Sınıf yönetimi

'Öğretmenlerimizin Bölümü' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sınıf yönetimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çeviren: Naim UYGUN-İngilizce Öğretmeni
  Disiplin problemleri yeni öğretmenler için ortaktır. Yıllarca öğretmenlik yaptıktan sonra bile, üstesinden gelinebilecek disiplin problemleri olmaktadır. Öğretmenliğe başladığımda öğrencilere, okulunuzda yeni bir öğretmen olmama rağmen daha önce öğretmenlik yaptığımı söyledim.. ( Öğrencilere ders verdiğimi ve tecrübelerimi anlatmadım.) Yeni olmamdan dolayı ne yapacağım hakkında bir fikrim olmadığını sanmamalarını istedim. Geçen yılki sınıfım hariç, bu metod tüm sınıflar için çalıştı. Bu sınıf, 9.sınıf cebir sınıfının altında bir ortalamaya sahipti. Çoğu erkekti. Bu sınıf okulda yeni gelen öğretmenlere verilmek üzere ayrılan bir sınıftı. Gün boyunca yaptığım tüm iyi şeyler 9.sınıftan sonra eve gitme zamanı geldiğinde beni tatmin etmedi.

  Tüm öğrenciler birbirlerini sevmiyordu. İlk dönemde bu sınıfın 20 öğrencilik sınıflara ayrılması gerektiğini düşündüm. Cebir dersinde gerçek hayattan anlamlı problemler alırsam daha iyi davranacaklarına kendimi inandırdım.
  Yeni çalışma sayfaları (worksheet) yazmam için sonu gelmeyen saatler harcadım. Soruların cebirle ilgisini araştırdım. Nihayet, bu sınıfa workseet hazırlamak için her gece yaklaşık 3 saat çalıştım. Öyle ki sayılı ders dakikalarında ya bunu yapacaklar veya reddedecekler. Bunu öğretmenliğin hakkını vererek ve sağlığımı gözeterek bir denge bulmam gerektiğinin farkına vardım.Bir öğretmen olarak çok sıkı çalışmalısınız. Fakat öğrencilerinizin ne yapabildiği ile karşılaştırıldığında asla orantısız olmaması gerekir. Sonunda Ocak ayında, tatilden hemen sonra, sınıfla konuştum. Onlara basitçe şunu söyledim: " Bugünden başlayarak ders kitabını kullanmaya tekrar başlayacağız., ve birkaç yeni kuralımız olacak." Sınıfa yeni kurallar söyledim: Tahtaya yazdığım ve defterlerine yazmaları gereken genellikle 4-5 örnekten sonra açıklamalarımdan not tutacaklar. İlerleyen zamanda kaç tane yeni soru çözeceğimi onlara daima söyledim. Sınıfta çalışmalara başladıklarında sınıfta acele bir şekilde dolaşarak notlarını notla değerlendirdim. Notlarını alana kadar sıralarında oturmak zorundaydılar. Daha sonra küçük gruplar halinde çalışmaya başladılar. Beni şaşırtırcasına, sınıf gerçekten daha iyi davranmaya başladı. Kendimi konrol içinde hissettim. Onların hoşuna gitmem için oldukça kıvrandığımı bilmelerinin uzun zaman aldığını sanıyorum. Cebirde gerçek hayatla ilgisi olmayan örnekler kullanmak çok iyi bir fikir değildir. Her zaman yapabildiğim kadarıyla cebir problemlerinin anlamlı olmasına gayret ettim. Ders kitabı kullanmak tüm bu değişiklikleri yapmadı. (Her zaman ders kitabına güvenmezdim.). Fakat bir yapı kurmak gerçekten zor sınıflarda yardımcı olur. Yılın sonlarına kadar onlarla hoşa gidecek faaliyetler yaptım: Sonunda gösteriyi (şovu) iyi idare ettiğimi hissettim. Hakikaten, geriye doğru düşündüğümde, dönüm noktasının onlara öğretmenlik yapabileceğimi inanmamdı. Sonraki yıl, çoğu öğrenciler bana merhaba demek için yanıma geldi. İki yıl sonra bile çoğunun isimlerini hatırlıyordum.
  Sınıfta değişik disiplin problemleri vardır. Bu tiplerden biri yukarıda bahsettiğim tipti. Sınıfta problemi kimin yarattığı belli olmuyordu. Dolayısıyla bir kişiyi sınıftan atmak zordu. Birisini dışarı attığınızda başkasının problemi yarattığını söylüyordu. Bunun gibi durumlarda, en kötü öğretmenlerden farklı olarak, size aşağıdaki adımları öneririm. (Bunlar sıralı değildir ve hepsi disiplin durumuna bağlıdır.)
  1. Kendinize bakın. Öğrettiğiniz konuları tam olarak anlıyor musunuz? Öğrencilerin sorabilecekleri problemleri bekliyor musunuz. Sunduğunuz konular oldukça zor mu? Oldukça kolay mı? Öğrencilerle bağlantınız var mı? Yeteri kadar kuralınız var mı? Birisi sizin dersi videoya alsın. Kendinizi bir firmaya ücretli bir öğretmen olarak sunuyor musunuz?
  Gizliliği korumayan bir duruma mı girdiniz? Öğrenciler bunun için çok hassastır. Durum buysa gevşemeye çalışın ve her öğrenciyi tek tek tanımaya çalışın.
  2. Yeni materyali sunmak için yeteri kadar zaman ayırıyor musunuz?
  Ya da dönemin çoğunda ödevlerle mi uğraşıyorsunuz? Yeni bir konuyu sunmak için zar zor bir zaman mı buluyorsunuz? Son dakikada ödev vermeye mi çalışıyorsunuz? Böylece öğrencilerin dağıtacağı bir döngü mü yaratıyorsunuz? Bu kalıba kaç tane kıdemli öğretmenin düştüğü çok şaşırtıcıdır. Zamanınız olmayabilir. Dersi anlaşılır bir şekilde sunmak için zaman ayırın. Sınıfta alıştırma yapmaları için zaman ayırın. Ödevlerini sınıfta yaptırma zamanı ise sınıfta dolaşabilir, ödevlerine yardım edebilirsiniz. Daha ne gibi yardımlara ihtiyaçları olduklarını anlamanız için zamana ihtiyacınız vardır.
  3. Bölüm başkanınızla veya güveneceğiniz birisiyle konuşun. Bu kişinin sınıfınızı ziyaret etmesini söyleyin ve sınıfta oturma yerleri için, dersinizin yapısı için, ders sunumunuz vesaire için size fikirler vermesini sağlayın. Tek başınıza herşeyi halletmeye çabalamayın. Güveneceğiniz destekli bir sisteminiz olsun. Arkadaşlarınıza öğrencilerin veya bir öğrencinin korkunç yaramaz olduğunu söylemeyin. Bu sözlerin öğrencilere nasıl ulaştığına şaşırıp kalırsınız. Bu öğrenciye arkadaşlarınızın yapacağı masum bir açıklama şöyle olabilir: " X adlı öğretmenin sınıfında senin için hoşa gitmeyen bazı şeyler duydum." Bu açıklama sizin için her şeyi daha berbat bir hale getirebilir.. Bazı öğrencileri başka bir sınıfa vermek zorunda kalabilirsiniz. Öğrencinin sınıfını değiştirmeden önce uygun bir bölüm başkanı ile veya müdür ile konuşun. Başkalarının bazı öğretmenler için verdiği öğüt, size uymayabileceğini unutmayın. Uygulayacağınız disiplin, sizi rahat ettirmelidir.
  4. Evlere telefon etmeyi asla gözden kaçırmayın. Çoğu anna-babalar veya bakıcılar size destek sağlar. Çoğu durumlarda öğrencinin onun evine telefon etmeyi planladığımı bilmesine izin veririm. Çocuğun anne-babası veya bakıcısının desteğinden kuşkulanıyorsanız ailedeki bildiğiniz büyük birisiyle konuşabilirsiniz. Velilerin okulun fonksiyonlarıyla ilgilenmediğini asla sanmayın. Çoğu veliler uzun saatler boyunca çalışmaktadır. Bazılarının okulda bulundukları zamanlarda kötü izlenimleri olmuş olabilir. Veya çocuklarının derslerinin iyi olmadığını duymak onları utandırabilir. Velilerle konuşurken öğrencilerle ilgili kötü ve iyi şeyleri söyleyin. Arada bir sadece iyi nedenlerle de evlerine telefon edin.
  5. Veremeyeceğiniz yada yapamayacağınız sözler ve tehditleri asla yapmayın. Öğrencilerinizin saygısını kaybederseniz, sınıfta her şey daha kötü olabilir.
  6. Asla kontrolünüzü kaybetmeyin. Sesinizi yükseltebilirsiniz. Fakat birebir öğrencilerinizle asla meşgul olmayın.Asla "kesin artık" demeyin. Bir öğrenciyi fiziksel olarak asla kaldırmaya uğraşmayın. Bilhassa bir öğrenciye asla dokunmayın. Kendinizi savunma amacıyla bir öğrenciye dokunmaktan sorumlu olabilirsiniz.Okulunuzun kurallarını iyi bilin. Çok sinirli iseniz, susma metodunu kullanın ve kontrolü yakalamaya çalışın.Sakinleşince dürüst bir şekilde alçak bir ses tonuyla konuşun .
  7. Bir veya iki öğrencinin karıştığı disiplin problemleri en iyi şekilde her öğrenci hakkında mümkün olduğu kadar bilgi edinmektir. Bazı öğrencilerden, sınıf dışında konuşularak en iyi şekilde cevap alınabilir. Bunu kendi sınıfınızın dışında yapmak iyi bir yöntem değildir, çünkü, bilinen nedenlerden dolayı, sınıfınızı asla başsız terketmemelisiniz. Dersiniz bitince öğrenci ile görüşmeye gayret edebilirsiniz. Dolayısıyla aynı sınıftaki diğer öğrenciler bu durumun farkına varmazlar. Diğer öğrencilerin seyretmediğini veya dinlemediğini bilirlerse, öğrenciler daha çok alır ( kabul edici olur.)
  Sınıf arkadaşları önünde de kızdırılmayacaklardır.
  Diğer şeyler de çalışabilir:
  Asi bir öğrenciye önemli bir görev vermek. (Şüphesiz, itaatsiz olmadıkları zaman). Örneğin onlardan öğretmen yardımcısı olmaları istenir. (Her sınıfım için her hafta yeni bir öğretmen yardımcısına sahip olmaya çabalardım.) Ya da grup yazıcısı, A+ kağıtlarını cevap anahtarı gibi kullanarak hataları düzelten öğrenci olmaları vesaire istenir. Bu olumlu jestler yardımcı olabilir. Sizin öğrenciyi koruduğunuzu bilmesini sağlayın. (Davranışları için değil). Öğrenciyi dürüstçe methedin. Bunu sık sık yapın. Bazı öğrenciler toplum önünde methedilmek istemez, diğerleri ister.
  Her şeyi denedikten sonra bazı teknikler benim için çalışır.:
  Öğrencinin bir davranış anlaşmasına (kontratına) sahip olması ve problemi düzeltme yolları bulmak için müdür yardımcısıyla bir konferans yapılması. Problemin üstesinden gelmek için anna-baba veya bakıcısı ile veya üçüncü bir kişiyle (bu önemli) de öğrenci varken toplantı yaptım.
  Öğrenciyi hala koruduğunuzu iyice açık bir şekilde ifade edin. Davranışlarına tahammül edemiyeceğinizi belirtin. Hatırlanması gereken önemli bir şey de herhangi bir öğrenciye karşı kin tutmayın. Birçok öğretmen bunu yapıyor ve bu her şeyi daha kötü yapıyor.
  Sınıf içinde bazı davranışlara tahammül edilemiyeceğini hatırlayınız ve derhal bir müdahale için telefon edin. Siz veya diğer öğrencilerinizden biri fiziksel olarak tehdit edilirse anında müdahale etmelisiniz.
  Kendi kendinize durumun üstesinden gelemezseniz derhal yardım isteyin. Sınıfınızın ana büroya (okul yöneticisine) telefon edilebilecek şekilde donatılması önerilir. Disiplin işlemleri için devletin ve çevrenizin (okulunuzun) kurallarını iyi biliniz. Bir öğrencinin sözlü bir şekilde sizi veya diğer bir öğrenciyi incitmesine asla izin vermeyin.
  Kuralların ve doğruluğun ikisinin de açık bir şekilde beklentilerle birleştirilmesi ve anlaşılır bir ders, iyi öğretme tekniklerinin elemanlarıdır. Öğretmek kolay değildir. Daha iyi olacaktır. Yıllarca öğretmenlik yaptıktan sonra bile iyi ve kötü günler olacaktır. Her durumdan (olaydan) öğrenmeye devam ediniz.  Öğrencilerin isimlerini enkısa zamanda öğrenerek her fırsatta öğrencilere isimleriyle hitap etmeli.Öğrenciler çok etkilenip kendilerine değer verildiğini anlayacak ve kalbe köprüler ilk günlerden kurulacak. Bunun için ilk günler için isim kartları yapılabileceği gibi hafızayı zorlayarak bu konuda kafayı yormak ve ezberlemek için evde gayret göstermek daha etkili ir çözüm olabilir.
  Zil çalar çalmaz sınıfa girip, zamanında hemen zil çalmadan dersi bırakmak öğrencilerde her zaman olumlu izlenim bırakacaktır.Ders zili çaldıktan sonraki her saniyede öğrencinin dikkati dağılacak ve sıkılacaktır.Ders planı yaparken bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.Planda yazdıklarınız bitmese bile zil’e sadık kalmak öğrencinin dinlenme vaktine saygı göstermek demektir.Öğretmen masasına koyacağınız bir saatle zaman kontrolünü yapabilirsiniz.
  Öğrencilerin isimlerini enkısa zamanda öğrenerek her fırsatta öğrencilere isimleriyle hitap etmeli.Öğrenciler çok etkilenip kendilerine değer verildiğini anlayacak ve kalbe köprüler ilk günlerden kurulacak. Bunun için ilk günler için isim kartları yapılabileceği gibi hafızayı zorlayarak bu konuda kafayı yormak ve ezberlemek için evde gayret göstermek daha etkili bir çözüm olabilir.

  Zil çalar çalmaz sınıfa girip, zamanında hemen zil çalmadan dersi bırakmak öğrencilerde her zaman olumlu izlenim bırakacaktır.Ders zili çaldıktan sonraki her saniyede öğrencinin dikkati dağılacak ve sıkılacaktır.Ders planı yaparken bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.Planda yazdıklarınız bitmese bile zil’e sadık kalmak öğrencinin dinlenme vaktine saygı göstermek demektir.Öğretmen masasına koyacağınız bir saatle zaman kontrolünü yapabilirsiniz.
  Öğretmen hem sıkı disiplinli hemde canayakın ve arkadaşca olabilir.Öğrenciler, sınıfta istediğimizi yapabileceğimiz bir öğretmen olsun yerine sınıfı disiplinde tutacak dersin kaynamasını engelleyecek ve bize öğrenmeyi öğretecek bir hoca isterler.
  Çocuklarınızın sağlıklarıyla yakından ilgilenin.Özellikle Göz bozuklukları sık rastlanan ve bazı aileler tarafından ihmal edilen en önemli sağlık problemlerinden biridir.Velilerle irtibata geçip problem halledilmeli.Ergenlik çağı omplikasyonları,nasıl iyi atlatılabilir konusunda bilgilenmeli.
  Sınıf Kurallarını öğrencilerle beraber belirleyin ve uygun bir yere asın.Okulun kendine ait kuralları yanında size göre sınıfın yönetilmesinde faydalı olabileceğini düşündüklerinizi maddeleştirip(öğrencilerle istişare ederek)asılabilir. Okul kuralları ve sınıf kuralları ilk günler anlatılmalıdır
  Genel bakmak yerine Özel bakmak bazen öğrencilerle kopan bağları tamir edebilir.Yani konu anlatırken spesifik öğrencilerle göz göze gelmek.
  Bazı çiçekleri övgüyle büyütebilirsiniz. Bazıları övülmekten çok hoşlanırlar..Ağzımız yorulana kadar öğrencilerin her yaptıklarını fırsat bilip övmek ,çalışmalarını birkaç kat arttırabilecektir.Özellikle ilk sınıflarda..
  Sınıf içinde bağlantıyı kesmemeye dikkat etmeli.Dikkatinizi çekmiştir, sınıf devamlı kendilerine birşeyler söylenmesini ister, bu sınıfa bağlı olmaktır. Konuşmayı kestiğinizde ,yanlış sorunun nerede yanlış olduğunu araştırmaya başladığınızda vs. sınıfta gürültü başlayacaktır .Kısacası siz konuşmayı kesersiniz, sınıf konuşmaya başlar .Bu anormal bir durum değildir onun için gürültü yaptıklarında çocuklara kızmak doğru değildir.Bir yolunu bulup tekrar bağlantı kurulmalı.
  Çok yaramaz, işe yaramaz deyip bir kenara atmasak Çocukların daha uzun seneleri var...Çocuklarımıza şefkat işi çözecektir.Bu senfoninin yazarı olmak kolay olmasada bunu birileri yazacaktır..Hergün yeni bir yaklaşımla onları çözmenin yolları araştırırlmalı.
  Tecrübeli öğretmenler eğer o tecrübelerini satıyorlarsa fiyatını hiç sormadan talip olmalı.Hala okulda dersine girmediğin öğretmenler, var değilmi!
  Yoklamalar çok ciddi takip edilmeli.Normal öğrenci, yoklamayı takip eden öğretmenin öğrenciyle ciddi olarak ilgilendiğini, onu önemsediğini düşünür.
  Hadiseler üzerine sakin gidiyorsak,öğrencilerimize saygılı isek,her ne olursa olsun adil isek ,işleri sıkı tutup disiplini sağlayabiliyorsak onların güvenini ve saygısını kazanmışız demektir.Negatif davranış,tehditkar tutum,saygısıszca davranış,hitap, ilişkilerimizi tamir edilemez seviyede zedeleyecektir.onların sizden birşeyler öğrenmesi ciddi zorlaşacaktır.Yapılan araştırmalar korku tehdit ve heyecanın öğrenme isteğini tamamen kaçırdığını tespit etmiştir.
  Serbestce, korkmadan fikirlerini söyleyebilecekleri,hata yapmalarının kendilerine bir risk getirmeyeceğini bildikleri bir sınıf ortamı öğrenme noktasında kapıları açar.
  Derse başlamadan önce tahtanın bir köşesine konuyla ilgili enteresan soruları yazmak ve konu ilerledikçe ve yeri geldikçe soruları cevaplamak,derse olan ilgiyi arttırabilir.
  Zayıf notlarınızı jurnale kurşun kalemle yazacağım,en düşük not ortalamaya alınmaz’, türü anlaşmalar yapılarak çocukların gönülleri kazanılabilir.Ayrıca yıl boyunca çocuk bakıcılığımı yoksa bir şeyler öğretmek mi ? ..şeklinde bir soruyla öğrencileri , derste öğrenim vaktine riayet etmeye çağırabilirsiniz.
  Arada bir yalnız olduğunuzda öğrencilerin sizin hakkınızda,okul hakkında,dersiniz hakkında neler düşündüğünü düşünün.
  Öğrencileriniz şu an ne yapıyorlar? Problemleri, ailevi durumları ne alemde? Gibi soruları sakin bir zamanınızda düşünmeniz öğrenciyi ilk gördüğünüzde hal hatır sorma bakımından faydalı olabilecektir.Özel hayatı ile ilgilenmeniz öğrenmesine faydası dokunduracaktır.
  Öğrencilerin isimlerini enkısa zamanda öğrenerek her fırsatta öğrencilere isimleriyle hitap etmeli.Öğrenciler çok etkilenip kendilerine değer verildiğini anlayacak ve kalbe köprüler ilk günlerden kurulacak. Bunun için ilk günler için isim kartları yapılabileceği gibi hafızayı zorlayarak bu konuda kafayı yormak ve ezberlemek için evde gayret göstermek daha etkili bir çözüm olabilir.
  Zil çalar çalmaz sınıfa girip, zamanında hemen zil çalmadan dersi bırakmak öğrencilerde her zaman olumlu izlenim bırakacaktır.Ders zili çaldıktan sonraki her saniyede öğrencinin dikkati dağılacak ve sıkılacaktır.Ders planı yaparken bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.Planda yazdıklarınız bitmese bile zil’e sadık kalmak öğrencinin dinlenme vaktine saygı göstermek demektir.Öğretmen masasına koyacağınız bir saatle zaman kontrolünü yapabilirsiniz.
  Öğretmen hem sıkı disiplinli hemde canayakın ve arkadaşca olabilir.Öğrenciler, sınıfta istediğimizi yapabileceğimiz bir öğretmen olsun yerine sınıfı disiplinde tutacak dersin kaynamasını engelleyecek ve bize öğrenmeyi öğretecek bir hoca isterler.
  Çocuklarınızın sağlıklarıyla yakından ilgilenin.Özellikle Göz bozuklukları sık rastlanan ve bazı aileler tarafından ihmal edilen en önemli sağlık problemlerinden biridir.Velilerle irtibata geçip problem halledilmeli.Ergenlik çağı komplikasyonları,nasıl iyi atlatılabilir konusunda bilgilenmeli.
  Sınıf Kurallarını öğrencilerle beraber belirleyin ve uygun bir yere asın.Okulun kendine ait kuralları yanında size göre sınıfın yönetilmesinde faydalı olabileceğini düşündüklerinizi maddeleştirip(öğrencilerle istişare ederek)asılabilir. Okul kuralları ve sınıf kuralları ilk günler anlatılmalıdır
  Genel bakmak yerine Özel bakmak bazen öğrencilerle kopan bağları tamir edebilir.Yani konu anlatırken spesifik öğrencilerle göz göze gelmek.
  Bazı çiçekleri övgüyle büyütebilirsiniz. Bazıları övülmekten çok hoşlanırlar..Ağzımız yorulana kadar öğrencilerin her yaptıklarını fırsat bilip övmek ,çalışmalarını birkaç kat arttırabilecektir.Özellikle ilk sınıflarda..
  Sınıf içinde bağlantıyı kesmemeye dikkat etmeli.Dikkatinizi çekmiştir, sınıf devamlı kendilerine birşeyler söylenmesini ister, bu sınıfa bağlı olmaktır. Konuşmayı kestiğinizde ,yanlış sorunun nerede yanlış olduğunu araştırmaya başladığınızda vs. sÖğretmen hem sıkı disiplinli hemde canayakın ve arkadaşca olabilir.Öğrenciler, sınıfta istediğimizi yapabileceğimiz bir öğretmen olsun yerine sınıfı disiplinde tutacak dersin kaynamasını engelleyecek ve bize öğrenmeyi öğretecek bir hoca isterler.
  Çocuklarınızın sağlıklarıyla yakından ilgilenin.Özellikle Göz bozuklukları sık rastlanan ve bazı aileler tarafından ihmal edilen en önemli sağlık problemlerinden biridir.Velilerle irtibata geçip problem halledilmeli.Ergenlik çağı komplikasyonları,nasıl iyi atlatılabilir konusunda bilgilenmeli.
  Sınıf Kurallarını öğrencilerle beraber belirleyin ve uygun bir yere asın.Okulun kendine ait kuralları yanında size göre sınıfın yönetilmesinde faydalı olabileceğini düşündüklerinizi maddeleştirip(öğrencilerle istişare ederek)asılabilir. Okul kuralları ve sınıf kuralları ilk günler anlatılmalıdır
  Genel bakmak yerine Özel bakmak bazen öğrencilerle kopan bağları tamir edebilir.Yani konu anlatırken spesifik öğrencilerle göz göze gelmek.
  Bazı çiçekleri övgüyle büyütebilirsiniz. Bazıları övülmekten çok hoşlanırlar..Ağzımız yorulana kadar öğrencilerin her yaptıklarını fırsat bilip övmek ,çalışmalarını birkaç kat arttırabilecektir.Özellikle ilk sınıflarda..
  Sınıf içinde bağlantıyı kesmemeye dikkat etmeli.Dikkatinizi çekmiştir, sınıf devamlı kendilerine birşeyler söylenmesini ister, bu sınıfa bağlı olmaktır. Konuşmayı kestiğinizde ,yanlış sorunun nerede yanlış olduğunu araştırmaya başladığınızda vs. sınıfta gürültü başlayacaktır .Kısacası siz konuşmayı kesersiniz, sınıf konuşmaya başlar .Bu anormal bir durum değildir onun için gürültü yaptıklarında çocuklara kızmak doğru değildir.Bir yolunu bulup tekrar bağlantı kurulmalı.
  Çok yaramaz, işe yaramaz deyip bir kenara atmasak Çocukların daha uzun seneleri var...Çocuklarımıza şefkat işi çözecektir.Bu senfoninin yazarı olmak kolay olmasada bunu birileri yazacaktır..Hergün yeni bir yaklaşımla onları çözmenin yolları araştırırlmalı.
  Tecrübeli öğretmenler eğer o tecrübelerini satıyorlarsa fiyatını hiç sormadan talip olmalı.Hala okulda dersine girmediğin öğretmenler, var değilmi!
  Yoklamalar çok ciddi takip edilmeli.Normal öğrenci, yoklamayı takip eden öğretmenin öğrenciyle ciddi olarak ilgilendiğini, onu önemsediğini düşünür.
  Hadiseler üzerine sakin gidiyorsak,öğrencilerimize saygılı isek,her ne olursa olsun adil isek ,işleri sıkı tutup disiplini sağlayabiliyorsak onların güvenini ve saygısını kazanmışız demektir.Negatif davranış,tehditkar tutum,saygısıszca davranış,hitap, ilişkilerimizi tamir edilemez seviyede zedeleyecektir.onların sizden birşeyler öğrenmesi ciddi zorlaşacaktır.Yapılan araştırmalar korku tehdit ve heyecanın öğrenme isteğini tamamen kaçırdığını tespit etmiştir.
  Serbestce, korkmadan fikirlerini söyleyebilecekleri,hata yapmalarının kendilerine bir risk getirmeyeceğini bildikleri bir sınıf ortamı öğrenme noktasında kapıları açar.
  Derse başlamadan önce tahtanın bir köşesine konuyla ilgili enteresan soruları yazmak ve konu ilerledikçe ve yeri geldikçe soruları cevaplamak,derse olan ilgiyi arttırabilir.
  Zayıf notlarınızı jurnale kurşun kalemle yazacağım,en düşük not ortalamaya alınmaz’, türü anlaşmalar yapılarak çocukların gönülleri kazanılabilir.Ayrıca yıl boyunca çocuk bakıcılığımı yoksa bir şeyler öğretmek mi ? ..şeklinde bir soruyla öğrencileri , derste öğrenim vaktine riayet etmeye çağırabilirsiniz.
  Arada bir yalnız olduğunuzda öğrencilerin sizin hakkınızda,okul hakkında,dersiniz hakkında neler düşündüğünü düşünün.
  Öğrencileriniz şu an ne yapıyorlar? Problemleri, ailevi durumları ne alemde? Gibi soruları sakin bir zamanınızda düşünmeniz öğrenciyi ilk gördüğünüzde hal hatır sorma bakımından faydalı olabilecektir.Özel hayatı ile ilgilenmeniz öğrenmesine faydası dokunduracaktır.
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş