Sütveren Köyü Kelkit - Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sütveren Köyü Kelkit - Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kelkit Sütveren Köyü - Sütveren Köyü Hakkında - Sütveren Köyü Tanıtımı - Sütveren Köyü Resimleri
  İlçe: KELKİT

  İl: GÜMÜŞHANE


  Köy Muhtarı: Kemal KORKMAZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 456 3341062

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000-217

  1997-216

  İle Uzaklığı:92 km

  İlçeye Uzaklığı:16 km

  Rakım:1550 m  Tarihi

  Köyün adı suyundan içildiğinde sütü olmayan kadınlara ve hayvanlara süt verdiğine inanılan çeşme ve ziyaret(yatır) ile köyde bir zamanlar faal olan süt fabrikasından almaktadır. Eski ismi Pernek'tir ve uzun yıllardan beri Türk yerleşimi olarak tarihteki yerini almıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemeklerinde daha çok Kelkit vadisi yerleşim yerleriyle benzerlik göstermektedir. Karadeniz bölgesinin kıyı şeridiyle kültürel olarak bariz farklılıklar taşımaktadır.

  Coğrafya

  Gümüşhane iline 92 km, Kelkit ilçesine 16 km uzaklıktadır.Güneyinde Şenköy, kuzeyinde Bezendi, doğusunda Gümüşgöze beldesi ile batısında Zankar ve Şinik Köyleri bulunmaktadır. Köy Kelkit çayına bağlantısı olan bir vadide bulunmaktadır. Karşısında (güney doğu) Komatır ve Kuzey batısında Kızılkaya bulunmaktadır.Dağlık bir coğrafyaya sahip köyün belli bir ormanlık alanı mevcuttur.Köy bu özelliği ile Karadeniz ormanlarının başlangıç noktasında bulunur. Düzlük alanları az olmakla beraber daha çok Şenköy'ün kuzeyinde bulunmaktadır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bir zamanlar köy kömür madenciliği ile hem kendi hemde civar köyler için önemli bir geçim kaynağı durumundaydı. Fakat şu an bireysel alarak birkaç madende bireysel olarak küçük çaplı üretim yapılmaktadır. Köy özellikle istanbul başta olmak üzere bir çok büyük şehire göç vermiştir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır fakat 5.nci sınıfa kadar eğitim-öğretim yapılmaktadır. 6,7 ve 8.nci sınıfa Kelkitteki ilköğretim okullarında devam edilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi uzun yıllardır bulunmakla birlikte köyün muhtelif yerlerinde de akar durumda çeşmeler mevcuttur. Kanalizasyon şebekesi ise son bir kaç yıldır mevcuttur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır fakat sağlık görevlisi uzun zamandır yoktur bu yüzden şuan açık değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ulaşım köyün yıllardır münibüsçülüğünü yapan Memmet Daştan tarafından sağlanmaktadır. Köyde elektrik ve sabit ve cep telefon şebekesi vardır. Ayrıca köyde taziye, düğün gibi toplu proğramların yapılması için köy konağı mevcuttur.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sütveren Köyü Kelkit Forum Tarih
Sütveren Köyü Halfeti Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş