beli Yol Sistemi de SIRTKÖY'den geçer. Side-Kesik Beli Yol Sistemi:Side' den başlar, Naras Köprüsü'nü aşarak, B.Şıhlar Köyü'nün hemen üstündeki antik Seleuceia kentine ulaşır, buradan SırtKöy' de bulunan Etenna'dan geçerek, At İzi mevkii, Çaltılı, Kesik Beli, Kız Taşı, Bahadın Oluğu, Eynif Ovası, Başlar, Ormana, İbradı ve Gembos Ovasını takibederek Beyşehir'e ulaşır. (Kaynak:G.Ercenk, Pamphylia Bölgesi Antik Yol Ağı, Antalya,)(Araştıran:Öğr.Ali Çelik)
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri, keşkek, pilav ve bol nohutlu et.
  Coğrafya

  Antalya iline 104 km, Manavgat ilçesine 30 km uzaklıktadır.yalnız yolun bozuk olması nedeni ile 75 km ye eşittir.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün iklimi ılık geçer.Kışları kar yagabilir Eylül-Haziran ayları arasında çok şiddetli olan poyrazı insanın kemiklerine kadar işler.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.defne kesimi yapılır,kesim ilk başladığında gece saat 02-2;30 sularında adeta harbe gider gibi veya yangından mal kaçırır gibi koşturarak,kavga ve gürültülü bir başlangıç olurOan hiç kimse defne den başka hiç bir şey düşünemez bir hal alır,para bitene kadar bu böyle devam eder.taş ocağı da vardır,bu nedenle köy iki parçaya bölünmüştür ve şu anda işletilmemektedir.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak ve çakıl bir kısmı bozuk asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sırtköy Köyü Manavgat Forum Tarih
Sırtköy Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş