Sıfır Enerji Harcayan Binalar Geliyor

'Dekorasyon' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sıfır Enerji Harcayan Binalar Geliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Azalan kaynaklar, enerjide tüketimi belirgin şekilde azaltan projeleri öne çıkartıyor. Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapımına başlanan bir otelde, “sıfır enerji tüketimi” hedefleniyor.

  Kışları dahi ek ısıtmaya ihtiyaç duymayan binalar “pasif evler” olarak adlandırılıyor. Bu binaların ısı ihtiyacının büyük bir bölümü “pasif” kaynaklardan yani, güneş ışığı, teknik aletlerin ısısı ve vücut ısısı gibi kaynaklardan sağlanıyor. Pasif evler çok az ya da sıfır enerjiyle çalışıyor. Bu tarz evler çoğunlukla şehir merkezi dışındaki bölgelerde bulunuyor. Ancak Avusturya’nın başkenti Viyana'daki bir girişimci, şehir içinde ilk sıfır enerji harcayan oteli oluşturmak için kolları sıvadı.
  “Stadhalle” adlı otel, Viyana tren garının arkasındaki bir yan sokakta bulunuyor. Otelde bu sıralar inşaat çalışmaları göze çarpıyor. Var olan eski otel binasının yanına ek bir bina daha inşa ediliyor. Bu yeni bina pasif ev özelliği taşıyacak. Pasif evlerde, ihtiyaç duyulan elektriğin büyük bir bölümü evlerin yüzeyine yerleştirilmiş olan güneş panelleri sayesinde elde ediliyor. Kış aylarında ise çoğunlukla ek ısıtmaya gerek kalmıyor. Böylece enerji masrafları büyük oranda düşüyor. Otel müdiresi Michaela Reitterer, otel için gerekli enerjinin nerede oluşturulacağını şu sözlerle anlatıyor:

  "Şurada gördüğünüz çatıda fotovoltaik tesis bulunuyor. Ortada ise üç rüzgâr tribünü yer alıyor. Eğer köşeye bakarsanız, orada ise 40 metrekarelik güneş kolektörü monte

  ediliyor.“


  [​IMG]  [​IMG]
  İlk olma isteği
  Michaela Reitterer, ilk başta planlarından bahsettiğinde insanların şaşkın bakışlarıyla karşılaşmış. Ancak şimdi, yeni binanın tamamlanmasıyla, işletmesini sıfır enerjiye ihtiyaç duyan bir otele dönüştürmek istiyor:
  "Başta şöyle düşünmüştük: “Kentte pasif ev olarak adlandırılabilecek hiçbir otel yok ve sıfır enerji bilançolu otel ya da sıfır enerji harcayan ev yok. Peki, biz şehrin ortasında enerji kaynağını nereden bulacağız?” Buna karşılık ben, “O zaman biz ilk olacağız çünkü bunu denemek istiyoruz” dediğimi hatırlıyorum. Sonra aklıma, benim “sarışın“ olarak adlandırdığım bir fikir geldi. Biliyorsunuz, sarışın kadınlardan bahsederken genellikle onların biraz aptal oldukları söylenir. Ben de sarışın olduğum için bundan sonra hep bu tarz şakalar yaptık. Örneğin inşaatla ilgili her konuşmada ben, “Bugün de bir sarışın fikrim var” dedim. Böylece bugün bulunduğumuz noktaya geldik.”
  Pasif ev nedir?
  Reitterer, şimdi sıfır enerji bilançolu ilk kent oteli olacaklarını söylüyor. Eğer inşaat kasım ayında tamamlanırsa, ısınma ve elektrik için evin kendi ürettiğinden daha az enerji kullanılacak. Yeni sistem, çatıdaki rüzgâr tribünleri ve güneş pilleriyle çalışacak. Binayı ve tüm odaları dolaşan borulardan su pompalanarak ısı dengesi ayarlanacak.
  Pasif evlerin özelliği, binada bir merkezi havalandırma tesisatı ve bir de ısı geri kazanım tesisatı bulunması. Bu düzenek dışarıdan alınan taze havayı, ısı konvertöründen geçiriyor. Konvertör çıkan havanın sıcaklığını alıp, giren taze havayla birleştirerek havalandırma sistemine veriyor. Böylece odalar kışın ılık kalıyor, yazın da borularla pompalanan soğuk su odaları serin tutuyor. Yeni bina, havalandırma sistemine de sahip olduğu için kışın pencerelerin açılmasına gerek kalmayacak.
  [​IMG]
  Müşteriler otelden memnun
  Otelin müdüresi, daha önceden bitki yetiştirme konusunda bilgi sahibi. Dikkatlice temizlenmiş bahçe içinde bulunan binanın duvarlarından sarkan bitkilerle otel adeta bir vahayı andırıyor. Otelin eski bölümündeki çatıda ise lavantalar yer alıyor. Otelin lobisinde de küçük çiçek demetleri bulunuyor.
  Her oda, özel olarak dekore edilmiş. Çift kişilik bir odanın günlük ücreti 116 ila 136 euro arasında değişiyor. Bu, Viyana’da kısa bir tatil geçirmek için uygun bir fiyat. Hannover’den gelen Barbara ve Uli Drewitz, otelden memnun olduklarını söylüyor:
  "Biz de enerjiden tasarruf etmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla bunu enteresan buluyoruz. Ayrıca bu otel, gerçekten sıcak, güzel ve insana kendini iyi hissettiriyor.“
  "Biraz ressam ve mimar Friedensreich Hundertwasser’ı hatırlatıyor.“
  Devlet yardımı almamış
  Michaela Reitterer, sıfır enerjili oteli için devlet yardımı talep etmemiş. Bu konuda düzenlemelerin henüz hazır olmadığını belirten Reitterer, belki de işe çok erken başladığını söylüyor. Otel müdiresi, otel hakkında anlattıklarına inanmak istemeyenlere ise her şey hazır olduğunda bazı veriler göstermek istiyor:
  "Buradaki otel lobisinde ve sonra da internette elektrik ve enerjide ne kadar kazandığımızı göstereceğiz; ayrıca ne kadar harcadığımızı ve toplamda bütün yıl boyunca ne kazandığımız da göstereceğiz. Böylece bunun gerçekten söylendiği gibi olduğunu herkes görebilir.“​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sıfır Enerji Harcayan Forum Tarih
Sıfır Karbonlu ve Kendi Enerjili Ev Dekorasyon 22 Mayıs 2009
Sıcaklığın Sıfır Derecenin Altına Düştüğü Yerler Nelerdir Doğa ve Bitkiler 14 Kasım 2013
Nokia İnternet Yapılandırmasını Sıfırlama Kodu Nokıa 15 Haziran 2011
Nokia Fabrika Ayarlarına Dönme ve Sıfırlama Kodu Nokıa 15 Haziran 2011
Termodinamiğin sıfırıncı, birinci, ikinci ve üçüncü kanunu nedir? Konu Dışı Başlıklar 12 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş