Sındıran Köyü Hakkında Bilgi Maçka Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sındıran Köyü Hakkında Bilgi Maçka Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trabzon - Sındıran Köyü - Maçka Sındıran Köyü - Sındıran Köyü Hakkında Bilgiler - Sındıran Köyü Resimleri

  İli : Trabzon

  İlçesi : Maçka

  İle Uzaklığı :39 km

  İlçeye Uzaklığı :11 km

  Rakım : 1190

  Muhtarlık Erişim Tel : 0 (462) 326 27 04


  Sındıran köyü Maçka ilcesinin 6 merkez köyünden (kiremitli, konaklar,esiroğlu, hamsiköy, coşandere'den) biridir. Sındıran Köyünün içinden gecen Mulaga deresi, Maçka'da Değirmen dere ile birleşip Trabzon'dan Karadenize akar.


  İsim Tarihcesi :

  Mulaka bölgesi cumhuriyetimizin ilk yıllarında köy ismilerinin türkceleştirilmesi adına ' SINDIRAN KÖYÜ ' adını almıştır.


  Ekonomi :

  Köyün ekonomisi 1950 ve 1960'lı yıllarına kadar hayvancılık, ormancılık konularında bölgesinin lideri konumunda iken gurdetçilik göçleriyle gerileme başlamiştır. Göçler, köyün nüfus yapısını değiştırmiştir. Köyün ekonomisi bu dönemlerde daralmış olup, gurbetçi nüfusu köydeki nufusun kat kat üstüne çıkmiştır. Gurbetçilerin ekonomik durumlarının iyileşmesi ile son yıllarda köye dönüşleri başlatmış olur, ormancılık ve hayvancılık kültürü devam etmekle beraber özellikle yaz aylarında köyün saklı güzelliği Erenler Yaylası, mezereleri ve otlakiyeleri (kayabaşı, lişer, abaga, isriç, hanzarcık, mandagodoz v.s) ile de yörede turizim acısından çekim merkezi konumundadır. Sındıran Köyünde son yıllarda arıcılık büyük gelişme katetmiş ayrıca organık tarımda kendini göstermiş, meyvecilik ve fındıkcılık da yörede ekonomiye katkı sağlamıştır.

  Altyapı bilgileri :

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş