Sırrı Özbay Kimdir?

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sırrı Özbay Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sırrı Özbay (Sırrı Özbay Kimdir? - Sırrı Özbay Hakkında)
  Sırrı Özbay (d.1898-ö.3,Temmuz,1959) H.O. Pazarcık doğumlu resim sanatçısı ve resim öğretmenidir. Fütürist resim ekolünün ülkemizindeki ilk temsilcilerindendir. Cumhuriyetin kuruluş döneminde İstanbulda eğitim görüp Anadoluya gönderilmiş öğretmen neslinin mensubudur.

  Gençlik yıllarında Bulgaristan-Romanya sınırındaki Dobruca bölgesinin Köstence ve Pazarcık ilçelerinde yaşamıştır. Cumhuriyetin kurulmasıyla Türkiyeye gelmiştir. Türkiyeye gelişinden sonra İstanbulda Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi nde (Güzel Sanatlar Akademisinde veya bugünkü adıyla Mimar Sinan Üniversitesinde) okumuştur. Mezuniyetinden sonra resim öğretmeni olarak Balıkesire gönderilmiştir. 1926 yılında Balıkesirde başladığı resim öğretmenliğini hayatının sonuna kadar bu şehirde devam ettirmiştir.

  Balıkesire görev yaptığı okullar şunlardır;

  Gazi Orta Mektebi,
  Balıkesir Kız Orta Mektebi,
  Necati bey Muallim Mektebi,
  Balıkesir Lisesi,
  Balıkesir Ticaret Lisesi,

  33 yıl görev yaptığı okullarda, kaabiliyetli öğrencilerini resim sanatına yönlendirmiştir. Çok sayıda ressamın resme başlamalarında ön ayak olmuştur. Yetişmelerinde büyük katkıları olmuştur. Öğrencileri arasında dünyaca ünlü resim sanatçılarımızdan Prof.Devrim ERBİL ve Prof.Mustafa ASLIER de vardır.

  Sırrı Özbay hiç evlenmemiştir. Mütevazi, sabırlı ve çalışkan kişiliği sayesinde öğrencileri ile arasında özel bir yakınlık kurmuştur. Eğitimcilik ve sanat hayatının dışında da Balıkesir şehrinin saygıyla anılan ve entellektüel bir kişiliğidir.

  2 Temmuz 1959 günü okul yokuşunu çıkarken kalp krizi geçirerekhastaneye kaldırılmıştır. 3 Temmuz günü öğle saatlerinde vefat etmiştir. Ölümü şehirde büyük üzüntüye sebep olmuştur. Cenazesi Paşa Camisindeki kalabalık bir cenaze töreniyle Başçeşme mezarlığında toprağa verilmiştir. Ayrıca ismi Balıkesirde bir caddeye verilmiştir.

  Sırrı Özbay, fütürist resmin Türkiyedeki öncülerindendir. İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Balıkesirde 13 resim sergisi açmıştır. Eserleri halen çeşitli koleksiyonlarda ve müzelerde yer almaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sırrı Özbay Kimdir Forum Tarih
Sağlıklı ve Uzun Yaşamanın Sırrı nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 13 Ocak 2014
Sırrı çözülmemiş kapı,zirve duası Dualarımız Dua paylaşımları 11 Ocak 2012
Nahid Sırrı Örik Kimdir - Nahid Sırrı Örik Hayatı Biyografi & Otobiyografi 5 Aralık 2011
Şehit, Şehitlik, Şehitliğin Sırrı, Hakkın ve Adaletin Büyüklüğü Dini Terimler Sözlüğü 24 Eylül 2011
Sırrıpaşa İlköğretim Okulu Bilgileri Derince Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 11 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş