Sıcak Havalarda Rahat Bir Uykunun İpuçları

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Sıcak Havalarda Rahat Bir Uykunun İpuçları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sıcak Havalarda Rahat Bir Uykunun İpuçları
  Yaz aylarında, özellikle sıcak ve rutubetli günlerde uyku uyumak kolay olmasa da bazı önlemlerle bu durumun üstesinden gelmek mümkün. Genel kanının aksine, dikkatli kullanılan klimalar hastalıklara yol açmıyor ve konfor düzeyini önemli ölçüde artırıyor.VKV Amerikan Hastanesi Uyku Kliniği Bölüm Şefi Dr. Sabri Derman rahat bir uyku için alabileceğiniz önlemleri sıraladı:
  İnsan vücut ısısı doğal olarak gün içinde küçük de olsa, düzenli bir dalgalanma gösterir. Üstümüz açık olarak ısısı klima ile sabitlenmiş bir odada akşam rahatça uyuduktan sonra sabaha karşı üşüyerek uyanmamızın nedeni, aslında odanın değil içimizin soğumuş olmasından kaynaklanır.

  Pek çok memeli hayvan gibi biz de vücut ısımızı oldukça dar bir aralıkta, 0.5-1.5 derecelik bir pay içinde tutmak zorundayız. Vücut ısımız 40 derecenin üstüne çıkmışsa çok hastayız demektir, 35’e inmişse donmak üzereyiz sayılır.

  Rahat uyku için önlemler:

  Her şeyden önce mümkün olduğunca havadar yerde uyumamız gereklidir.
  Sıcağa hassas kimselerin yatak odalarında klima kullanmayı değerlendirmeleri yerinde olur. Genel kanının aksine, dikkatli kullanılan klimalar hastalıklara yol açmaz ama konfor düzeyini önemli ölçüde artırabilir.
  Özellikle yaşlıların, kalp, tansiyon, ciğer hastalıkları olanların, kilolu kişilerin vücutlarını tam destekleyen, vücudun ağırlık noktalarına özel destek sağlayan rahat şiltelerde yatmak uyku kalitesini artıracaktır.
  Rahat bir uyku için tercih ettiğimiz giysiler kadar kullanılan yastıkları da dikkatle seçmek gerekir. Boynumuzun doğal eğriliğini destekleyen ama çenemizin öne doğru bükülmesine neden olmayan yastıklarda yatmak yerinde olur.
  Çarşaf, yastık kılıfı ve pikelerin pamuklu olması önemlidir. Özellikle yastıkların dolgu maddelerinin hava akımına izin veren doğal veya bu iş için özel üretilmiş sentetik maddelerden olmasına dikkat edilmelidir.
  Yaz aylarında gece yenen yemeklere dikkat etmekte yarar var. Her şeyden önce son öğün ile yatma saati arasına en az 3 saat koymak, midenin boşalmasına ve yatınca nefes almak ve kalp üstünde basınç olmasını azaltmak açısından gereklidir.
  Akşam yemeklerinde yağlı, kızartılmış, baharatlı/acılı/ekşili yemeklerden özellikle kaçınmak gerekir.
  Her zaman olduğu gibi alkol, kahve başta olmak üzere bütün kafeinli içecekler (kolalar ve enerji içecekleri dahil) uykuya dalmayı güçleştirecek veya kalitesini bozacaktır. Az miktarda alkol insanı gevşeterek uyumasını kolaylaştırabilir ancak fazlası mutlaka uyku kalitesini bozar, sabah “akşamdan kalma” duygusu da yeni güne geç ve güç başlamaya neden olur. Ayrıca, daha sık tuvalete kalkmak ihtiyacı ilave bir faktör olarak uykuyu böler.

  UYKU TESTİ


  Aşağıdaki sorulardan herhangi birine ‘’evet’’ yanıtı verenlerin bir uyku bozuklukları uzmanından yardım alması gerekir:

  Geceleri uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte zorluk çekiyor musunuz?
  Kaç saat uyursanız uyuyun, sabah uyandığınızda kendinizi hâlâ yorgun hissediyor musunuz?
  Sosyal açıdan uygun ve istediğiniz saatlerde uyuyup uyanabiliyor musunuz? İşe veya okula geç kalma probleminiz var mı?
  Sık sık kâbuslarla veya korkuyla çığlık atarak uyandığınız olur mu?
  Çevrenizdeki insanlar tarafindan horladığınız veya uykuda nefes almakta güçlük çektiğinize ilişkin gözlemler var mı?
  Gün içinde ani ve engellenemez uyku bastırmasi olur mu? Direksiyon başında hiç uykuya daldınız mı?
  Gece yatmadan önce bacaklarınızda rahatsızlık, huzursuzluk, ağrı, karıncalanma vs gibi nahoş hisler oluşur mu? Bacaklarınızı istem dışı hareket ettirdiğiniz olur mu?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sıcak Havalarda Rahat Forum Tarih
Sıcak havalarda beyin kanaması riski Genel Sağlık 12 Temmuz 2010
sıcak havalarda beslenmeye dikkat etmeli! Diyet Beslenme 8 Şubat 2009
Sıcak havalarda beslenmeye dikkat! Diyet Beslenme 18 Ağustos 2008
Sıcaklık enzimlerin çalışmasını nasıl etkiliyor kısaca Eğitim Bilgileri 18 Ocak 2017
Rüzgar Basınç Sıcaklık ne demek? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 3 Mayıs 2015

Bu Sayfayı Paylaş