Sınır kalksın kalite artsın

'Spor Haberleri' forumunda Dine tarafından 17 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sınır kalksın kalite artsın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aziz Yıldırım’ın Kulüpler Birliği’nde önerdiği limitsiz yabancıya geçiş Avrupa’daki örneklerine bakınca kaçınılmaz görünüyor. Ancak önemli olan Türk futbolcuların önünü kesecek kalitesiz yabancı istilasını önlemek.


  [SIZE=+0][/SIZE]Aziz Yıldırım’ın önceki gün yapılan Kulüpler Birliği toplantısında yabancı sınırının kalkmasını istemesi yeni bir tartışma başlattı. Biz de önümüzdeki günlerde yine gündemde olacağa benzeyen bu konuyu, dünyadaki uygulamaları ile masaya yatırdık.
  Öncelikle yabancı sınırının olması, transfer piyasasında yerli oyuncuların değerini aşırı biçimde artırıyor. Henüz düzenli olarak A Milli Takım’da oynama şansı bile yakalamamış Sercan Yıldırım için Bursaspor’un istediği 12 milyon
  Euro’luk ücret bunun en güzel örneği.
  Limit kalktığı an hem iç transferdeki rakamlar normale inecek hem de şu an konuşulan paraları kazanamayacak, belki de forma bulamayacak Türk futbolcular yurt dışına açılacak. Bu da futbolumuzun çıtasını yükseltecek gibi görünüyor.
  Kulüplerimizin kadrolarına düşük maliyetli yabancıları doldurup, Türk futbolcuların önünü kesme olasılığı ise, sınırsız yabancı konusunda en kötü senaryo. Böyle bir senaryo, özellikle Milli Takımımızı da oyuncu bulma konusunda çok zorlayacak gibi görünüyor.

  İngiltere’yi örnek almalıyız
  TAKIMLARIMIZI hem Avrupa’da rekabet edebilir hem de kalitesiz isimlerle Türk futbolcuların önünü tıkamaktan kurtarır hale getirmenin bir yolu var. O da gelecek yabancıların kalitesini korumak. Bunun yollarından biri, İngiltere örneğinde olduğu gibi kendi ülkesinde milli olma şartı koşmak. Bu konuda İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa ve Almanya gibi Avrupa’nın 5 büyük liginden gelecek futbolcular için bir istisna düşünülebilir. Ayrıca şu anki 6+2 kontenjanının üzerine alınacak her oyuncu için yaş sınırı da getirilerek, genç yetenekler ligimize çekilebilir.Tuncay Şanlı,Türkiye FIFA sıralamasında ilk 70’de olduğu için ve milli takımımızda sürekli oynadığı için İngiltere’ye transfer oldu.
  Barça’nın verdiği ders
  2009’u 6 kupayla kapatan dünyanın en başarılı takımı Barcelona ise, yabancı sınırı tartışmasına farklı bir alternatif sunuyor. Geçen sezon Şampiyonlar Ligi finaline Valdes, Pique, Puyol, Xavi, Iniesta, Busquets ve Messi gibi altyapısından yetiştirdiği 7 oyuncu ile çıkan Barça, başarı için ille de sınırsız yabancının şart olmadığını
  kanıtlamıştı.

  DÜNYADA DURUM NASIL?
  Ada’da kriter milli takım
  İNGİLTERE MODELİ
  BİR futbolcu, Premier Lig’de oynamak için eğer AB dışında bir ülkenin vatandaşı ise, kendi milli takımının son 2 yılda yaptığı maçların yüzde 75’inde oynamış olmak zorunda. Bu da yetmiyor. Ülkesinin milli takımı da FIFA dünya sıralamasında ilk 70 takımdan biri olmalı. Ancak sözkonusu yabancı çok özel bir yetenek ise, nadiren kulüplere bu kriterlere uymayan futbolcu transfer etme izni de veriliyor.
  İsteyen istediğini getirir
  İTALYA MODELİ
  SERIE A, Avrupa’da yabancı sınırlaması olmayan en önemli liglerden. Kısa süre öncesine kadar AB dışı ülkelerden 3 futbolcuya izin veren İtalyanlar, artık yabancı sayısını serbest bırakmış durumda. Öyle ki, şampiyon Inter’in şu anki 30 kişilik kadrosunun tam 23’ü İtalyan değil. Ancak İtalya Profesyonel Futbolcular Birliği de kulüplere yeniden yabancı kısıtlaması getirilmesi için harekete geçti.
  İlk 11’de 6 yerli 5 yabancı
  FIFA MODELİ
  FUTBOLDA hemen tüm ligleri lejyonerlerin istila etmesinden hoşnut olmayan FIFA ise, yabancı oyunculara sınırlama getirme amacında. Dünya futbolunu yöneten kurumun düşüncesi her takıma 6+5 kuralını uygulatmak. Bu, lig farkına bakılmaksızın takımların en az 6 yerli ve en fazla 5 yabancı oyuncu ile sahaya çıkmasını gerektiriyor. Ancak FIFA’nın çok istediği bu uygulama, AB’nin çalışma serbestliği ilkesine takıldığı için henüz hayata geçmedi.  Hürriyet
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş