Süverler Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Süverler Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmit Süverler Köyü - Süverler Köyü Hakkında - Süverler Köyü Tanıtımı - Süverler Köyü Resimleri
  Süverler, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.

  2004-2009 yılları arası Muhtar Halil ESEN tarafından yaptırılan işler

  2004 yılı yapılan işler: 1-Alt yapı kanalizasyon ve fosseptik çukurunun yapımı. 2-Beton istinat duvarlarının bir bölümü. 3-Toplantı salonu ve muhtarlık odası yapımı.

  2005 yılı yapılan işler: 1-Köy içi çeşmelerin kalebodur ve fayanslarının yapımı. 2-Belediyeden beş adet oturma bankı alınmıştır.

  2006 yılı yapılan işler: 1-Şadırvan fayanslarının yapımı ve oturakların yapımı. 2-Belediyeden on adet oturma bankı alınmıştır. 3-Su giderlerinin ellilik büz döşenmesi ve köy içi yollarına malzeme döşenmesi. 4-Çocuk parkı yaptırılmıştır. 5-Köy konağının dış cephe sıvası yaptırılmıştır. 6-Cami tuvaletlerinin onarımı ve fayansları , kapılar pimapen yaptırılmıştır. 7-Merkez çeşme üstü otuz metre korkuluk yapımı. 8-İkibin dörtyüz metrelik su şebekesinin yenilenmesi. 9-Köyün önemli ve muhtelif yerlerine istinat duvarları yaptırılmıştır.(taş duvar) 10-Üst yol su giderlerine ellilik büz döşetilmiştir. 11-Doğancılar köyü - Süverler köyü arası yolunun stabilizesi yaptırılmıştır. 12-Köy konağının dış cephe boyası ve toplantı salonunun boyası yaptırılmıştır. 13-Okul bahçesi ve park dikenli telle çevrelenmiştir. 14-Doğancılar köyü yolu su giderlerine seksenlik büz döşetilmiştir.

  2007 yılı yapılan işler: 1-Yüz elli adet köy tüzel kişiliğine ait araziye ve mezarlığa fidan dikilmiştir. 2-Belediyeden üç adet piknik masası köyümüze alınmıştır. 3-Bir adet tabut yaptırılmıştır. 4-Camiye lambiri yaptırılmıştır ve gasilhane (cenaze yıkama yeri) yaptırılmıştır. 5-Caminin deforma olan kapıları yenilenmiştir ( 4 adet ) 6-Köyün muhtelif yerlerine bin kırk dört metre parke taşı döşenmiştir. 7-Göletin her iki tarafını su gideri için ellilik büz döşenmiştir. 8-Belediyeden iki adet piknik masası ve dört adet küllük (izmarit kutusu) alınmıştır. 9-Köy camiinin hattat boyası yaptırılmıştır. 10-Camiye iki adet ısıtıcı alınmıştır. 11-Camiye ve minareye altı adet florasan lamba ve beş adet avize takılmıştır.Ayrıca caminin zayıf olan elektrik kabloları değiştirilmiş , yenisi döşenmiştir.Yine camiye ayakkabılık yaptırılmıştır.

  2008 yılı yapılan işler: 1-Köy binası bahçesine yirmi dört metre demir korkuluk yaptırılmıştır. 2-Köy camiine merkezi sistem seslendirme ezan cihazı çektirilmiştir. 3-Eski ilkokul binası yıktırılmış okul sahası açık alan olarak kulllanılmaktadır. 4-Köy deresine köprü olarak kullanılmak üzere 1400'lük büz konulmuştur. 5-Su deposu yolu açılıp stabilize malzeme döktürülmüş kullanılır hale getirilmiştir. 6-Gölet yolunun bir bölümü stabilize yapılmıştır. 7-Köyün içerisinde önemli bölüm yolları stabilize yaptırılarak kullanılır hale getirilmiştir. 8-Köyün muhtelif caddelerine 1700m2 parke taşı döşenmiştir. 9-Cami önü gasilhane merdivenleri cami merdivenleri ve köy binası balkonu kalebodur döşetilmiştir. 10-Muhtarlık ve imam evinin çerçevelerine demir korkuluk yaptırılmıştır . 11-Düzenli olarak her sene köy mezarlığı belediyeye temizlettirilmiştir. 12-Muhtarlığımıza belediye tarafından bilgisayar ve internet verilmiştir. 13-Muhtarlığımıza bilgisayar masası yaptırılmıştır.

  2009 yılı yapılan işler: 1-Ocak ayı başında cami altından fosseptik çukuruna kadar stabilize taş döktürülmüştür. 2-Köyümüze 7 adet masa 75 adet sandalye kazandırılmıştır.

  NOT : KÖYÜMÜZÜN EN BÜYÜK SORUNU OLAN SU SIKINTISI 2008 YILINDA SAPANCA BARAJINDAN BORU HATTI KURULARAK GİDERİLMİŞTİR .

  Tarihçe

  Köyün kuruluşuna ait herhangi bir kesin bilgi bulunmamakla beraber köyümüzün asıl adı 'SUVARİLER'dir.Ancak köy şivesi ile 'SÜVERLER' olarak dillendirilmektedir.

  Kültürü

  Köyün gelenek, görenek ve yemek kültürü hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

  Coğrafya

  Kocaeli iline 25 km, İzmit ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 - 203
  2000 - 173


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyden kente göÇ yaşanmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır , kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süverler Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş