Sığırcığın İntiharı Kitabı - Doğan Erdem

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda SeLeN tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sığırcığın İntiharı Kitabı - Doğan Erdem konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğan Erdem Sığırcığın İntiharı kitap tanıtımı - kitap özeti


  Kitabın Künyesi

  Sığırcığın İntiharı
  Doğan Erdem
  Postiga Yayınları / Roman Dizisi
  Türkçe
  240 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 21 cm
  İstanbul, 2010, 1. Basım
  ISBN : 9786055711177

  Kitap Hakkında

  Yazarlar kimi şehirlere sahip çıkar, şehirler de yazarların adlarıyla özdeşleştirilirler. İstanbul'u da sahiplenenler olmuştur elbet; ama, yazın dünyasının sahiplendiği şehirlere öfke taşıyanlar da vardır. Büyük şehirlerin tümüne duyulan öfkedir aslında bu.

  Modern dünyanın, nasıl içimizi boşalttığını, bizi soğuk ve yalnız bir insan müsveddesine dönüştürdüğünü betimlerler. Doğan Erdem bu manada İstanbul'la cebelleşmeyi seçiyor. Küçük bir kasabada, modernitenin kapıları zorlamadığı sade bir dünyada, kendimizin farkına vararak yaşama hevesini depreştirmeyi yeğliyor. Ama yazar bu seçiminde de huysuz ve aksi...

  Doğan Erdem, roman kahramanı Özer'i çocukluğunun travmalarını anımsayacağı, küllenen acılarını ortaya çıkaracağı bir yere taşımayı seçiyor. Yorulmuş bir şehirli için kalan tek umudu; yani ücra bir kasabada, içine dönüp kendini keşfederek yaşayabilme beklentisini de yok etmeyi, okuyucusunu umutsuzluğa sürüklemeyi tercih ediyor yazar.
  Şehrini taparcasına sevenlerle, taşrayı sade ve ruh yüklü bulanları kızdıracak kadar ileri giden bir roman oluyor en sonunda "Sığırcığın İntiharı..."

  Doğan Erdem, şehirlerin nimetlerinden ustaca faydalanmayı bilen, küçük kasaba düşleri kurup hala saf olduğunu düşünen toplumsal bir kesiti öfkelendirecek, uygunsuz, rahatsız edici, sorgulayan bir roman koyuyor önümüze.

  Hiçbir satırını atlamadan okuyun. Sizi anlatan her tümcenin altını çizin. Her korkunuzla yüzleşin. Umudu umutsuzlukta aramayı deneyin. Olacak.

  "Memleket denilen şey bir yere ait olmanın sonucudur ve ben bu yaşa değin hiçbir yere memleket demeyi beceremedim. Ait olmak tutsaklıktır, diyordum soranlara. Oysa bazen kendimi dahi inandıramadığım bana saçma sapan gelen bir laftı. Bir yere ait olmayı çok isterdim aslında. Caddelerinde yürürken tanıdığım, çekinmeyeceğim, kendimi kollamak zorunda olmadığım insanlara rastladığım bir yere... Üstümden yağmur boşalırken sığınacağım bir saçak altı kadar korunaklı duyumsayacağım bir yere..."
  (Tanıtım Bülteninden)

  Kitap Kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sığırcığın İntiharı Kitabı Forum Tarih
Meslek İntiharı Kitap Özeti - Donald W.COLE Kitap Özetleri & E-Kitaplar 18 Aralık 2010
Albay'ın intiharının ardındaki sır! Yurt İçi Haberler 10 Şubat 2010
İntiharın felsefi nedenleri Psikoloji 24 Eylül 2009
İntiharın Psikolojik Nedenleri Psikoloji 27 Şubat 2009
Balinaların 'sır' intiharı Haber Arşivi & Gündem 22 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş