Sırakonak Köyü Çatalzeytin Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sırakonak Köyü Çatalzeytin Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sırakonak köyü bilgileri - sırakonak köyü tanıtım - sırakonak köyü resimleri  Sırakonak, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Köyümüzün önceki adı SOMAY;dır. 1961 yılında köy adlarında Türkçe isimler kullanılması ile köyümüzün adı SIRAKONAK olmuştur. Merkez mahalle, Güneşler Mahallesi ve Toprakçı Mahallesi olarak üç mahalleden oluşmuştur. Köyümüzün dağlık bir alanda kurulmuş olması nedeniyle hem evler arası, hem de mahalleler arası epeyce uzaktır. Merkez mahalle ile Güneşler Mahallesi arasında iki kilometre, Toprakçı Mahallesi; ne de üç kilometredir. Toprakçı Mahallesi; ni diğer mahallelerden Akçay ayırmaktadır. Akçay köyümüz ve çevre köyler için ekonomik yönden de çok önemlidir. Seksen yıl kadar önce Akçay üzerinden tomruk nakledildiğini bu günkü yaşlılarımız söylemektedir. Ayrıca Akçay üzerine kurulan su değirmenleri de yüzyıllardır çevrenin un öğütme işlevini yerine getirmektedir. Sırakonak (Somay) Ayancık Kazası; na bağlı idi. 1889 yılında Sırakonak,Yunuslar,Kızılcakaya ve Sarmaşık Köyleri SOMAY KARİYESİ adı ile idare edilirken bu tarihte Sarmaşık Köyü Somay Köyü;nden ayrılmıştır. Bir kaç yıl sonra da Yunuslar ve Kızılcakaya da Somay;dan ayrılmıştır. Bu saydığımız dört köy birlikte iken Kızılcakaya;nın şimdiki camisinin yakınında Sarayyeri denilen yerde taştan tarihi bir cami olduğu ve seksen yıl kadar önce sel aldığı anlatılmaktadır. Bundan sonra her köy kendi camisini yapmıştır

  Sırakonak Köyü ve çevre köylerinin kuruluşu Selçuklular;ın Anadolu;ya geldiği yıllara kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Çevremizdeki ;Ayvatköyü,Mahmutköyü, Duranköyü,Sarayoluğu,Kervansaray,Kadısarığı ,Hastane,Kuzyurt, Handeresi;adları Selçuklular;ı çağrıştırır. Türkler bölgeye Taşköprü tarafından gelmişler, Sarayoluğu;na saray yapmaya başladıkları rivayet edilmektedir. Daha sonra boşalan yerleşim yerlerine inerek köyler kurmuşlardır. Cumhuriyet dönemine kadar sanat ve ticaret işlerini sahildeki Rumlar, tarım, hayvancılık ve ormancılık işlerini iç kesimlerdeki Türk köyleri yürütmüştür. Eski evler hep rum yapısıdır. Morza;dan rum gelmeyince evlerin çatısının akıntısı bile kesilmezmiş. Çatalzeytin;in 1954 yılında ilçe olmasından sonra Somay ve çevre köyleri Çatalzeytin;e bağlanmıştır. Ayancık kültürü bölgemizde ağırlıklıolarak devam etmektedir. Kastamonu Osmanlı birliğine savaşsız katılmıştır.Bu nedenle olsa gerek, padişah kayıkçıları (hamlacı) bu bölgelerden çoktur. Osmanlı ve İstanbul kültürünün bölgemizde etkili olduğu sanılmaktadır.
  Eğitim

  Osmanlı döneminde köylünün tuttuğu din adamlarından Arapça ve Kuran kurslarıyla başlamış olan eğitim etkinlikleri, cumhuriyet döneminde 1928;den hemen sonra yeni yazı öğretilmeye başlanmıştır. Ahmet Şentürk (kuru Hoca) ile Salim Şentürk (Küçük Salim) tarafından yeni yazı öğretimi alanlar kentlere gittiğinde iyi işler bulabilmişlerdir. 1946 ;da Hasan Ayaz;la resmi olarak ilkokul açılmıştır.Sabri Çevik ve Şaban Güney adlı öğretmenlerle 1952;ye kadar sürmüştür. İki yıl kapalı kalan Somay İlkokulu l954;te tekrar açılmıştır. Yıllarca Sırakonak, Yunuslar ve Kızılcakaya köylerinin bir okulu olarak hizmet vermiştir. Daha sonra Kızılcakaya, Yunuslar, Yuvacık ve Yazıcıoğlu ilkokulları açılmıştır. Ancak eğitimde taşımalı sistemin başlamasıyla bu okullar kapanmıştır. Köyümüzde ilkokul yokken bazı çocuklar Türkeli;nin Hacıköy (Yapraklı) deki ilkokula gitmişler,oradan da Kastamonu Göl Öğretmen Okulu;na giderek köyümüzün yetiştirdiği ilk öğretmenler olmuşlardır. Sırakonak Köyü ilçemizin de ilkokul sonrası en çok okumaya devam edilen köyü olduğu bilinmektedir. 1980 yılında köyümüzde açılan ortaokulda 1995 yılına kadar köyümüzden ve çevre köylerden onlarca çocuk okuma fırsatı bulmuştur.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 118 km, Çatalzeytin ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 167
  1997 158
  Ekonomi

  Sırakonak Köyü de çevre köyler gibi tarım, hayvancılık, ormancılık ile geçimlerini sağlamaktadır. 1960;lı yıllarda köylerimize düzenli yollar yapılmış ve halkın ekonomik ihtiyaçlarını daha kolay karşılamasında etkili olmuştur. Köyümüze elektrik 1986 yılında gelmiş ve köylülerimiz bu tarihten sonra TV, elektrikli ev aletlerini kullanmaya başlamıştır. Köylülerimiz yeniliğe ve gelişmeye son derece açık bir toplum olup dünyadaki her alanda yapılan yeniliği olanakları elverdiğince köyünde uygulamaya çalışmaktadır. Sırakonak Köyü;nün çevre köylerden sanatkar olarak farklı olduğu bilinmektedir. Örneğin: Sırakonak Köyü;nün 1963 yılından 1999 yılına kadar muhtarlığını da yapmış olan Şükrü CAN (Katibin Şükrü) aynı zamanda çevrenin tek çilingiri, kalaycısı, tüfek ve tabanca tamircisidir. Merkez Mahalle;mizde Mehmet ŞENTÜRK (Çapar) bölgemizin onlarca yıl hem esnaf olarak ihtiyaçlarını karşılamış ve aynı zamanda gurbet ile sıla arasındaki mektup ve değerli eşya göndermelerinde halkımızın takdirini kazanmıştır. Yine Güneşler Mahalle;mizde Mehmet ÖZÇELİK (Yarıcıoğlu) Çok uzun yıllar esnaf olarak tüm çevremize de hizmet vermiştir. Toprakçı Mahalle;mizden Mehmet ÇELİK (Toprakçıoğlu) ve onun yetiştirdiği Salim ÇELİK kağnı arabasını yöremizde yapan sanatkarlarımızdır. Terzi Halil ŞENTÜRK ve Ali YALÇINKAYA (Ali Bey) ile Güneşler;den semer ustası Ahmet ÖZÇELİK (Bilal;ın Ahmet) in köyümüze ve çevremize yaptıkları unutulmayacaktır. Mobilyacı ve doğramacı olarak Nuri ÖZÇELİK ile şimdiki muhtarımız Satı DEMİR ve kardeşi Tahsin DEMİR aklımıza ilk gelenlerdir. Köyümüzün ve çevremizin ziraat aletlerinin tamircisi demirci Hasan Usta (Katibin Hasan) uzun yıllar köylerimize hizmet vermiştir. Geçimlerini köyümüz dışında sağlayan köylülerimiz arasında hemen hemen her meslekten insanımız vardır. Sırakonak Köyü;nü anlatırken Yunuslar, Kızılcakaya köyleri ile ortak kullanılmakta olan yaylalarımızdan söz etmemek mümkün değildir. Yaylalarımız Somay Köyü iken ortak kullanıldığı için Sırakonak, Yunuslar, Kızılcakaya köylerinin ortak yaylalarıdır. Yaylalarımızda hayvancılık yanında tarım da yapılmıştır. 70;li yıllardan beri yayla ormanlarında kesim yapılmaktadır.

  Yaylalarımız: Adatepe, Gavurpınarı, Yerağıl, Dereyayla, Ericek ve Fellahlı Yaylasıdır. Sarayoluğu yaylası Taşköprü’nün köyleri ile uzun yıllar ortak olarak kullanılmıştır. Yayla ile ilgili dava uzun yıllar sürmüş ama olumlu bir sonuca ulaşılamamıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sırakonak Köyü Çatalzeytin Forum Tarih
Sırakonak Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Sırakonak Köyü Kemaliye Erzincan Erzincan Tanıtımı 17 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş