Sındıran Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sındıran Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Sındıran Köyü Şenkaya- Sındıran Köyü Hakkında Bilgiler - Sındıran Köyü Resimleri
  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 135 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25370
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Şenkaya

  Sındıran, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün eski adı Ekirek'tir. Eski bir ermeni yerleşkesi olduğundan dolayı ermenice bir kelime olduğu yüksek muhtemeldir. Köyün bulunduğu yerde eskiler ermeni kiliselerin olduğunu anlatırlar.Köy yerleşkesinin coğrafi bakımından çok çok eski bir yerleşim yeri olmadığı düşünülmektedir. Çünkü köyün kurulmuş olduğu alan, toprak kaymasıyla oluşan bir katmandır. Ermeniler den sonra köye çeşitli bölgelerden göç eden sülaleler yerleşmiştir.Bunun sonucunda değişik etnik kökenler mevcuttur.Köyde gürcü,kürt,türk kökenli halk aileler yaşamakta olup dek konuştukları dil türkçedir.Kürt kökenli aileler asimile olmuşlardır bir kaç yaşlı hariç hiçbiri kürtçe bilmemektedirler.


  Gelenek ve Görenekler
  Geleneklerine ve göreneklerine bağlı bir köydür. Büyüklere saygı, düğünler,sünnetler, bayramlar eskisi gibi devam etmektedir. Kız isteme, nişan, kına gecesi ve düğün geçmişten bugüne aynı şekilde gelmektedir.

  * Kız İsteme

  Erkek kızı görür, begenir ya da aileler görür. Ailenin büyüklerinden üç dört kişi kız evine gider o gece kız istenir.

  * Nişan

  Kız istendikten sonra, aynı hafta içinde kız evinin istedikleri altın takı ve giysiler alınır ve nişan günü kız evinde takılır.

  * Kına Gecesi

  Kız hamamdan çıkarken sini ile oynatılır, gecesinde ise kına yakalır çerez dağıtılır. Kına düğünden birgün önce yapılır. Bir hayli kalabalık erkek tarafı davul ve zurna eşliğinde kız evine gider. Erkek tarafında ise damat sabaha çıkarılır, yani damadın arkadaşları sabaha kadar eğlenir. Ertesi gün kız evinden çıkarılıp erkek tarafına getirilir.

  * Düğün

  Gelin erkek evine girerken, kapıda dualar okunur, kayıpederinden istek istenir (maddi). Gelinin ayağı uğurlu gelsin diye gelin tabak kırar. Düğün gün boyu devam eder. Davul zurna eşliğinde evler dolaşılır, nişanlı ve bekar kızlar düğüne davet edilir.

  * Bayramlar

  Erkenden kalkılır, erkekler namaza gider kadınlar ise yemek hazırlar. Namaz dönüşü erkekler misafir getirir. Bayram sabahı kahvaltı yerine yemek yenir. önce mezarlık sonra evler dolaşılır. Öncelikle köyün büyüklerine bayramlaşmaya gidilir.
  Yemekler

  Çorbalar; kesme aşı, herle. Tatlılar; baklava, un helvası, hasuta, sütlaç, bal lokması, kadayıf dolması. Yemekler; mantı, hıngel, tatar böreği, kesme makarna, mafiş, pişi, saç kavurması, türlü, çağ döner, mıhla, pağaç, çılbır, katmer, kete, lokum, kuru fasulye, su böreği, kol böreği ve köyümüzün ilk dönerci ustası serkan yiğit'in döneridir.serkan ustanın çırağı eğitkomun gururu ersin ertan dır not atalay yiğitin torunu ersin.aziz erkünt ün balı salatası cevizi mesurdur?
  Coğrafya

  Erzurum iline 176 km, Şenkaya ilçesine 11 km uzaklıktadır. Doğususunda Doğan köy, batısında Taht güneyinde ikizpınar, kuzeyinde akşar yelkıran bulunmaktadır. Üç tarafı dağla çevrili küçük bir köydür. il ve ilçeye giden yol köyün içinden geçmektedir. Köyün kenarından küçük akarsu bulunmaktadır. Üç çeşmesi ,camisi, sulu ve kuru arazisi var. Köy halkı yaz aylarında iki aylığına yaylaya göç ederler.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Narinciye hariç her çeşit meyve ve sebze yetiştirilir. Tarım ,hayvancılık ,ormancılık ve kısmen arıcılıklada uğraşılır. Köyün bilinen çevrede tanınan salatalığıdır. Salatalığının güzel ve değişik kokusu vardır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 158
  2000 135
  1997 138
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ormancılık ve arıcılık kısmen yapılır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Yıl Ad Soyad

  2009 - Erol Yiğit

  2004 - Ahmet Yiğit

  1999 - Ahmet Yiğit

  1994 - Atalay Yiğit

  1989 - Atalay Yiğit

  1984 - Ekrem Bozkurt
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var ancak kanalizasyonu yoktur. Köyde PTT şubesi veya acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sındıran Köyü Hakkında Forum Tarih
Sındıran Köyü Hakkında Bilgi Maçka Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş