Süt icerek zayiflayin

'Diyet Beslenme' forumunda Fatma tarafından 13 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Süt icerek zayiflayin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erciyes Üniversitesi (EÜ) Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Neriman İnanç, KLA’nın mandıra ve sığır işkembelerinde bulunan bir bakteri tarafından sentezlendiğini söyledi.
  KLA’nın kanseri önlediği, yağ depolarında ve kan şekeri düzeyinde azalma sağladığı ve bağışıklığı artırdığının hayvan çalışmaları ile ortaya konduğunu kaydeden İnanç, üniversitenin diyetetik bölümünde de yaşları 22-48 arasında değişen 24 obez kadın üzerinde çalışma yapıldığını anlattı. Obez kadınlardan 12’sinin diyetlerine günde 1.8 gram KLA’nın 8 hafta süre ile ilave edildiğini ve diyet uygulanan diğer obez kadınlarla karşılaştırıldığını belirten İnanç, şu bilgileri verdi:

  "KLA verdiğimiz 12 kadının vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde azalma sağlanmıştır, ancak vücut yağ ve kas oranları değişmemiştir. Ayrıca serum trigliserid, kolesterol vekötü kolesterol olarak bilinen LDL ve VLDL düzeyleri düşmüş, iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeyinde etkili olmamıştır. Bel ve kalça çevresi oranının yüksek olması, ‘Abdominal Obezite’nin göstergesi olduğundan koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskinin fazla olduğunun işaretidir. Çalışma sonucunda, KLA’nın kalp hastalıkları için risk faktörü olarak bilinen bel kalça çevresi ölçümlerinde azalma sağlamasının bu hastalıklardan korunmada kullanımının yarar sağlayabileceği düşünülmüştür."
  Gelinen noktada, KLA’nın ağırlık kaybettirici ajan olarak obezlerde ve yüksek risk grubu olan diyabetik hastalarda kullanıldığını dile getiren İnanç, "Toksik etkisi ile ilgili çalışmalarda, organlarda histopatolojik hasara ve hematolojik anormalliklere neden olmamış, ancak bazı durumlarda yüzde 1 verilmesi sonucunda karaciğerde büyüme görülmüştür." diye konuştu.
  İnanç, halk arasında kalsiyum kaynağı olarak bilinen süt ve süt ürünlerinin yapılan çalışmalardan sonra ortaya çıkan faydalarının gözardı edilmemesi gerektiğine işaret etti.
  İnek sütü türevlerindeki KLA içeriğinin, mera ve otlaklarda beslenen ineklerde daha fazla olacağını vurgulayan İnanç, şöyle devam etti:
  "Peynirlerin gramında 3.59-7.97 miligram KLA bulunmaktadır. Günlük tüketimin erkekler için 212 miligram/gün, kadınlar için ise 15 1 milligram/gün olduğu belirtilmektedir. Gereksinmenin yüzde 60’ı süt ürünlerinden, yüzde 37’si et ürünlerinden sağlanmaktadır."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süt icerek zayiflayin Forum Tarih
Sütün üretim aşamaları kısaca Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2014
Sütçü İmam kimdir kısaca hayatı Biyografi & Otobiyografi 20 Şubat 2014
Süt ve Süt Ürünleri Fabrikaları Hangi Bölgededir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 11 Şubat 2014
Yağ Süt ve Peynirde Hangi Vitaminler Var Diyet Beslenme 6 Şubat 2014
Kurak Bir Çevreyle Bol Yağışlı Bir Çevreyi Çift Sütun Çalışmasıyla Karşılaştırma Eğitim Bilgileri 31 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş