Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 1 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sınıfta ve dışarıda oynanan oyunlardan 1 tane örnek ve kurallarını yazar mısınız
  sınıf içerisinde ve bahçede oynanan çocuk oyunları nelerdir yazabilir misiniz
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sınıf İçinde Oynanılan Oyunlar

  Sınıf İçinde Oynanan Oyunları öncelikle;

  1- Açıklamaları kısa ve basit yapınız.
  2- Hareketi mümkün olduğu kadar çabuk başlatınız.
  3- Çocukları cesaretlendirmek için teşvik edici olunuz.
  4- Değişik çocukları seçerek onları kendilerine güvenir yapınız.
  5- Sınıf kalabalık ise 2 veya 3 gruba ayırarak, birden fazla oyun gösteriniz.
  6- Düdük sesiyle bütün öğrencilerin durup, sesi dinlemesini sağlayınız.
  7- Bir oyunda başarı sağlamıyorsanız durdurup başkasına geçiniz.
  Bilinen oyunları tekrarlayınız.  SİNCAP VE CEVİZ

  Bütün öğrenciler yerlerinde otururlar. Bir öğrenci sincap olur ve ceviz olarak eline silgiyi alır. Diğer öğrenciler, başlarını sıralarının üzerine koyarlar ( Uyuyormuş gibi ). Yanlız bir elleri, avuçları açık olarak yandadır. Sincap, cevizle arkadaşlarının arasında dolaşırken, Cevizi ( Silgiyi ) bir arkadaşının eline bırakır ve yerine oturmak üzere kaçar. Yerine ulaşıncaya kadar yakalanamazsa kurtulur. Eline ceviz konulan öğrenci sincabı yakalayamazsa kendisi bir sonraki oyun için sincap olur.


  KİM SAKLADI ?

  Bütün öğrenciler yerlerinde otururlar. Bir öğrenci kara tahtanın önüne getirilir. Diğerlerine arkası dönüktür ve gözlerini kapatır. Diğer bir çocuğu sınıfta bir yere saklar veya dışarı çıkarırlar. Öbür çocuklar da yerlerini değiştirerek karışık otururlar. Bundan sonra tahtada bekleyen öğrenciye "Kim saklandı ?" derler. Gözlerini yuman çocuk arkasını dönerek kimin dışarıya çıktığını veya saklandığını bulmaya çalışır. Bulamazsa ebe değiştirilir ve böylece oyun devam eder.


  ÜÇ KÜÇÜK KUZU

  Bir çocuk ( Büyük Kurt ) sınıfın önünde ve ayaktadır. Diğerleri yerlerinde oturmuştur. Kurt, sıraların arasında dolaşır. Üç küçük kuzunun ellerine vurur ve yine sınıfın önüne gelerek ; "hurr, hurr" der. Bu kelimeler ile birlikte ellerine vurulan üç kuzunun yerlerini değiştirmesi gerekir. Kurt da bu kuzulardan birinin yerine oturmaya çalışır. Ayakta kalan kuzu bir sonraki oyun için Kurt olur. Oyun böylece devam eder.


  MEYVE SEPETİ

  Bir öğrenci sınıfın önünde durur. Diğerleri yerlerinde otururlar ve hepsine 4 çeşit meyve ismi verilir. Öndeki öğrenci " Elmalar " deyince adı elma olanlar ayağa kalkar, yerlerini değiştirir. Bu arada ayaktaki oyuncu kendine bir yer bulmaya çalışır. İkincide başka grup meyve ismini söyler. Bu kez de bu meyveler yer değiştirir. Eğer ebe " Meyve Sepeti " derse her cins meyvenin yerlerini değiştirmesi gerekir.  KARŞILA VE GEÇ

  Öğretmen sınıfın önünde ve ortadadır. İki elinde birer silgi veya fasulye torbası tutar. Sağ ve sol gerisinde iki öğrenci vardır. İşaret verildiğinde bu iki öğrenci öğretmenin elindeki silgileri alır ve sıraların yanında koşuya başlar. Bu öğrenciler arkada karşılaşırlar. Öğretmene silgiyi önce getiren oyunu kazanır.

  BEKÇİ KÖPEĞİ

  Bir yere bir cisim ( Nesne ) konur. Yanında gözleri kapalı bir bekçi köpeği durur. Diğer öğrencilerden birisi sessizce nesneyi oradan almaya çalışır. Eğer köpeğin haberi olmadan onu alabilirse, bir dahaki oyun için "Bekçi Köpeği" olur. Eşya alırken köpek farkına varırsa "hav hav" diyerek arkadaşını yakalar. O zaman yeni bir bekçi köpeği seçilir.

  AVCI ADAM


  Bir lider seçilir. Bu lider, herhangi bir yöne doğru yürür ve " Kim benimle ördek ( Ayı,Tilki, Geyik ) avlamaya gelir ?" der. Bütün çocuklar arkasına dizilir ve aynı şekilde lider (avcıyı) izlerler. Avcı dönüp hepsini görünce silahını onlara çevirir ve " Bumm " der. Bunun üzerine ayaktaki çocuklar koşarak kendi yerlerine otururlar. Kim yerine önce oturmuşsa bir dahaki sefere o lider ( Avcı ) olur.

  FASULYE TORBASINI BULMA

  Çocuklar elleri arkada olmak üzere omuz omuza bir daire yapar. Bir çocuk ortadadır. Birisine bir fasulye torbası verilir. Dairedeki öğrenciler bunu elden ele verirler. Ortadaki öğrenci fasulye torbasının nerede ( kimde ) olduğunu bulmaya çalışır. Eğer tahmini çok uzun sürerse başka bir oyuncu ile değiştirilir.


  ALİ KUTUDA

  Bütün çocuklar sıra aralarındaki boşluklarda ayakta dururlar. Öğretmen ; "Ali kutuda." dediği zaman herkes çömelik vaziyet alır. "Ali kutudan çıktı." deyince herkes ayağa kalkar. Öğretmen bu tempo ile giderken bazı komutlarda değişiklik yapar. Bu değişiklikte yanlış yapanlar yerlerine otururlar. En sona kalan sınıfın birincisi olur.  EŞYA VE YER

  Bütün çocuklar sıralarında otururlar. Öğretmen bunlardan 6-8 tanesini çağırarak yazı tahtasının önünde yüzleri arkadaşlarına dönük olarak tutar ve hepsine bir isim verir. ( Örneğin ; Renkler, Kuş isimleri, Şehir ismi veya oyuncak isimleri gibi ) Bundan sonra oturanlar sıralarının üzerine başlarını koyarak gözlerini kaparlar. Öğretmen tahtadakilerin yerlerini değiştirir. Bundan sonra herkes bakar, bir kaç gönüllü istenir. Bu gönüllüler arkadaşlarının yer ve isimlerine göre onları tekrar dizerler.  Ayrıca buradaki konuyuda inceleyebilirsiniz >> http://www.frmartuklu.org/frmartukl...hcesinde-oynanan-cocuk-oyunlari-nelerdir.html
   

 3. saklambaç:Bir ebe seçilir. O oyuncu yumar öbürkülerde saklanır . Ebe100 ekadar saymayı bitirdiyse arkadaşlarını bulmaya çalışırlar.
   

 4. bir tane şarkı biliyodum ordan aklıma geldi
   

 5. ya güzelde yazmak zor arkadaş
   

 6. güzellll bn beğendim
   

 7. Oyunların hepsi çok güzel :) Bu siteyi kurana çok teşekkürlerimi iletiyorumm...:)
   

 8. hangi oyunlar neden oynanır cevap ver
   

 9. çok beğendim sağolun
   

 10. ihtiyar sihirbaz çocuklardan bir tanesi ihtiyar sihirbaz olur.sihirbaz bazı şakadan numaralar yapar.en sonda sihrini bulamayınca çocuklarihtiyar sihirbaz sihrini kaybetti .ihtiyar sihirbaz kızar siz kimin çocuklarısınız.onlar bakkalın,bekçinin çocuklarıyız gibişeyler söyler.en sonda çocuklardan bir tanesi dayanamayıp senin der.o anda kimeeli değmişse onun çocuğu olur.yardım eder
   

 11. ööf bu nebiçim hiç işime yaramadı
   

 12. biz bugün beden eğitimi yaptık.öğretmenimiz bize yeni bir oyun söyledi.o oyunun ismini bulabilirsem buraya yazaağım oyunu da size anlatacağım.
   

 13. ben bu oyunları çok sevdim,bu oyunları arkadaşlarımlada oynuyacağım.
   

 14. Arkadaslar disarida oynanan oyunlar saklanbas korebe vb orek verebilirmisiniz lutfen :) O:)
   

 15. SUBWAY SURFERS

  Ipad'ininze yükleyin sonra Apple tv ile akıllı tahtaya yansıtın

  Sağa,sola,aşağı,yukarı
   

 16. dışarıda oynanan oyunlar nerede ya
   

 17. güzellllllllllllllllllllllllllllll...
   

 18. yakar top ve ali baba çok güzell
   

 19. çook güzel bi site selen sanada çook teşekkurler senın sayende projemden 100 alabilirim
   

 20. deli doktor 1 den fazla kişi ile oynanır. aradan bir kişi seçilir ve o kişi doktor olur ve 1;den 90a kadar sayılar var örn---deli doktor 10 a kadar sayar ve diyerleri o sıra akıllarından bir sayı tutar
  ve deli doktor saymasını bitirince herkeze sorarar deli dok torun tuttu sayıyı bilen deli doktor alurve onu kovalarlar tutan kişi 10a kadar sayar o sayarken tutulan kişi kaçmaya çalışır ama 10a ıadar sayma biterse kaçamaz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sınıfta dışarıda oynanan Forum Tarih
Okulda ve sınıfta kurallar olmasaydı ne olurdu? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Sınıfta Uymanız Gereken Kurallar Rehberlik 13 Ocak 2012
Türk Bayrağının Sınıfta Bulunma Nedeni Seviyeli-Ciddi Konular 9 Haziran 2011
Sınıfta iletişim becerileri Rehberlik 30 Mayıs 2011
Sınıfta Oynanan Oyunlar Çocuk Oyunları 5 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş