Sırakaya Köyü Kahta Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sırakaya Köyü Kahta Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sırakaya Köyü Kahta - Sırakaya Köyü Hakkında - Sırakaya Köyü Tanıtımı -Sırakaya Köyü Resimleri
  Adıyaman
  Bilgiler
  Nüfus 227 [1] (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 02400
  Alan Kodu 0416
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  İl Adıyaman
  İlçe Kahta
  Web Sitesi [2]

  Sırakaya, Adıyaman ilinin Kahta ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün asıl adı "Kakşer" olup Sırakaya ismi daha sonradan verilmiştir. Köy köyden geçen bir dere tarafından ikiye Kakşer (batı yakası) ve Kurte Şkuke (doğu yakası) ayrılmıştır.

  Sırakaya Köyü bir dağ köyü olması sebebiyle güzel yoğurdu, ayranı ve ayran çorbası ile meşhurdur. Ayrıca tereyağı ve çökeleği de çeverede çok beğenilen gıdalarındadır. Bahar ve yaz aylarındaki çökelekli katmeri çok lezzetlidir. Meyir denilen patlıcanlı ayranlı yemeğide bulunmaktadır.

  Köy daha önceleri hayvancılık ve bağcılıkla geçimini sağlarken, günümüzde genç nüfusun dışarıya özellikle başta İstanbul olmak üzere çevredeki büyük illere iş için gitmiş olmasından ve iklim değişiklerinde kaynaklanan bazı olaylardan dolayı hayvancılık yok olma seviyesine gelmiştir. Bağcılık ise 20 yıllık bir aradan sonra kuruyan bağların yerine yenilerinin kurulmasıyla birlikte yeniden başlamış olmakla beraber eski seviyesinde değildir. Bunların dışında başta armut (Şkuke Kürtçede yaban armudu demektir) olmak üzere elma, nar, incir, kayısı, erik, badem, tut, ceviz gibi bir çok meyve yetişme te iken günümüzde bu meyvelerin yetiştiği ağaçlar tükenmek üzeredir. Bununla beraber yabani bir meyve olan menengiç aşılanıp antep fıstığı ağacının sayısı artmaktadır.--Pharmacia 22:02, 19 Nisan 2008 (UTC)dfsdfsf
  Coğrafya [değiştir]

  Adıyaman iline 58 km, Kahta ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köyümüzün doğusunsa Karatut (Kartüt) ve Sallık mezrası; Güney doğusunda bağbaşı (Pılleş) Karapınar (Bevazdi) köyleri; Güneyinde Koçtepe (Hopak) güney batında Damlacık (Tavsi); Kuzey batısında Kocahisar (Eski Kahta) Kuzeyinde Kayadibi (Haciyan) köyü bulunmaktadır.
  İklim

  Köyümüz Karasal iklimin özelliklerini taşır. Rakımı yüksek bir dağ köyü olması sebiyle nisbeten serindir. Eski karlar yağmazsa da hale kışın köyde ciddi kar yağışı olur. Yazları sıcaktır. Meşe ağaçları ağırlıklı ormanlık bir köydür.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 227
  2007 227
  2000 229
  1997 248
  Ekonomi

  Sırakaya Köyü, nemrut milli park alanı içinde yer alan bir dağ köyüdür.Bu sebepten sınırlı tarım arazisine sahiptir. Köy tarımı daha çok buğday, arpa, nohut gibi susuz tarıma dayanır. Ayrıca fazla olmamakla beraber mısır, yonca gibi sulu tarımda yapılmaktadır.Ayrıca domates Biber; patlıcan gibi sebzeler de yetişmektedir. Geniş bir meraya sahiptir. Daha önce hayvancılık yaygın iken, son yıllarda köy gençlerinin köyde kalmayıp istanbula gidişleri nedeniyle hayvancılık yapılamamaktadır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - MAHMUT ÖNER
  2004 - MAHMUT ÖNER
  1999 - AHMET BALÇI
  1994 - AHMET BALÇI
  1989 - AHMET BALÇI
  1984 - AHMET BALÇI

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu 1. kademesi vardır.Birleştirilmiş sınıflar olarak 5 sınıfta bir arada eğitim görmektedir.Köyde yıllardır tek öğretmen görev yapmaktadır.

  Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yetersizdir. Son dönemde yaşanan kuraklık ve küresel ısınma köyümüzüde büyük lçüde etkiledi. akan derelerimiz ve çeşmelerimiz kurumaya başladı. son dört beş yıldır yapılan su arama çalışmaları sonuç vermedi . Ancak 25.08.2008 tarihi itibari ile köyümüz gedük mevkiinde bulunan kaliteli ve yeterli bir su sayesinde köyümüz yeterli içme suyuna kavuşmuştur.

  Kanalizasyon şebekesi yoktur.

  Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Ancak sondönemde telekomünikasyon alanında ki atılımlarla köyümüzde Damlacık merekzine bağlı telefon hizmetleri verilmektedir. Sabit telefon vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Sağlık ocağı arsa tahsis edildiği halde , herhangi bir çalışma yaplmadı.

  Köye ayrıca ulaşımı sağlayan Şose yol, en sonunda 2007 tarihi itibarı ile asfallanmıştır. Şu anda çok mükemmel olmassa da bir asfalta kavuşmuştur.
  köyde 1983 yılından bu yana elektrik mevcuttur.

  Ayrıca köyümüzde büyük alimler yaşamaktadır  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sırakaya Köyü Kahta Forum Tarih
Sırakaya Köyü Cide Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010
Sırakayalar Köyü Merkez Bayburt Bayburt Tanıtımı 30 Mart 2010
Sırakaya İlköğretim Okulu Kahta Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş