Sıraç Köyü Erdemli Mersin

'Mersin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sıraç Köyü Erdemli Mersin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erdemli Sıraç Köyü - Sıraç Köyü Hakkında - Sıraç Köyü Tanıtımı - Sıraç Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: NAZMİ ÖZER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Sıraç Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür. Rakımı 650 metre ile 800 metre arasında değişen köyün Erdemli'ye uzaklığı 25 km, Çeşmeli'ye uzaklığı ise 10 km'dir.

  Ulaşım

  Köye, Elvanlı köyünde sabah-akşam minibüs bulmak mümkündür. Ayrıca özel araçlarla da ulaşmak mümkündür.

  Eğitim

  Köyde ilköğretim okulu olmadığı için öğrenciler, 9 km. uzaklıktaki Çiftepınar köyü ilköğretim okuluna taşınmaktadır.

  Sağlık

  Köyde sağlık ocağı vardır. ancak saglık ocagı çalışmamaktadır

  Nüfus

  2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 629'dur. Köyde 180 hane vardır.

  Cami

  Her mahallede olmak üzere iki tane cami vardır.

  Mahalleler

  Merkez ve Tömekli olmak üzere iki mahalleden oluşmuştur.

  Yetiştirdiği ürünler

  Sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılan köyde en çok domates, şeftali, elma, kiraz, incir, üzüm yetiştirilmektedir. Buğday ve arpa üretimi kendilerine yetecek miktardadır. Zeytincilik yeni yeni gelişmektedir.

  Geçim kaynağı

  Çiftçilik ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. Köyde çoğunlukla küçükbaş hayvanlardan keçi beslenmektedir. Büyükbaş hayvan besiciliği de görülmektedir. Bir diğer geçim kaynağı ise yeni gelişmekte olan arıcılıktır.

  Köy odası

  Köyde muhtar odası vardır. Köy konağı ise inşaat halindedir.

  Tarihi eserler

  Murat Sofu Türbesi üstündeki Kapız deresinde Roma ve Bizanslılar'dan kalma ören yerleri vardır.

  Su

  Köyde hem içme suyu hem de sulama suyu vardır. Ancak ikisi de yetersiz gelmektedir. İçme ve sulama suyu Çiftepınar'daki Karacaoğlan deresinden gelmektedir.

  İklim

  Köyde tipik Akdeniz iklimi görülmektedir.

  Köy hakkında genel bilgi

  Erdemli'de içmeleriyle tanınan bir köydür. Ünlü Küçük Fındık içmeleri bu köyün önemli gelir kaynaklarından biridir. Sıraç köyünün adı, eskiden köyde saraççılık yaparak geçim sağlayan ailelerin çok oluşundan gelmektedir. Saraç sözcüğü sıraç sözcüğüne dönüşmüştür.

  Bu köyü kuran beş aileden biri olan ve keramet sahibi olduğuna inanılan evliya Murat Sofu'nun türbesi de köyün eski mezarlığında yer almaktadır. Köyün bir kısım ailelerini 1865 yılında iskan ettirilen Karakeşli Yörükleri teşkil etmektedir. Köy sakinleri yaz mevsimi geldiğinde İçme, Yastıpınar, Çamurlu yaylalarına çıkmaktadır. Orman İşletme Müdürlüğü'nün Murat Sofu gözetleme kulesi bu köyün sınırları içerisindedir. Bu köyün sınırları içerisinde Karakız göleti altında Kartal Çimen Suyu vardır ki, insanı güzelleştirdiğine ve yaraları iyileştirdiğine inanılır.

  Sıraç köyü içmeleri

  Etrafı ardıç ağaçları ile çevrili olan Sıraç içmesi(Küçük Fındık İçmesi) Toroslar'ın eteğinde şifalı bir su etrafında kurulmuştur. İçmeler, 1982 yılından beri hastalara şifa dağıtmaktadır. Binlerce insanın şifa aradığı Sıraç köyü içmeleri, Haziran ve Eylül ayları arasında en hareketli günlerini geçirir. Yaz mevsiminde depo olmadığı için su yetersiz kalmaktadır.

  Özellikle insanların yayla olarak kullandıkları içmede kahvehane, kasap, market ve cami dışında hiçbir taş yapı yoktur. Yazın nüfus 1000 civarına çıkmaktadır. Çevre köyler, Çeşmeli ve Mezitli kasabaları içmelerin olduğu yeri yayla olarak kullanmaktadır. Eski Türk gelenek ve göreneklerin hatırlandığı içmede genellikle çadırlar bulunmaktadır. Yazın sıcağından bunalan insanlar geceleri burada rahatça serinlikte uyuyabilirler.

  İçmenin suyu, böbrek rahatsızlığına, safra taşlarına, böbrek kumlarına, kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bunları bir-iki ay içinde yok etmektedir. Ayrıca burada bulunan çamurlar, insan yüzündeki kırışıklıkları önlemekle beraber cildi de düzeltmektedir.

  Sıraç köyü sınırları içerisindeki içmeye, Tömük, Elvanlı, Çiftepınar ve Sıraç köyü içerisinden geçerek köyün yukarısındaki manzarası güzel toprak yoldan, Murat Sofu türbesi yanından geçip Çamurlu yaylasının güneyinden ulaşılır. Karayakup köyü üzerinden de içmelere daha iyi bir yoldan ulaşmak mümkündür.

  Murat Sofu türbesi

  Köyün kurucuları arasında gösterilen Murat Sofu, çiftçilikle uğraşan keramet sahibi bir evliya olarak bilinir. Erdemli ve çevresinde bilinen tek evliya türbesi Murat Sofu türbesidir. Kaçıncı yüzyılda yaşadığı hakkında kesin bir bilgi olmayan Murat Sofu hakkında bir çok rivayet vardır. Dertlerine şifa arayanların ziyaretgahı haline gelen Murat Sofu türbesinin çevre düzenlemesini Mersin eski milletvekili Akif Serin yaptırmıştır.

  Murat Sofu öldükten sonra köyün mezarlığına defnedilir. Ancak kefeni ile mezarından çıkar ve şimdiki türbesinin olduğu yere yatar. Çobanlar bunu görür ve köylülere haber verir. Mezarına yeniden defnedilir. Bu hareketi birkaç defa yapınca gömüldüğü yerden rahatsızlığı var düşüncesi ile şimdiki türbesinin olduğu yere nakledilir. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra ilk defnedildiği yerdeki mezarlık üzerine yayla yolu yaptırılır.

  Köylüler, 1974 Kıbrıs savaşı sırasında Murat Sofu ve çevresindeki mezarların hece taşları hariç tamamının ateş topu halinde Kıbrıs'a gittiklerinden ve savaş sonrası geri döndüklerinden bahsederler.

  Başka bir efsane

  Murat Sofu, çok sevdiği iki oğlunu ölünce bu mezarlığa defneder. Ara sıra çocuklarının mezarını ziyaret eder, mezarlarının başında dalar gider. Murat Sofu, yine bir gün tarlaya çalışmaya gider, ancak geç saate kadar eve dönmez. Hanımı merak eder; acaba yine çocukların mezarında mı kaldı diye. Köyün mezarlığına ve oradan da tarlaya bakmaya gider. Tarlaya vardığında gördükleri karşısında korkar. Bakar ki ölen iki çocuğundan biri, elinde kazma ile çalışmakta, diğeri ise öküzle çift sürmektedir. Çift sürenin elinde öküzün boyunduruğuna geçirilmiş bir yılan görür. Korkar ve bağırır. İşte o an çocuklar kaybolur. O günden sonra çocuğu olmayanlar Murat Sofu'yu sağlığında ve öldükten sonra da türbesinde ziyarete gelirler.

  Köyde ihtiyarların anlattığı bir rivayete göre de belli vakitlerde kudret topu atılmaktadır. İlk olarak Murat Sofu'dan, sonra Toroslar'da Bulgarbozoğlan denen yerden ve daha sonra da Çeşmeli'den atılıyormuş. Çeşmeli'de Burhan Dede adında bir evliyanın yattığı rivayet edilmektedir.


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sıraç Köyü Erdemli Forum Tarih
Sıraca Köyü Kahta Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Sıracevizler Köyü Merkez Amasya Amasya Tanıtımı 26 Mart 2010
Şıracı Köyü Karakoyunlu Iğdır Iğdır Tanıtımı 20 Mart 2010
Hayat Devam Ediyor Siraç Diğer Yerli Diziler 19 Kasım 2011
Siraç İsminin Anlamı Nedir - Siraç Nedir Anlamı İsimler Sözlüğü 11 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş