Sütlüce Köyü Pınarhisar Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sütlüce Köyü Pınarhisar Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pınarhisar Sütlüce Köyü - Sütlüce Köyü Hakkında - Sütlüce Köyü Tanıtımı - Sütlüce Köyü Resimleri  Sütlüce, Kırklareli ilinin Pınarhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: SADRİ BUZDAĞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (288) 635 55 02

  Cep Telefonu:
  0 (542) 593 24 04

  Tarihçe

  Köy halkı 1927-1928 yıllarında Bulgaristan Kırcaali bölgesinden gelen soydaşlarımızın önce Kırklareli Pınarhisar ilçesi Yancıklar köyüne (şimdiki adı Ataköy) yerleşmesi ve sonra da "Murat Bey" denilen eski devlet büyüklerinden birinin Koçka denilen arazisini (60 hane) satın almasıyla kurulmuş planlı bir köydür.

  Köy içi yollar normal cadde genişliğinde olup çıkmaz sokak yoktur. Kırcaali'nin çeşitli köylerinden göçmenler vardır hepsi aynı köylerden gelme değildir ama yakın köylerdendir. Ayrıca daha sonra Vize ilçesi Sergen Nahiyesinden bir kısım Pomak dediğimiz vatandaşlar gelip köye yerleşmişlerdir. Köyün ilk adı Yeni Mandıra'dır. Aynı isimde bir köy Bulgaristan Kırcaali yöresinde de "Mandıra" olarak mevcuttur. Ancak 1958 yılında Pınarhisar kaymakamlığının aldığı bir kararla köyün adı "Sütlüce" olarak değiştirilmiştir. Köyün adı çevrede hala kısaca "Mandıra" olarak anılmaktadır. Köyde yaşayanlardan söz edilirken de "Mandıralı" diye söz edilmektedir. Sütlüce ismine yeni yeni alışılmaktadır. Sütlüce ismi köyün resmi adı gibidir.

  =Kültür

  köyde düğünler cuma akşam klna gecesi ile başlar cumartesi gündüz yemek verilir akşamı devam eder pazar günü damat traşı ve takı merasimiyle son bulur (YEMEKLER) trakya yemekleri genel olarak ağırlıklıdır köyün çevirmesi meşhurdur kırmızı et ağırlıklıdır

  Coğrafya

  Kırklareli iline 48, Pınarhisar ilçesine 18 Km. uzaklıktadır. Lüleburgaz'a çok kullanılan iki ayrı yoldan gidilmektedir. 1.yol Ahmetbey-Emirali-Sakızköy ve Umurca'dan geçip Lüleburgaz'a ulaşır ki bu yol 27 Km.'dir. 2. yol ise Ahmetbey-Evrensekiz-Yeni Bedir üzerinden Lüleburgaz'a giden yoldur. Bu yol ise 36 Km.'dir. Ayrıca stablize olduğu için pek kullanılmayan 3. bir yol da vardır ki o da Karaağaç köyü üzerinden Turgutbey köyüne ve oradan da Lüleburgaz'a ulaşır. Bu yol da 23 Km.'dir.

  Köy İstanbul'a yaklaşık 170, Edirne'ye 115, Tekirdağ'a ise 70 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Sürekli dışarıya göç verdiği için köyün nüfusu gittikçe azalmaktadır. Bu nedenle Köyün okulu dahi kapanmış ve yakın köy Cevizköy'e taşımalı öğretim yapılmaktadır.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1287
  1997 1067

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, yakın köy Cevizköy'e taşımalı öğretim yapılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sütlüce Köyü Pınarhisar Forum Tarih
Sütlüce Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Sütlüce Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Sütlüce Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Sütlüce Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Sütlüce Köyü Gelibolu Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 2 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş