Sırt ve Kas Ağrılarısına ne Yapılabilir?

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sırt ve Kas Ağrılarısına ne Yapılabilir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sırt ve Kas Ağrılarısına neler yapılabilir

  Uzun süre sabit biçimde ayakta duruşlar, özellik le sırtımız hafifçe önce eğikse, bir sürü bel; ağrıları na ve onların şiddetlenmesine neden olur. Ütüleme, bulaşık yıkama, yemek pişirme, resim masasının üze rine eğilme ve portre boyama gibi eylemler bu pozis yonlara güzel örneklerdir. Altın kadar önemli olan ku ral, elden geldiğince bu vaziyette az kalmaktır. Sık sık pozisyon değiştirip, ara sıra oturmak ve gezinmek ge rek. Omurga devingenliği ve hareketin, yukarda be lirtilen görev ve işlere, sık sık ara vermesine neden olması gerekir. Uykudan uyanan köpek veya kedi, yat tığı yerden kalkmadan önce gerilir ve sırtını uzatır!

  Bel ağrılarını şiddetlendiren başka yaygın sebep ler de vardır. Bunlardan biri, sırtımız eğik vaziyette ağır yükler kaldırmaktır. Örneğin, yüklü bavulları kal dırırken, insan en iyisi dizinin üzerine çömelmeli. Bu durumda omurga dik kalır, hareket omurga yerine, kalçalarda ve dizlerde olur. Ağrılara neden olan şey lerden bir başkası da, yatakları yaparken, alçak çek meceleri, dolapları vs. temizlerken uzun süre belimiz eğik durmamızdır. Kamburlaşıp bu hareketleri yap mak yerine, bunların mümkünse, diz üzerine çökerek veya oturmuş vaziyette yapılması tavsiye edilir. Ani burkulma, fırlatma ve çekme hareketleri de bel ağrı larına neden olur veya onları şiddetlendirebilir. Her insan böyle bir olayla karşılaştığında, ağrılardan kurtulmak için kendine özgü teknik geliştirir.

  Uyuma şekliniz de önemlidir. Mümkün olduğu ka dar rahat olmalıdır. Aşırı derecede dik yatarak ceza çekmeye gerek yok. Işık ve ses de göz önünde bulun durulacak diğer unsurlardır. Bunlar uykuya yeni dal mış çoğu bel ağrılı hastaları uyandırır. Böyle durum larda, odaları ışıktan korumak için perdeler, gecele ri uçakla seyahat eden yolcuların gözlerine taktığı si perler işe yarayabilir. Uygun kulak tıkaçları,sese kar şı hassas hastaların bütün gece boyunca sükûnetle uyumalarına yardımcı olur.

  Bel ve sırt ağrısı tedavisi

  Bel ağrılarının tedavisi için aşağıda belirtilen şu altı önlemi almak gerek:

  1—Hareketsizlik, dinlenme, ağrı kesici ilaçlar, müsekkinler.
  2—Fizik tedavisi, hafif hareketler, kasları çalıştır ma, sıcaklık, boyuna ve arka tarafa konan destekler, çekme.
  3—Daha etkin fizik tedavi ve daha etkin jimnas tik, çalıştırma (elleri ve kolları.)
  4—Endişe ve depresyonun tedavisi, (genel kuv vetli ölçüler.)
  5—Omurgaya ve ağrıyan noktalara enjeksiyon, akupunktur.
  6—Ameliyat.

  Bel, Boyun ve Sırt Ağrısı için Fizik tedavi

  Mutlaka yatakta dinlenmesi gereken hastalar için bile, kan dolaşımını sağlamak ve bacak damarların daki pıhtılaşmayı (tromboz) önlemek için, işin başın dan başlayarak basit bacak ve ayak hareketleri yapıl ması gerekir. Ancak çok ağır akut belirtiler (semptom) diner dinmez, çok daha fazla aktif kas hareketleri tek rar başlatılmalıdır. Ancak çok yüksek derecede ya pılan hareketler, birdenbire ağrıları şiddetlendirebilir ve kas spazmı meydana getirebilir.

  Hastanın aile efradı ve arkadaşları tarafından tat bik edilen evdeki fizik tedavi, aslında omurganın ve bacakların hafif, atıl hareketleridir. Bir müddet son ra daha aktif hareketler öngörülür. Bilahare hastanın kendisi kaslarını oynatır ve beliyle bacaklarını hafif çe hareket ettirir. Normale dönüş programı aşamalı olmalı ve hastanın, bu tür artan kas hareketlerine ve receği cevaba göre ayarlanmalıdır. Çünkü birdenbi re yapılan çok kuvvetli hareketler belirtilen (semptom ların) tekrarlanmasına neden olur. Sıcaklık bir bakı ma hastaların çoğuna iyi gelir, ama ağır vakalar için yatak istirahatlerinin başlangıç aşamasında hastanın banyoya gitmesi, olanaksızdır. Fizik tedavi çok daha karmaşıktır. Tedavinin temeli hep aynı şeylere daya nır: İstirahat, hareket ve sıcaklık. Masaj ise artık es kisi gibi revaçta değil. Şimdi hastaya, hareketleri ve eski durumuna dönmesi için gerekli şeyleri bizzat kendisinin yapması ve başkasına bağımlı olmaması tavsiye ediliyor.

  adale kas ağrılarına evde yapılması gerekenler

  Kas ağrı ve sızıları çok sık görülür ve doğru teşhis edilmediği zamanlarda lüzumsuz endişeye neden olabilir. Zira ağrının olduğu yere göre kalp, büyük damar hastalıkları gibi acil tıbbi durumlar ile karışabilir. Kas ağrılarının beraberinde, tendon, lif gibi kası kemiğe bağlayan dokular ve kemik, iç organların da ağrıları olabilir.

  Kas ağrısı genellikle, spor veya bir iş sırasında aşırı yüklenme sonucunda ,gerilme, fazla kullanım veya zedelenmeden olur. Bu gibi durumlarda ağrı sıklıkla, kullanılan bölgede ve yapılan zorlama sırasında veya hemen sonrasında başlar. Bu yüzden hangi hareketin neden olduğu da kolaylıkla söylenebilir.

  Ancak bazen tüm vücudu etkileyen, sistemik dediğimiz hastalıklarda kas ağrıları yapar. Bunlara en iyi örnekler grip gibi enfeksiyonlar veya lupus gibi bağ dokusu hastalıklarıdır.

  Bir diğer sık neden de son yılların sık duyulan hastalığı fibromiyaljidir. Burada kaslar ve çevresinde hassasiyet ve yorgunluk, baş ağrıları ve uyku bozukluğu da vardır.

  En sık nedenler. Gerilme ve yüklenmeye bağlı zedelenme, bir adaleyi çok sık ve çok fazla kullanmak ve strestir. Bazı kolesterol ve yüksek tansiyon ilaçları da yan etki olarak kas ağrısı yapabilir. Potasyum ve kalsiyum eksiklikleri de neden olabilir. Grip, sıtma, apse gibi enfeksiyonlar da kaslarda yaygın ağrı yapar.

  Evde neler yapabilirsiniz. Zorlanma veya spordan olmuş ise o bölgeyi dinlendirin ve basit ağrı kesiciler alın. İlk 24-72 saat buz uygulayın. Sonrasında sıcak uygulamak rahatlatıcı olacaktır. Masaj da iyi gelecektir. Yeterli süre dinlendirdikten sonra hafif germe egzersizleri yapabilirisiniz. En sonunda,iyileşme sonrası düzenli egzersiz yapmak kasları eski haline getirecektir. Ancak yavaş yavaş başlayın ve giderek dozu arttırın. Ağrınız varken zorlamalardan ve ağırlık kaldırmaktan uzak durun. Yeterli derecede uyuyun ve stresten uzak durmaya çalışın. Biliyorsanız yoga veya meditasyon deneyebilirsiniz, rahatlatacaktır. Eğer saydıklarım işe yaramaz ise doktorunuz ile görüşün. Bu bir fizik tedavi uzmanı veya ortopedist olabilir. Gerekirse özel ilaçlar veya fizik tedavi verecektir. Bu tip sorunlarla uğraşan özel ağrı klinikleri de vardır.

  Ne zaman doktora gitmeli. Eğer ağrı üç günü geçerse. Çok şiddetli ve beraberinde şişme kızarma varsa. Dolaşım sorununuz varsa. İlaç kullanıyorsanız. Cildinizde döküntü çıkarsa veya böcek, kene ısırığından şüpheleniyorsanız doktora gitmelisiniz. Eğer, aniden vücunuz su toplar ve kilo alırsanız, nefes darlığı olursa, kol veya bacağı hareket ettiremiyorsanız ve güç kaybı varsa veya ateş, kusma olursa acil olarak bir hastaneye gitmelisiniz.

  Nasıl korunabilirsiniz. Spora başlamadan önce germe ve ısınma, spor sonrası da germe ve soğutma hareketleri yapın. Öncesinde, uzun sürerse spor sırasında ve nihayet bitirdikten sonra bol sıvı alın. Eğer gün boyu aynı pozisyonda çalışıyorsanız bilgisayar başında saat başı germe hareketleri yapın.

  Dr. Metin Okucu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sırt Ağrılarısına Yapılabilir Forum Tarih
İbiş Sırtlan Avında Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 21 Ağustos 2015
Sırtlan Zobo masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 21 Ağustos 2015
Fakirin karnı doyunca sırtı üşürmüş ne demek anlamı kısaca Atasözleri & Deyimler 13 Nisan 2014
Elmasırtı Özengili İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Ağustos 2012
Elmasırtı İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş